Reklama

Geopolityka

Brytyjskie Challengery na ćwiczeniu "Black Eagle-14" w Polsce

Challenger 2; fot. UK Ministry of Defence
Challenger 2; fot. UK Ministry of Defence

W listopadzie na terenie OSPWL Żagań i obiektach poligonowych w Świętoszowie odbędzie się wspólne szkolenie żołnierzy brytyjskich i polskich z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa - informuje kpt. Justyna Balik z 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

W ramach trwających prawie miesiąc ćwiczeń Brytyjczycy zrealizują zadania z zakresu szkolenia ogniowego i taktycznego.  Odbędą się także wspólne przedsięwzięcia z żołnierzami polskimi, w tym m.in. trening sztabowy oraz szkolenie taktyczne zgrywające z 10BKPanc., które zakończy się ćwiczeniem taktycznym z wojskami - podaje kpt. Balik.

Brytyjscy żołnierze już rozpoczęli proces przemieszczania swoich sił i środków do Polski w połowie października br. Według informacji 10 Brygady Kawalerii Pancernej transportem lotniczym i kolejowym, a także zorganizowanym systemem transportów kołowych do końca października przemieści się na teren obozowiska OSPWL Żagań ok. 1100 żołnierzy i ponad 300 pojazdów (w tym ok. 100 gąsienicowych, m.in. czołgi Challenger 2 i bojowe wozy piechoty Warrior). Brytyjczycy będą przebywać na terenie Polski do połowy grudnia 2014 r.

Ze strony polskiej w szkolenie będzie zaangażowanych około 1000 żołnierzy. Główną siłę stanowić będą żołnierze „Czarnej Dywizji” z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, w tym żołnierze 1 batalionu czołgów, szkolący się na czołgach Leopard 2A4. W szkoleniu wezmą udział także żołnierze m.in. z 6 Brygady Powietrznodesantowej i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Baca2

    Gruby pancerz Challenger'a..., plasuje sie zaraz za Abramsem. Leopard 2A4 jest slabszy. W sumie razem te 2 jednostki czolgow ciezkich moga skutecznie uskuteczniac kontratak na pozostale tereny IIIRP zajete przez sowietow. Tylko czy te pojazdy beda przejezdzaly polami, czy tez moze transportem kolejowym badz kolowym?! A Leo2A5 tez dostana jakies wsparcie w postaci pomocy dobrosasiedzkiej?

    1. Konvi

      Baca2 to nie są czołgi ciężkie, to są MBT. Praktycznie ostatnim czołgiem ciężkim był IS-8 (inaczej T-10) lub amerykański M103.

Reklama