Reklama

Geopolityka

"Bild": pierwsze bojowe wozy piechoty Marder mogłyby zostać natychmiast dostarczone Ukrainie

Autor. P.Eckardt/wikipedia/domena publiczna

Kilka bojowych wozów piechoty Marder które zostały wycofane ze służby w niemieckiej armii i przeszły modernizację jest gotowych do użycia, mogłyby zostać natychmiast dostarczone na Ukrainę - informuje w niedzielę „Bild am Sonntag”, prezentując zdjęcia pięciu zmodernizowanych maszyn.

Reklama

"Jesteśmy w trakcie odnawiania 100 bojowych wozów piechoty Marder, pierwsze pojazdy są już gotowe" - powiedział gazecie dyrektor generalny koncernu Rheinmetall Armin Papperger. "O tym, kiedy i gdzie Marder zostanie dostarczony, decyduje rząd niemiecki" - dodał.

Reklama

W magazynach Rheinmetall znajduje się też 88 czołgów Leopard 1 i kolejne Leopard 2 do modernizacji. Według oceny Pappbergera, Marder jest nadal skutecznym wozem bojowym, używanym także przez Bundeswehrę - np. na Litwie. "Na przestrzeni lat wielokrotnie modernizowaliśmy Mardera" - podkreśla.

"W wyniku wojny na Ukrainie firma zbrojeniowa przeżywa niezwykły rozkwit. Od początku wojny cena akcji Rheinmetall poszybowała w górę (+ 150%), a produkcja odbywa się na pełnych obrotach" - pisze gazeta. Ze względu na duży popyt na sprzęt wojskowy, Rheinmetall chce zwiększyć moce produkcyjne.

Reklama

Od tygodni Kijów domaga się dostawy broni pancernej z Niemiec, aby móc bronić się przed rosyjskim atakiem, w tym kontekście szczególne zainteresowanie towarzyszy bojowym wozom piechoty Marder produkowanym przez firmę Rheinmetall - przypomina "Bild am Sonntag.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. szczebelek

  Oni o bajkach w sprawie marderów, a rząd niemiecki zablokował pomysł Hiszpanii dotyczący przekazania 40 czołgów Leo2... Jak państwa mają wysyłać czołgi jak duża część opiera swoje wojska pancerne na niemieckim sprzęcie xd

  1. Dudley

   To jest normalny sposób kontrolowania przepływu uzbrojenia, każdy kraj to stosuje, i nie potrzeba wojny by się o tym przekonać. Pierwszy z brzegu przykład, tym razem z amerykańskiego podwórka. Chorwacja wybrała używane izraelskie F16, I izrael i Chorwacja są sojusznikami USA, mimo tego, amerykanie zablokowali sprzedaż starych f16 do Chorwacji. Wniosek nie można liczyć na USA, bo nie wiadomo, kiedy i w jakim przypadku interesy USA będą rozbieżne z interesami dotychczasowych sojuszników.

 2. Olszyna

  Postawa Niemiec wobec konfliktu na Ukrainie karze się zastanowić na ile nasi zachodni są wiarygodnym partnerem. Dlatego uważam, że Wojsko Polskie powinno ograniczać zakupy niemieckich produktów do minimum, albo całkowicie (jeśli byłoby to możliwe)

  1. kobuch

   każe.

 3. xdx

  Hm, problem z Marder jest taki iż politycy zanim zakupili sprzęt dla Ukrainy to opowiadali o tym wszędzie na około - i firma żąda obecnie 30% więcej kasy niż za Marder w podobnym kontakcie zrealizowanym przed wojną. A na całe szczęście ktoś zajarzył w niemieckim rządzie że firma próbuje zrobić z nich frajerów i jak narazie temat upadł. Podobna historia była w Belgi z artyleria tam żądano nawet 50% więcej i też rząd zrezygnował. Firmy zbrojeniowe wymyśliły sobie zarobek za stary zużyty sprzęt prawie w cenie nowego. Bez jaj sprzęt 40-50 letni w cenie nowego lol

 4. Fantasta

  I to jest kolejny problem, bazując na sprzęcie DE, technologiach DE,A,CH, czyli germańskich zawsze broniący się przed kacapią będzie miał problem z czymkolwiek i może Leo2 za 1€ miały być dla nas takim koniem trojańskim. Może się okazać, że maszyny i programy w naszym przemyśle z DE,A,CH też nie mogą być używane do produkcji broni przeciw kacapii. Saruman z Sauronem w aliansie, by Śródeuropę podbić.

  1. Dudley

   Człowieku co oni mają podbijać, na głowę upadłeś? Co ty myślisz ze Niemcy to głupi barbarzyńcy co to wysyłają na smierc własnych ludzi, równają z ziemią przemysł i infrastrukturę, mordują i zniewalają potencjalna siłę roboczą? Po co to wszystko? Przecież mogą to mieć za ułamek tych środków wydanych na podbój militarny. Wystarczy kupić firmę, lub lepiej zbudować od zera, Cała lokalna społeczność będzie tym Niemcom wdzięczna przez dekady.

 5. Cyber Will

  Tak, MOGŁYBY ...." gdyby rząd niemiecki nie kolaborował z agresorem. Wlasnie zablokowali przekazanie Leopardów przez Hiszpanie , powołując się na (UWAGA) "nieformalne porozumienie krajów zachodnich o niedostarczaniu ciężkiego sprzętu. Polska powinna być aktywniejsza. i korzystać ze swoich atutów geograficznych. Przykładowo wraz z Bałtami (i ewentualnie Finladią) zamknąć granice dla przepływu towarów na wschód albo nałożyć podatek kolaboracyjny dla zachodnich firm które nadal działają u agresora.

  1. Ajot

   Zapoznaj sie z tematem, zanim zaatakujesz w komentarzu sojusznika Polski. Tylko 10 z tych Leo 2A4 nadawało się do remontu, ale i tak trwałby kilka miesięcy i byłby bardzo kosztowny. P.S. Minister Macierewicz rozważał kupno tych czołgów (ponoć w cenie niewiele większej niż złom), ale po obejrzeniu ich przez polskich techników uznano, że nie ma to sensu.

 6. SAS

  Demokracja, gdzie krajem kieruje finansjera i jedni walczą z drugimi o zarobek.

Reklama