Reklama

Geopolityka

Białoruś zaniepokojona aktywnością NATO i bombowcami B-52

Fot.mil.by
Fot.mil.by

Sytuacja u zachodnich granic Białorusi budzi zaniepokojenie, choć na razie nie zagraża Białorusi – oświadczył minister obrony tego kraju Wiktar Chrenin w telewizji Biełaruś 1.

Sytuacja jest trudna. Z drugiej strony widzimy, że na razie nie stwarza ona zagrożenia dla naszego państwa. Jednakże i tak sytuacja budzi nasze zaniepokojenie” – oznajmił Chrenin.

Według niego można zauważyć „wielokrotnie większą liczbę i intensywność operacyjno-bojowych działań przygotowawczych na terenie państw sąsiadujących z naszym krajem”, w tym „lotów lotnictwa bojowego i zwiadowczego".

„W tym roku szczególnie zauważalne są loty wzdłuż naszej granicy strategicznych bombowców B-52 z kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych – w minimalnej odległości do 30 km od naszej granicy” – dodał.

Reklama
Reklama

Pytany o działania odstraszające, minister odparł, że jest nim samo istnienie sił zbrojnych oraz przedsięwzięcia demonstrujące gotowość mobilizacyjną i bojową, w tym manewry.

Chrenin poinformował, że w przyszłym roku odbędą się białorusko-rosyjskie manewry „Zachod-2021” i będą one miały szerszy zasięg niż tegoroczne ćwiczenia „Słowiańskie braterstwo”. „Odbędą się na pięciu poligonach, które mamy” – zaznaczył.

Minister dodał, że Białoruś podpisała już kontrakt na kupno w Rosji czterech śmigłowców Mi-35. Oprócz tego resort będzie kontynuować zakup samolotów Su-30SM i w przyszłym roku nabędzie cztery. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama