Geopolityka

Chiny opublikowały mapy kontrolowanych przez Japonię spornych wysp

Wyspy Uotsuri-jima, Kita Ko-jima i Minami Ko-jimaFot:BehBeh/wikipedia.com
Wyspy Uotsuri-jima, Kita Ko-jima i Minami Ko-jimaFot:BehBeh/wikipedia.com

Chińskie ministerstwo opublikowało mapy topograficzne kontrolowanych przez Japonię wysp, do których Pekin rości sobie pretensje. Rząd w Tokio poinformował tymczasem o wtargnięciu chińskich łodzi na wody terytorialne Japonii – podały we wtorek japońskie media.

Pekin i Tokio od lat spierają się o bezludne wyspy na Morzu Wschodniochińskim, które Japończycy nazywają Senkaku, a Chińczycy – Diaoyu.

Chińskie ministerstwo zasobów naturalnych opublikowało na swojej stronie internetowej mapy topograficzne wysp, co według japońskich mediów ma najprawdopodobniej pomóc w budowaniu propagandowego przekazu, zgodnie z którym wyspy należą do ChRL.

Rząd Japonii zaprotestował przeciwko temu kanałami dyplomatycznymi – podał we wtorek portal Japan News.

Reklama
Reklama

Japońskie władze poinformowały również, że cztery łodzie chińskiej straży przybrzeżnej wpłynęły w niedzielę rano na japońskie wody terytorialne w pobliżu wysp Senkaku. Było to pierwsze wtargnięcie chińskich jednostek na te wody od 13 kwietnia.

Na jednej z łodzi zaobserwowano „obiekt przypominający działo” – przekazał Japan News.

Japońskie ministerstwo obrony zarzuciło w ubiegłym roku Chinom, że w czasie pandemii Covid-19 forsują swoje roszczenia terytorialne i usiłują m.in. „zmienić status quo na Morzu Wschodniochińskim”. W dorocznym sprawozdaniu resort zwrócił uwagę na „bezustanne wtargnięcia” chińskich łodzi na wody otaczające sporne wyspy.

Źródło:
PAP

Komentarze (2)

  1. Marcin

    Chiny za bardzo chamsko się rozpychają takie zachowanie było typowe dla pierwszej połowy XX wieku ale dzisiaj

  2. Ech

    Tajwan (Repubika Chinska) takze uwaza ze te wyspy naleza do Chin. Podobnie Korea Poludniowa ma kilka wysp zajetych przez Japonie.