Reklama

Geopolityka

Co z zakładnikami Hamasu? Płk Gąstał: Myślę że siły specjalne USA są już w Izraelu

Autor. Izraelskie Siły Obronne IDF, Flickr, licencja CC BY-NC 2.0 DEED

„Hamas grozi egzekucją zakładników za każdy nalot na Strefę Gazy. Wiemy, że dochodziło już do walk z odbijaniem zakładników w zajętych przez Hamas kibucach poza Strefą Gazy. Jedna z takich operacji skończyła się śmierci 14 zakładników z 20 porwanych. Terroryści zostali zabici, ale przeżyło wyłącznie 6 zakładników. Nie jestem przekonany czy uda się wszystkich zakładników uwolnić. Może dojdzie do negocjacji, aby ich uwolnić. Izraelskie siły specjalne wojsk lądowych, sił morskich, powietrznych czy wywiadu wojskowego, policji, na pewno pracują pełną parą. Nie zazdroszczę im” – mówi pułkownik rezerwy Piotr Gąstał, były dowódca GROM-u.

Reklama

Michał Bruszewski: Po ofensywie Hamasu trwa operacja „Żelazne Miecze” IDF. Przewaga w ilości wojska i technologii jest po stronie Izraela. Hamas przekraczając granicę Strefy Gazy porywał cywilów i cały czas ich niewoli. Co zrobią teraz siły specjalne pana zdaniem?

Reklama

Siły specjalne izraelskie cały czas działają na terytoriach palestyńskich – zarówno na Zachodnim Brzegu, jak i w Strefie Gazy i na pograniczu syryjskim. Celem działań tych oddziałów było przerwanie dostaw uzbrojenia dla Hamasu oraz innych organizacji terrorystycznych, niszczenie go, likwidowanie przywódców. W tym kontekście istotne jest to, że siły specjalne będą miały bardzo ciężko robotę do wykonania. Mówię o akcji uwolnienia zakładników porwanych przez Hamas. Uprowadzili ze sobą ponad 150 zakładników różnej narodowości. Nie są to wyłącznie obywatele Izraela. To są Amerykanie, obywatele Wielkiej Brytanii. Mam podejrzenie, graniczące z pewnością, że Waszyngton i Londyn wysłał już swoich ludzi. Myślę, że siły specjalne USA są już w Izraelu. Brytyjczycy podobnie. Ich zadaniem będzie odszukanie i być może odbicie tych zakładników. To jest masowa sytuacja zakładnicza, ale bardzo skomplikowana, ponieważ nie są oni zgromadzeni w jednym miejscu. Tych 150 porwanych może być porozrzucanych po całej Strefie Gazy, pochowane w tunelach, w domach cywilnych Palestyńczyków. Oni mogą nawet nie wiedzieć, że w ich piwnicach są zakładnicy. Mogli zostać przerzuceni do Egiptu. Hamas grozi egzekucją zakładników za każdy nalot na Strefę Gazy. Wiemy, że dochodziło już do walk z odbijaniem zakładników w zajętych przez Hamas kibucach poza Strefą Gazy. Jedna z takich operacji skończyła się śmierci 14 zakładników z 20 porwanych. Terroryści zostali zabici, ale przeżyło wyłącznie 6 zakładników. Nie jestem przekonany czy uda się wszystkich zakładników uwolnić. Może dojdzie do negocjacji, aby ich uwolnić. Izraelskie siły specjalne wojsk lądowych, sił morskich, powietrznych czy wywiadu wojskowego, policji, na pewno pracują pełną parą. Nie zazdroszczę im. Na pewno siły specjalne Izraela już prowadzą operacje naprowadzenia celów na punkty Hamasu. Są na pewno na ziemi, na pewno na terenach kontrolowanych przez Palestyńczyków. Myślę, że są tam dobrze zakamuflowani. Na pewno nie próżnują.

Panie Pułkowniku, Izrael słynął ze służb specjalnych, z armii, co się takiego stało, że tak dobrze naoliwiona machina wojskowa się popsuła? Jak to możliwe, że IDF tak bardzo dał się zaskoczyć?

