Reklama

Geopolityka

Bundeswehra z większym budżetem. Ile Berlin wyda na obronność?

Autor. bundeswehra

Niemcy zgłosiły NATO szacunkową wielkość wydatków na obronność w 2024 roku, wynoszącą 90,6 mld euro. Suma ta odpowiada udziałowi w prognozowanym PKB kraju na poziomie 2,12 proc., a zatem Berlin przekracza wymóg Sojuszu dotyczący przeznaczania na ten cel co najmniej 2 proc. PKB.

Reklama

Ponad 90 mld euro to więcej niż oczekiwano na początku roku - zauważył we wtorek portal dziennika „Welt”. W kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę Niemcy postanowiły w tym roku po raz pierwszy osiągnąć cel NATO w zakresie wydatków na obronność, uzgodniony przed dziesięcioma laty. Przewiduje on, że państwa członkowskie planują wydawać każdego roku co najmniej 2 proc. PKB na obronność.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„W tym roku (ten) cel Sojuszu zrealizuje więcej niż 20 państw członkowskich” - oświadczył w poniedziałek w Waszyngtonie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wystąpienia w think tanku Wilson Center. „Według nowych danych oczekuje się, że 23 państwa Sojuszu osiągną w tym roku cel (2 proc. PKB) lub nawet go przekroczą” - oznajmił „Welt”. Aktualnymi liderami są Polska z wydatkami na obronność na poziomie 4,12 proc. PKB i Estonia z 3,43 proc. - poinformowano.

Na końcu rankingu znajdują się takie kraje jak Hiszpania, Słowenia i Luksemburg, które obecnie przeznaczają poniżej 1,3 proc. Belgia (1,3 proc.), Kanada (1,37 proc.), Włochy (1,49 proc.) i Portugalia (1,55 proc.) również nie osiągają celu NATO. Według najnowszych szacunków 32 państwa Sojuszu wydadzą łącznie w 2024 roku na obronność około 1,5 bln dolarów amerykańskich (około 1,4 bln euro). Pomijając inflację i wahania kursów walut, odpowiadałoby to wzrostowi o 10,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Jak wynika z tych danych, europejscy sojusznicy i Kanada osiągnęliby wzrost na poziomie nawet 17,9 proc.

Czytaj też

Pomimo znacznych wzrostów wydatków ze strony Europejczyków, USA nadal będą inwestować w obronę około 968 mld dolarów, czyli ponaddwukrotnie więcej niż wszystkie pozostałe państwa NATO razem wzięte i „pozostaną absolutnym numerem jeden na arenie międzynarodowej” - zauważył „Welt”.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (2)

  1. LMed

    No cóż, Niemcy wydają na armię więcej. Nareście? Jak tu się nie cieszyć koledzy. No nie?

  2. LOUT

    No cóż, bardzo wielu się śmiało na tym forum i nadal farmazony na temat Bundeswehry wypisują, ale niektórzy ich ostrzegali, że co będzie kiedy Niemcy zaczną wydawać te 2% PKB na armię!? To są olbrzymie pieniądze, jeżeli popatrzymy na wydatki europejskich krajów NATO z Polską włącznie. Jak taki trend się utrzyma to za kilka lat prześmiewcom miny zrzędną i będą głośno krzyczeć o zbrojących się po zęby Niemcach i zagrożeniach z tego płynących. Lotnictwo Niemcy mają w całkiem innej lidze niż Polska. Marynarka Wojenna to samo a tu i tu mocno inwestują i zamawiają systemy i efektory. Zaniedbane części wojsk lądowych(szczególnie OPL najniższa i średnia, jak i artyleria) też będa wzmacniane/reaktywowane i za kilka lat nie do poznania. Brak woli i pieniędzy był problemem, ale przy 2% PKB i tych olbrzymich kwotach, wszystko wygląda inaczej.

Reklama