Geopolityka

Ćwiczenie Kraj 2019 odbędzie się w maju

Fot. Kancelaria Prezydenta/Flickr
Fot. Kancelaria Prezydenta/Flickr

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez Defence24.pl, ćwiczenie Kraj 2019 w którym udział wezmą naczelne organy władzy wykonawczej, łącznie z prezydentem i radą ministrów, odbędą się 29 maja 2019 r. Ta prowadzona na najwyższym szczeblu symulacja konfliktu była już kilkakrotnie przekładana. Ostatnie podobne działanie sprawdzające miało miejsce w 2004 roku.

Ćwiczenie takiego typu jak Kraj po raz ostatni odbyło się w Polsce 9 grudnia 2004 r. Rząd premiera Marka Belki i prezydent Aleksander Kwaśniewski spotkali się na strategicznej grze obronnej Kierownictwo 2004. W tym samym czasie zapadła decyzja o podjęciu przygotowań do ćwiczenia Kraj 2005 i strategicznej gry obronnej 2006, które jednak się nie odbyły. Do pomysłu Biuro Bezpieczeństwo Narodowego wróciło u schyłku kadencji Bronisława Komorowskiego, w sierpniu 2015 r. jednak projekt nie został zrealizowany.

Decyzję o powrocie do koncepcji sprawdzenia gotowości najwyższych władz do działania w warunkach konfliktu zbrojnego podjęto w ostatnich miesiącach 2018 roku. Ostatecznie 22 lutego 2019 roku Rada Ministrów przyjęła wniosek w sprawie realizacji ćwiczenia. Kraj 2019 miał odbyć się w lutym, potem w marcu. Jak wynika z informacji uzyskanych przez Defence24.pl ostatecznie ustalono termin ćwiczenia na 29 maja, a jego kierownikiem będzie prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda.

W ramach ćwiczenia Kraj zaplanowane zostały co najmniej dwa przedsięwzięcia. Pierwszym będzie strategiczna gra obronna Kierownictwo. Ma to być gra decyzyjna przeprowadzona podczas niejawnego posiedzenia Rady Gabinetowej (tak konstytucja nazywa rząd obradujący pod przewodnictwem prezydenta). W obradach mają wziąć udział także marszałkowie Sejmu i Senatu, szefowie urzędów centralnych, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i dowódcy rodzajów sił zbrojnych.

Drugim elementem ćwiczenia Kraj ma być gra wojenna Stolica. Ma to być przedsięwzięcie, w ramach którego prezydent będzie współdziałał z rządem w sytuacji kryzysowej, podczas gdy Kierownictwo jest przeglądem procedur. Skład uczestników ma być jednak niemal identyczny: prezydent, premier, wicepremierzy, ministrowie, szefowie urzędów centralnych, BBN, SGWP (w roli naczelnego dowódcy) i dowódcy rodzajów sił zbrojnych.

Źródła Defence24.pl wspominają również enigmatycznie o trzecim elemencie Kraju – ćwiczeniach w ramach działów administracji rządowej (na pierwszy rzut oka na coś takiego wyglądała Jesień ze starej, pochodzącej z 2015 r. koncepcji ćwiczenia Kraj) oraz wojskowych ćwiczeniach sztabowych i poligonowych (może nim być np. kolejna edycja Dragona).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.