Reklama

Geopolityka

Czeczeński batalion „Wostok” przejął budynki administracji obwodowej w Doniecku

Czeczeni z batalionu "Wostok" wprowadzają porządek w Doniecku? - fot. Andrew Butko/wikipedia
Czeczeni z batalionu "Wostok" wprowadzają porządek w Doniecku? - fot. Andrew Butko/wikipedia

Bojownicy noszący opaski batalionu „Wostok”, złożonego w znacznej mierze z Czeczenów usunęli z budynków obwodowej administracji w Doniecku znajdujących się tam separatystów. Czy to początek walki o władzę na zbuntowanych terenach Ukrainy?

W czwartek około godziny 14:00 silny oddział bojowników otoczył budynki administracji obwodowej w Doniecku. Wyparł on z nich kilkudziesięciu zajmujących go od tygodni separatystów a następnie dokonał ich aresztowania. Byli wśród nich członkowie władz tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL). Oficjalnie akcja wymierzona była w „bandytów”, którzy wykorzystywali siedzibę władz DRL jako kryjówkę. Przedstawiciele samozwańczego parapaństwa zapewniają że nie doszło do żadnego „przewrotu” i przy władzy pozostają nadal ci sami ludzie co dotychczas.

Wiele wskazuje jednak na to, iż akcja "Wostoku" to wynik trwających od pewnego czasu tarć pomiędzy różnymi grupami separatystów. Wierni Moskwie bojownicy starają się wzmocnić kontrolę nad coraz mniej zdyscyplinowanymi rebeliantami. Wielu z nich dopuszcza się grabieży, rabunków czy plądrowania sklepów. Niepokoje i niejasna sytuacja daje szansę do wielu nadużyć. Jest to szczególnie uciążliwe dla cywili. Akcja spotkała się z co najmniej neutralną reakcją mieszkańców miasta. Część żądała wyjaśnień, inni skandowali – Dziękujemy!

Batalion „Wostok” to ciesząca się złą sławą czeczeńska jednostka rosyjskiego Specnazu. Jej członkowie brali udział między innymi w działaniach bojowych w Gruzji w roku 2008. W marcu 2014 roku pojawiły się informacje o przebazowaniu batalionu "Wostok" na Krym. Oczywiście zarówno władze Czeczenii jak i Rosji zaprzeczają, jakoby oddział ten znajdował się obecnie na terytorium Ukrainy. Kilku z członków batalionu „Wostok” zostało jednak rozpoznanych na zdjęciach z Donbasu rozpowszechnianych przez ukraińską dyplomację. Dobrze uzbrojeni i zdyscyplinowani bojownicy noszący opaski z nazwą tej formacji stanowią od pewnego czasu poważną i rozpoznawalną siłę wśród separatystów. Są oni wyposażeni w karabiny automatyczne, granatniki, ręczne wyrzutnie przeciwpancerne i transportery opancerzone. 

Komentarze (9)

 1. dino

  Ciekawe kto opłaca te gościnne występy tych czeczeńskich bandytów?

  1. Kto?

   - ci sami ,w których imieniu pisze tu ten gość nad Toba...

 2. alos 31.05.2014

  No nareszcie. Brawo i powodzenia!.

 3. alos 31.05.2014

  No nareszcie. Brawo i powodzenia!.

 4. alos 31.05.2014

  No nareszcie. Brawo i powodzenia!.

 5. Pan Babinicz

  Jacy Czeczeni?? rozumiem ze ruska propaganda chciala by ich tam widziec..ale ze kolejni "pismacy" rozpowszechniaja te poglosy.. to albo total debilizm albo £ykacie ruble jak odkurzacz.. he he -tam jednego czeczena nie widzia£em.. bo co, brody pozapuszczali.. a ten tu to nawet medalik ze Świętą Przeczystą ma .. a przeciez to muzu£manie .. i oni mieli by pacyfikowac donieck dla rosji?!! po tym jak ich dązenia w mysl samostanowienia narodow ruscy utopili we krwii?!! .. i WY chcecie nam te bujdy wcisnąc??? chcecie zobaczyc Czeczena to se na Khalidowa kuknijcie a potem jeszcze raz na tych ruskich przebierancow.. ech szzkoda gadac! uciek£em z W.P. bo mia£em nadzieje na bardziej zetelna informacje na tym portalu , ale to widze LIPA i tutaj..

  1. z prawej flanki

   a Gruzje to niby mogli? "Wostok" nie sluźy ani dla idei ,ani dla Allacha ; to dobrze wyszkolona jednostka czeczeńskich zabijaków - idealna formacja najemna do utrzymania w ryzach wymykajacym sie spod kurateli Rosji "separatystom". A źe tam jeden i drugi rosyjski specnazowiec Czeczena udaje? Ktoś musi i nad nimi kontrole sprawować. I nie szkoduj sobie Panie komentatorze ,za dlugo chyba sie na tym W.P czy innym onecie produkowaleś ,to i poczucie dobrego smaku Ci stepialo - moźe jednak zaryzykuj? Bez urazy.P.

 6. jabol

  Obecność żołnierzy batalionu "Wostok" może być dla Ukraińców trudnym orzechem do zgryzienia. Batalion doświadczony min. w czasie ciężkich walk w Zemo Nikozi podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008 r. Ta bitwa to nie była operacja antyterrorystyczna a ciężkie walki z regularną, przyzwoicie wyposażaną armią dysponującą bardzo dobrym rozpoznaniem artyleryjskim i początkowo dużą przewagą z racji zaskoczenia wypracowanego dzięki przyjętej taktyce.

 7. z prawej flanki

  oczywiście nie operuje tam cala czeczeńska jednostka - jeno ,źe tak określe ; "ochotnicy"...Zaczyna to zreszta coraz bardziej przypominać wojny balkańskie ,które byly rajem dla najemników walczacych po wszystkich stronach tego konfliktu w b/Jugoslawi , tym bardziej źe bylo blisko ,bo "na miejscu" - w Europie.

 8. Taki jakis tam

  Jesli jest to oficjalnie jednostka rosyjskiego Specnazu, to jest to dowod na agresje Rosji na Ukraine i wypowiedzenie wojny

  1. Maniek

   No i.. ? Nie daj Boże UE wyrazi zaniepokojenie.

  2. pinokio

   puszczaja w trabepismacy ,a qwa dupki wierza.

 9. kod

  USA, dla dwoch dzieciakow-terrorystow zamknela Boston. Rosja zrobila by, tak samo. Ukraina ma pelne prawo, by pozbyc sie terrorystow.

  1. Zen

   Nic sie nie dzieje bez powodu. Przestancie wreszcie biadolic nad ukraina. Przez 20 lat niepodleglosci zapracowali sobie sami na to co maja. Zamiast gadac nieswoimi glosami, powinnismy (my wszyscy) zastanowic sie raczej nad tym jak Polska moze na tej awanturze wzmocnic sie politycznie, militarnie i ...