Reklama

Geopolityka

Białoruś: niezapowiedziana gotowość bojowa

Autor. Ministerstwo Obrony Białorusi

Ministerstwo obrony Republiki Białorusi, ogłosiło niezapowiedziane sprawdzenie gotowości bojowej sił zbrojnych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na polecenie Prezydenta Republiki Białorusi Aleksandra Łukaszenki, będącego Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Republiki Białorusi, pod kierownictwem Rady Bezpieczeństwa Państwa, zarządzono nagłe sprawdzenie gotowości bojowej sił zbrojnych.

Działania wojsk mają być rozbudowane, zawierają między innymi wyjście żołnierzy ze sprzętem wojskowym z jednostek w wyznaczone rejony dyslokacji w możliwie najkrótszym czasie, zorganizowanie ochrony i obrony oraz budowę przepraw mostowych przez rzeki Niemen i Berezyna.

Reklama

Czytaj też

W trakcie przemieszczania się wojsk ze sprzętem wojskowym, planuje się czasowe ograniczenie ruchu cywilnego po drogach publicznych.

Siły Zbrojne Republiki Białorusi składają się z wojsk lądowych, sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej, sił specjalnych operacji oraz wojsk obrony terytorialnej. Liczebność sił zbrojnych oceniana jest na 62.000 żołnierzy służby czynnej oraz 344.750 żołnierzy rezerwy.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Filemon19

  Paradoksalnie poligon w Brześciu to punkt koncentracji ruskiej cywilizacji Haloooo 18 dywizja a gdzie wy?

 2. Greedo

  Kreml nerwowo szarpnął za sznurki swojej marionetki. Zamieszanie na północnej granicy, to zawsze dwie, trzy brygady mniej na wschodzie Ukrainy. Widać obawiają się zimowej ofensywy.

  1. Zbyszek

   Mogą wcale nie być nerwowe. Białoruś jest dobrym straszakiem. Ukrainie wiąże kilka brygad jak Pan pisał, ale prawdziwy cel tych działań może leżeć w zupełnie innej grupie państw.. Od kilku tygodni nasilają się sugestie państw zachodnich by Ukraina negocjowała z Putinem… ustępstwa. Wyglada na to ze są dwa powody dla którego Zachód tego chce: lek przed użyciem broni jadrowej oraz przed eskalacja wojny. W niedziele (11.12) Zelenski rozmawiał z Macronem o swoich 10 punktach wstępnych, mocno sprzecznych z niedawnymi wypowiedziami Francuza. Wczoraj odbyło się spotkanie G7 na którym Prezydent Ukrainy prosił o gaz i broń. Lukaszenko mógł wiec dostać polecenie budzenia obaw wśród zachodnich przywódców

 3. Szop85

  Czas gra niestety na korzyść Rosji .Sukcesywnie szkoli nowe brygady .Produkuje nową broń. Na front puszcza mięso armatnie. Czekają na moment i uderzą.

 4. AdSumus

  Sprawdzali gotowość armii, czy służb bezpieczeństwa?

 5. Orthodoks

  Ukraińcy muszą być czujni jak Żbiki, jak łasice, bo te podchody mogą okazać się czymś dużo większym.

Reklama