Geopolityka

Chuck Hagel: Syrii grozi rozpad

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel- fot. Wikipedia
Sekretarz obrony USA Chuck Hagel- fot. Wikipedia

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel oświadczył, że rozpad Syrii jest coraz bardziej prawdopodobny i zaapelował do Rosji i Chin o zwiększenia wysiłków zmierzających do uregulowania syryjskiego konfliktu.„Rozpad kraju staje się coraz bardziej prawdopodobny z powodu eskalacji konfliktu”- podkreślił Hagel odnosząc się do obecnej sytuacji w Syrii. Słowa te padły podczas wystąpienia polityka  w Instytucie Polityki Bliskowschodniej w Waszyngtonie.

Zobacz także- Syria: siły reżymowe odbijają strategiczne miasto na południu kraju

Ich wydźwięk podkreśliło dodatkowo odniesienie się polityka do wspólnej inicjatywy amerykańsko- rosyjskiej a więc zorganizowania konferencji pokojowej w sprawie Syrii, na której mieliby się znaleźć przedstawiciele opozycji i sił rządowych.

Czytaj również: Rosja bliska sprzedaży broni do Syrii za 900 mln dol. Kerry: to zagraża Izraelowi

Czy słowa sekretarza obrony były sugestią uczynioną pod adresem Moskwy i Pekinu a dotyczącą ewentualnego fiaska wspomnianego powyżej szczytu? To prawdopodobne z powodu zapowiedzi Izraela, który podkreślił, że ewentualne dostarczenie zestawów S-300 dla sił al- Asada może oznaczać przekroczenie czerwonej linii przez zakłócenie równowagi strategicznej w regionie (utrudnienie działań sił powietrznych tego państwa), oraz Turcji, która jednoznacznie stwierdziła, że w Syrii użyto broni chemicznej.

(PAM)

Komentarze