Reklama

Geopolityka

Brytyjskie F-35 z rakietami ASRAAM. "Produkcja krajowa"

Fot. MBDA
Fot. MBDA

Koncern MBDA poinformował o rozpoczęciu dostaw rakiet „powietrze–powietrze” krótkiego zasięgu ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missiles), które zostaną zintegrowane z brytyjskimi samolotami F-35 Lightning.

Pociski ASRAAM są przekazywane do koncernu BAE Systems, który odpowiada za integrację uzbrojenia na samolotach F-35 zakupionych dla brytyjskich sił powietrznych i brytyjskiego lotnictwa morskiego. Dostawy zaczęły się w styczniu br. Pierwsze próby rakiet ASRAAM w locie mają się rozpocząć w ciągu kilku miesięcy. Badania integracyjne zostaną przeprowadzone w bazie amerykańskiego lotnictwa morskiego Naval Air Station Patuxent River w stanie Maryland i w bazie amerykańskich sił powietrznych Edwards w Kalifornii.

Rakieta ASRAAM będzie pierwszym brytyjskim pociskiem zintegrowanym z systemem uzbrojenia pokładowego samolotów F-35. Jest to duży sukces przemysłu zbrojeniowego Wielkiej Brytanii. Podkreślił to wyraźnie brytyjski minister Philip Dunne, przy okazji przypominając, że około 15% wartości każdego samolotu jest budowane przez brytyjski przemysł. Przekłada się na tysiące miejsc pracy w całej Wielkiej Brytanii.

Reklama

Komentarze

    Reklama