Reklama

Geopolityka

Brzegi gotowe na ŚDM? Błaszczak: Spełnione wszystkie normy bezpieczeństwa

Fot. MSWiA/Twitter
Fot. MSWiA/Twitter

Jak zapewnił szef MSWiA Mariusz Błaszczak, w Brzegach zostały spełnione wszystkie normy bezpieczeństwa. Przygotowano podejścia na tory kolejowe, autostradę, a także przez strumienie przecinające miejscowość. Co więcej, ogrodzono też znajdujące się tam żwirowisko.

Na Campus Misericordiae w Brzegach koło Wieliczki odbędzie się nocne czuwanie młodych oraz msza kończąca Światowe Dni Młodzieży. Papież Franciszek ogłosi tam miejsce i datę kolejnych ŚDM.

Szef MSWiA podkreślił w rozmowie z PAP, że przygotowanie i zabezpieczenie miejsca spotkania z papieżem i mszy w Brzegach trwało kilka miesięcy. "To była decyzją podjęta przez organizatora a więc przez kurię krakowską, że właśnie tam odbędzie się ta główna msza święta podczas pielgrzymki papieża Franciszka. Wykonano ogrom pracy żeby zapewnić bezpieczeństwo w Brzegach" - powiedział Błaszczak.

Czytaj też: Rząd wprowadził drugi stopień alarmowy w cyberprzestrzeni

Minister zapewnił, że zostały spełnione wszystkie normy bezpieczeństwa, które wyznaczają straż pożarna, policja oraz inne służby. "Przygotowane zostały nasypy na tory kolejowe, które w razie niebezpieczeństwa, oprócz przejść pod torami kolejowymi, będą stanowiły drogi ewakuacyjne. Jest przygotowane także podejście na autostradę. W razie groźnej sytuacji autostrada służyć będzie za drogę ewakuacyjną" - powiedział.

"Na zachodniej stronie Brzegów są przygotowane podejścia na drogę S7. Są one wybrukowane. W sytuacji zagrożenia i ewakuacji również ten szlak jest przygotowany. Są przygotowane także przejścia przez strumienie, które przecinają Brzegi. Ogrodzone jest żwirowisko, które też może stanowić jakiś element zagrożenia" - dodał.

Szef MSWiA przypomniał, że rezerwową lokalizacją dla Brzegów są krakowskie Błonia. "W sytuacji złej pogody, kilku dni opadów obfitego deszczu, wtedy z organizatorem, a więc z kurią krakowską, jesteśmy umówieni co do miejsca rezerwowego. Tym miejscem są błonia krakowskie" - powiedział Błaszczak.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach od 26 do 31 lipca w Krakowie. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim. Według szacunków organizatorów oraz służb wynika, że w tych dniach do Polski może przyjechać od 1,5 do 1,8 mln osób z całego świata.

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama