Reklama

Geopolityka

Być albo nie być dla Erdogana: wybory 2023

Fot. tccb.gov.tr

Wybory w Turcji, które mają się odbyć 18 czerwca, będą jednym z najważniejszych wydarzeń 2023 r. Ich przebieg oraz wynik będą miały ogromne znaczenie dla spójności NATO oraz globalnej sytuacji geopolitycznej. Ponadto kampania wyborcza będzie w sposób negatywny wpływała na bezpieczeństwo międzynarodowe i sytuację wewnętrzną Turcji.

Reklama

Turcy będą jednocześnie wybierać prezydenta oraz parlament, a okres kadencji to 5 lat. Kluczowe znaczenie mają jednak wybory prezydenckie, gdyż po zmianie konstytucji w 2017 r., głowa państwa ma w Turcji ogromną władzę. Oczywiście system ten został stworzony pod konkretnego człowieka tj. Recepa Tayyipa Erdogana. Zmiana konstytucji w 2017 r. miała na celu umożliwienie Erdoganowi rządzenie Turcją do co najmniej 2028 r., gdyż po raz pierwszy wybrany on został w 2014 r. na 5-letnią kadencję (wcześniej w latach 2003-2014 był premierem), z możliwością jednorazowej reelekcji. Z tej perspektywy nie mógłby on rządzić dłużej niż do sierpnia 2024 r. ale zmiana konstytucji w 2017 umożliwiła interpretację polegającą na liczeniu kadencji od nowa. Wiele zresztą wskazuje na to, że jeśli Erdogan wygra wybory to będzie dążył do zapewnienia sobie możliwości kolejnego przedłużenia władzy po 2028 r. poprzez kolejną zmianę konstytucji. W 2028 r. będzie miał wszak „dopiero" 74 lata, a problem polega na tym, że Erdogan nie może pozwolić sobie na przegranie wyborów, gdyż otworzyłoby to serię procesów przeciwko niemu i jego ludziom.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama