Geopolityka

Chiński lotniskowiec wychodzi na oceany

Chiński lotniskowiec – fot. www.chinesedefense.com
Chiński lotniskowiec – fot. www.chinesedefense.com

Chiński lotniskowiec „Liaoning” jeszcze w tym roku uda się w swój pierwszy rejs oceaniczny. Poinformowała o tym dzisiaj rządowa agencja informacyjna Xinhua.W ten sposób chińskie ambicje by posiadać flotę oceaniczną zostaną urzeczywistnione. Jest to jeden z priorytetów propagandowych, który ma pokazać, że Chiny stają się naprawdę militarnym mocarstwem. Wskazuje na to dodatkowo kampania reklamowa związana z pracami nad chińskim samolotem 5 generacji, śmigłowcem bojowym, czy nieco opóźnionym programem nowego okrętu podwodnego z rakietami balistycznymi.

Więcej: Chiny otrzymały pierwszy poduszkowiec desantowy z Ukrainy

Również w przypadku lotniskowca „Liaoning” zabezpieczono się przed możliwymi przesunięciami nie podając ani terminu wyjścia na morze tego okrętu, ani rejonu, gdzie ma się on udać. Wiadomo jednak, że od czasu powrotu lotniskowca do macierzystego portu w Qingdao w lutym br. przechodzi on serię testów, jak również sprawdzana jest przygotowana dla niego baza logistyczna.

Więcej: Chiny ujawniają cząstkowe dane o swoich siłach zbrojnych

Planowany rejs ma być końcowym etapem przygotowań do służby operacyjnej, sprawdzającym możliwość wykorzystania lotnictwa pokładowego w warunkach oceanicznych.

(MD)

Komentarze