Geopolityka

Brytyjczycy przeciwko uderzeniu na Iran

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron - fot. www.number10.gov.uk
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron - fot. www.number10.gov.uk

26 października rzeczniczka brytyjskiego premiera Davida Camerona przekazała informację, że Wielka Brytania wyklucza w tej chwili atak na Iran i uważa, że sankcje przynoszą pożądane efekty.Cameron uważa, że działania militarne przeciwko Iranowi nie są w tej chwili pożądane. Jednak żadna opcja nie jest do końca wykluczona. Oficjalne stanowisko brytyjskiego rządu zakłada również, że sankcje UE i Stanów Zjednoczonych nałożone na Iran przynoszą efekty i skłaniają Teheran do rozmów z Zachodem.

Komentarze rzeczniczki pojawiły się dzień po tym jak brytyjski dziennik Guardian opublikował artykuł, z którego wynikało, że rząd Wielkiej Brytanii odrzucił amerykańską prośbę o wykorzystanie jej baz, w celu wzmocnienia militarnej obecności w rejonie Zatoki Perskiej.

Dziennik powoływał się na anonimowe źródła w rządzie brytyjskim. Powodem odmowy miała być niekorzystna opinia prawna wskazująca na nielegalność operacji wojskowej przeciwko Iranowi w obecnych warunkach ponieważ na obecnym etapie Iran nie stanowi jasnego zagrożenia. Guardian przyznał jednak, że rząd Wielkiej Brytanii nie otrzymał w tej sprawie oficjalnego zapytania od Stanów Zjednoczonych.

(MMT)

Komentarze