Reklama

Geopolityka

Białoruś wręczyła notę protestu attaché wojskowemu Ukrainy w związku z incydentem Mi-8

Fot. www.mil.gov.ua
Fot. www.mil.gov.ua

Białoruski resort obrony poinformował w niedzielę o wręczeniu noty protestu attaché wojskowemu Ukrainy w związku z incydentem, do jakiego miało dojść 4 grudnia. W sobotę straż graniczna Białorusi podała, że ukraiński śmigłowiec Mi-8 naruszył granicę powietrzną państwa.

"5 grudnia do departamentu współpracy międzynarodowej ministerstwa obrony był wezwany attaché wojskowy przy ambasadzie Ukrainy na Białorusi, któremu wręczono notę protestu w związku z coraz częstszymi przypadkami naruszenia granicy Białorusi w przestrzeni powietrznej. Przyczyną było naruszenie granicy 4 grudnia przez ukraiński śmigłowiec Mi-8 w okolicach miejscowości Nowa Rudnia" – podano w komunikacie ministerstwa obrony.

W sobotę białoruska straż graniczna oświadczyła, że podczas ćwiczenia przeprowadzanego na Ukrainie śmigłowiec wojskowy Mi-8 na wysokości ok. 100 m "przekroczył granicę i wleciał w głąb terytorium Białorusi do 1 km". Strona ukraińska zapewniła, że informacje te "nie odpowiadają rzeczywistości".

Jak dodano, strona ukraińska niejednokrotnie podkreślała, że w ramach wzmacniania granicy i operacji "Polesie" w celu monitorowania granicy będzie aktywnie wykorzystywać lotnictwo i drony. Również w sobotę wykorzystywano lotnictwo – zaznaczono. "Podczas lotów i wykonywania zadań nie było naruszeń ze strony załóg statków powietrznych, w tym - nie dopuszczono się naruszenia przestrzeni powietrznej sąsiedniego kraju" – napisano w oświadczeniu opublikowanym w sobotę wieczorem przez ukraińską straż graniczną.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. Niuniu

  DoDo - oczyszczalnie ścieków która dwa razy doprowadziła do zatrucia Wisły została wadliwie zbudowana. To właśnie błędy z okresu jej projektu i budowy skutkują kolejnymi awariami. Przypomnę, że ta oczyszczalnia była budowana w okresie kiedy w Warszawie Prezydentem Stolicy był Lech Kaczyński a później jego pełnomocnik.

  1. IQ rus bota w pełnej krasie

   Co ma LK do tego że ktoś źle zaprojektował oczyszczalnię?

  2. Darek

   To co mam uwierzyć że Kaczyński ją projektował? Jak to jest że przez tyle lat działała mimo tych wad? I w końcu czepiamy się Trzaskowskiego że nic z tym nie robi mimo że problem jest cykliczny.

  3. On

   On podpisał umowę na budowę pomimo błędnego projektu, więc jeżeli ktoś jest temu winien to Kaczyński. Nie można tego naprawić trzeba zbudować od nowa, tak się kończy budowanie przez kolegów i branie najtańszych projektów.

 2. Anon

  Białoruś Chyba zapomniała jak zestrzeliła Balon w 1996 w ktorym zgineło dwie osoby. Balon z koszem ostrzelali z smigłowca. Balon znioslo przez wiatr na granice z tymi ułomami a Ci odrazu strzelają do ludzi. Co oni mysleli ze ktos odpali rakiety z tego Balona? Dlatego nawet po takim incydencie powinno być zero tolerancji na naszej granicy na wszelkie działania tych bandy debili.

  1. I

   Może temu ze wczesniej i później z balonów zrzucano ulotki na bialorusi z litwy chyba

  2. bc

   To była prowokacja podczas starań Polski do NATO...

  3. On

   To były międzynarodowe światowej rangi zawody.

 3. Niuniu

  Białoruś zamieściła w necie film z tym śmigłowcem przekraczającym granicę państwową. Jakiś czas temu podobne naruszenie granicy Białorusi nastapiło ze strony Polski. Też shelikopter wojskowy WP wleciał na kilkaset metrów poza granicę Polski. Polska wtedy przyznała się i przeprosiła. Wrto dodać, że mimo delikatnie mówią mało sumpatycznych relacji łukaszenko nie groził ani nie grozi zestrzeliwaniem takich maszyn. podchodzą to tego nadzwyczaj spokojnie.

  1. Ech

   Dokładnie .my naruszany granice bialorusi tez

 4. Murat

  Prowokacja Łukaszenki. Tylko wojna jest w stanie przedłużyć panowanie dyrektora kołchozu. Pokój jest zagrożeniem dla Łukaszenki i jego synalka.

  1. Herr Wolf

   Tzn wg ciebie Łukaszenka sam sobie wlwciał?! Jak to zrobił?

 5. Hans Kloss

  Czy polski MSZ wręczył Białorusi naszą notę protestacyjną za powtarzające się naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez latające białoruskie kamienie?

  1. Herr Wolf

   A te kamienie mają znaki identyfikacji armii Białorusi? A czy jesteś pewien że naprawdę te kamienie lecą i nie są odpowiedzią na zaczepki z polskiej strony?!

 6. DoDo

  Miłościwie panujący prezydent miasta stołecznego wielokrotnie udowodnił, że awarie zatruwające rzekę w stolicy są normą, a nie przypadkiem. Gdyby jakaś katastrofa , mniej lub bardziej naturalna odcięła Mińsk od wody pitnej na kilka miesięcy, to Łukaszenka by przetrwał, czy może niejoniecznie ?! Można oczywiście wysłać znacznie poważniejszy sygnał ostrzegawczy, który utopi w kosztach Moskwę...ale na początek...delikatnie.

  1. Dudley

   Nic mądrzejszego nie mogłeś sprokurować, myślisz trochę? Czego jakiemukolwiek satrapie brakowało, wody? Przecież gościu może kąpać się w szampanie, obżerać się kawiorem i francuskim serem, podczas gdy jego poddani będą przymierać głodem. W kogo chcesz uderzyć w biednych i sterroryzowanych Biełorusów?

  2. iond

   to powiedz coś więcej o tym "poważniejszym sygnale ostrzegawczym" bo czytając twoje wcześniejsze wywody to Niuniu powyżej już ci wyjaśnił, a odcięcie Mińska od wody pitnej to zwyczajne "wishful thinking"

 7. Abelardo

  coraz więcej wskazuje na to, że to była białoruska prowokacja

  1. ?

   Musiałby spaść po białoruskiej stronie?

Reklama