Reklama

Myślę, że to pytanie już jest zadawane. Będzie wykrzyczane, gdy operacja w Strefie Gazy się zakończy. Jest to wielkie niedopatrzenie rządu izraelskiego i służb wywiadowczych. Napływają sygnały, że ostrzeżenia były. Ale one napływają każdego dnia. Nie zweryfikowano i nie rozpoznano właściwie tych ostrzeżeń. Naczelną zasadą działań asymetrycznych jest zaskoczenie. Gdy uda się przeciwnika zaskoczyć skala ataku rośnie. To się Palestyńczykom udało. Dlatego mamy potworne straty i kompromitację, wręcz państwa izraelskiego. Odpowiedź Izraela będzie gwałtowna. Zawiodła bariera okalająca Strefę Gazy, zawiodły służby które enklawę powinny monitorować, prawdopodobny atak cybernetyczny mógł wyłączyć zabezpieczenia elektroniczne zapory, stąd taka łatwość w natarciu Hamasu. Palestyńscy terroryści przekroczyli barierę, wykorzystali to, że w Izraelu było judaistyczne święto, że wojsko przerzucono na Zachodni Brzeg, lub było rozpuszczone do domów. Państwo Izrael dało się uśpić. Dlatego tak boleśnie zostali trafieni.

Dziękuję za rozmowę

Reklama

Komentarze (7)

 1. Dr. Pavl Kopetzky

  Chyba lepsza byłaby szybka śmierć - bez tortur, znęcania się, sadyzmu w stylu islamsko, koraniczno, ruskim. Zgroza Real Life and Politik

 2. DarekM

  Pan pułkownik raczył pominąć fakt, że struktura organizacyjna MOSSAD, to wiele niezależnych departamentów o przenikających się wzajemnie kompetencjach w celu stworzenia: redundancji, rywalizacji, wzajemnej kontroli. Prawdopodobieństwo, że jednocześnie zawiódł wywiad satelitarny, drony, wywiad elektroniczny, obserwatorzy naziemni umieszczeni na terenie Gazy ("szpiedzy'), obserwatorzy na granicy itd. jest praktycznie zerowe. Zgodnie ze starą rzymską maksymą 'is fecit, cui prodest', warto się zastanowić, kto w Izraelu odniósł korzyść z 'wyciszenia' MOSSAD.

 3. Pt

  Konsekwentnie. Jeden zabity Izraelczyk - jeden zabity wyznawca Allaha z Hamasu przez dziewczyny z IDF i problem terroryzmu może się skończyć szybciej niż to panowie z Pentagonu wyliczą na swoich strategicznych komputerkach.

 4. Jan z Krakowa

  Przeglądałem zszywki pisma "Forum" z PRL. Widać z nich, jak Francja palcem nie kiwnęła w obronie Libanu i tamtejszych chrześcijan w latach 70, pomimo francuskich interesów i faktu, że podobno Liban był"francuską strefą wpływów". Tak, że trzeba zachować dystans, nie polegać na pomysłach budowania "państwa europejskiego", pod przewodem Niemiec I Francji. Do niczego dobrego dla RP i Europy to nie doprowadzi. Jesteśmy w NATO i w sojuszu z USA. To wystarczy.

 5. Jan z Krakowa

  Wiadomo, że do Strefy Gazy szła duża pomoc z Europy na polepszenie warunków życia i budowę infrastruktury, np. elektrowni, wodociągów, itp. Podobno w interiorze powstała tylko jedna elektrownia, a rury wodociągowe były zawłaszczane do innych celów. Czyli korupcja, a także przeznaczanie tych środków na broń. Podobno ta pomoc z Europy była rzędu, w krótkim okresie czasu, pomocy w ramach planu Marshalla dla Niemiec po wojnie. Trudno zrozumieć jak Izrael mógł to przeoczyć. Te wydarzenia stawiają pod znakiem zapytania całą pomoc Europy dla ciepłych krajów.

 6. Rusmongol

  Kacapy złożyły w Rb onz projekt rezilucji który przydał by się żeby napisali do siebie i Ukrainy a nie Izraela i gazy. W końcu Rosja robi to samo z Ukraina co Izrael z Palestyna.

 7. easyrider

  Dlaczego Gąstał "nie zazdrości im"? Operacje specjalne, to żywioł sił specjalnych. Gdyby ludzie w nich służących chcieli wlepiać mandaty za złe parkowanie, to wstępowaliby do straży gminnych.

Reklama