Reklama

Geopolityka

Chińskie i rosyjskie okręty u bram Alaski

Autor. mil.ru

Okręt amerykańskiej straży przybrzeżnej podczas rutynowego patrolu na Morzu Beringa natknął się u wybrzeży Alaski na chiński krążownik rakietowy z dwoma innymi chińskimi okrętami i czterema rosyjskimi okrętami marynarki wojennej, które poruszały się w jednej formacji – informuje Sky News.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Patrolowiec o nazwie Kimball, odkrył podejrzane jednostki około 138 kilometrów na północ od wyspy Kiska na Alasce, która leży pomiędzy stanem USA a Rosją. Okręt zaobserwował chiński krążownik rakietowy typu Renhai (wg klasyfikacji amerykaskiej, wg chińskiej to niszczyciel typu 055). Dwa inne chińskie okręty i cztery rosyjskie, w tym niszczyciel, zostały później zaobserwowane, jak poruszały się w jednej formacji z Renhai jako połączona grupa działając w wyłącznej strefie ekonomicznej USA – alarmowała amerykańska Straż Przybrzeżna.

Czytaj też

Następnie chińskie i rosyjskie okręty złamały swoją formację rozpraszając się. Wsparcie z powietrza by obserwować okręty zapewniał amerykański samolot C-130 Hercules.

Reklama

Kontradmirał Nathan Moore, dowódca 17. Okręgu Straży Przybrzeżnej, tak komentuje to zdarzenie: „Nasza formacja działała zgodnie z międzynarodowymi zasadami i normami. Zależy nam, by potwierdzić, że napotkane przez nas chińskie i rosyjskie jednostki również działają w legalny sposób i nie stanowią zagrożenia dla interesów USA w środowisku morskim wokół Alaski".

Jak informuje portal Sky News spotkanie chińskiej i rosyjskiej marynarki z okrętem amerykańskiej straży przybrzeżnej następuje miesiąc po tym, jak sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł przed rosnącym zainteresowaniem Chin Arktyką i budową tam zaplecza wojskowego Rosji. Według niedawnej wypowiedzi sekretarza, Rosja utworzyła nowe dowództwo arktyczne, aktywując dziesiątki dawnych arktycznych obiektów wojskowych z czasów ZSRR w tym porty głębokowodne i lotniska oraz budując wiele nowych obiektów. Na początku 2018 roku Chiny ogłosiły światu swoją oficjalną politykę wobec Arktyki nazywając się państwem "bliskim Arktyki". W dokumencie określono, że interesy Chin w Arktyce można zawęzić do dwóch kategorii. Z jednej strony Pekin jest zaangażowany w działania w tym obszarze, takie jak badania naukowe, eksploatacja zasobów, żegluga i bezpieczeństwo. Oddzielnie oczekuje się, że zmiany klimatyczne i ich potencjalne konsekwencje dla regionu wpłyną na znaczną część świata, więc Chiny są oczywiście zaniepokojone tym faktem. Warto zauważyć, że Chiny podkreśliły w białej księdze, że kraje powinny szanować „prawa i wolność państw niearktycznych do prowadzenia działalności w tym regionie zgodnie z prawem", w szczególności wielokrotnie wskazując na Konwencję Narodów Zjednoczonych o prawie morza. Według białej księgi Chiny chcą powiązać Arktykę ze swoją Inicjatywą Pasa i Szlaku, zachęcając do wspólnych wysiłków na rzecz budowy „polarnego jedwabnego szlaku", które połączyłoby Chiny i Europę przez Ocean Arktyczny.

Czytaj też

Według sekretarza generalnego NATO Pekin i Moskwa zobowiązały się również do intensyfikacji praktycznej współpracy w Arktyce. Stanowi to część pogłębiającego się partnerstwa strategicznego.

Pierwsze odnotowane spotkanie z okrętami chińskiej marynarki wojennej na wodach międzynarodowych na Morzu Beringa miało miejsce w 2015 roku, kiedy to w tym rejonie odnotowano obecność chińskiego okrętu amfibijnego, okrętu uzupełniającego oraz trzech jednostek pomocniczych. We wrześniu 2021 roku kutry amerykańskiej straży przybrzeżnej na Morzu Beringa i północnym Pacyfiku również napotkały chińskie okręty, około 80 km od Wysp Aleuckich.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

 1. medrzec

  Wyspa Kiska - lezy ok 1500 km od wybrzerzy Alaski i ok 500 km od wybrzezy Rosji. Jest blizej Rosji niz Alaski. Od USa wlasciwego lezy jakies 4000 km. Typowo amerykanska propaganda. Czyli plywamy regoralnie kolo Chinskich wybrzezy na Morzu Poludniwo Chinskim - dzien w dzien swoimi lotniskowcami ale niech raz na 3 lata Chinski okret przeplynie 1500 km od Alaski to zrobimy Afere ze Chinczy sa strasznie agreswni. Tak sie urabia spoleczenstwo.

 2. Chyżwar

  Jak chcą szukać guza czemu nie?

  1. Allah|1435

   To czytaj to: Wars and devastation in Europe and North America 248. Yet Russia will not rest and will attack Scandinavia, and in doing so will embroil all of Europe. And months before that, a terrible tornado will have swept across northern Europe, causing great devastation and destruction. 249. It must still be stated that the Russian attack will occur during the summer, in fact, starting from Arkhangelsk. Denmark will not be dragged into the war, due to the insignificance of this country. 250. Yet Russia will not be satisfied with this action of war, as her will for expansion will be ravenous. 251. And consequently Russia will launch a military attack against Iran and Turkey and will conquer these two countries in bloody fighting, causing enormous destruction. (...)

  2. Tomcat

   ha ha, a co to za bajki? :))

Reklama