Reklama

Geopolityka

Białoruś: konsultacje z Polską ws. Fortu Trump

Wojska USA podczas ćwiczeń w Polsce, Fot. Staff Sgt. Ron Lee, 382nd Public Affairs Detachment, 1ABCT, 1CD, US Army
Wojska USA podczas ćwiczeń w Polsce, Fot. Staff Sgt. Ron Lee, 382nd Public Affairs Detachment, 1ABCT, 1CD, US Army

Mińsk i Warszawa są gotowe do omówienia projektu możliwego powstania stałej bazy amerykańskiego wojska w Polsce, nazwanej roboczo Fort Trump - oświadczył przewodniczący izby wyższej białoruskiego parlamentu Michaił Miasnikowicz.

"Polska strona, jak sądzę, usłyszała nasze zaniepokojenie (z powodu możliwego powstania bazy). Będą odpowiednie rozmowy na poziomie ministrów obrony i na linii ministerstw spraw zagranicznych" - powiedział w niedzielę wieczorem Miasnikowicz w telewizji ONT, podsumowując swoją niedawną wizytę w Polsce, podczas której spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkami Sejmu i Senatu, Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim, oraz z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem.

Jak wskazał szef Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi, omawiając kwestię możliwego powstania bazy, polska strona "dość konstruktywnie reagowała i zapewniała i na poziomie ministra spraw zagranicznych, i prezydenta, że to w żadnym wypadku nie powinno doprowadzić do jakiejś eskalacji napięcia".

Pod koniec ubiegłego roku prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że Mińsk i Moskwa poszukują odpowiedzi na możliwe rozmieszczenie tej bazy w Polsce. „Jeśli politycy w Polsce mówią o tym, że chcą wydać miliardy na niejaki FortTrump, to my nie jesteśmy przecież idiotami i oczywiście reagujemy na to wraz z naszym najważniejszym sojusznikiem” - mówił wtedy prezydent Białorusi.

"Oczywiście wraz ze swoim głównym sojusznikiem (Rosją) myślimy o tym, jak mamy przeciwstawić się temu wszystkiemu i jak, ponosząc minimalne nakłady, znaleźć adekwatną odpowiedź" - dodał Łukaszenka. Prezydent mówił też, że Białoruś "będzie potrzebowała nowej broni rakietowej", jeśli w Polsce pojawi się Fort Trump.

Obecnie w Polsce stacjonuje ok. 4 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy są częścią sił NATO rozmieszczonych na wschodniej flance Sojuszu. Polska zabiega o powstanie stałej amerykańskiej bazy wojskowej, którą prezydent Andrzej Duda roboczo określił nazwą Fort Trump. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (15)

 1. andys

  Dobrze byłoby dogadać si z Białorusią. Na zdrowy rozum , to Białorusini mogą sie martwić obecnością dużych sił i rakiet USA w Polsce.

 2. Palmel

  Jeśli u nas będzie Fort Trump to tam na pewno pojawią się Iskandery a są chyba skuteczne przekonali się o tym Gruzini w sierpniu 2008 roku

 3. Wania

  Niech lepiej Lukaszenka tak jak jego przyjaciel Putin upycha swoją rodzinę na Zachodzie z kasą bo na dziedziczenie stołka nie ma co liczyć. Grożenie i lawirowanie między Zachodem i Moskwą jest stałym zabiegiem Lukaszenki. Ale już się kończy jego gra. Moskwa kładzie łapę na Białorusi. Skończy się rozwój Białorusi i tania ropa z Moskwy.

 4. kam

  Słyszałem ostatnio w jednym z programów telewizyjnych wypowiedź byłego premiera , który powiedział zdumiewającą rzecz a mianowicie, że ten dywizjon rakietowy którego kupiliśmy za 414 milionów to jest nie dla WP a dla wojsk USA które będą stacjonować w Polsce. Dla ich ochrony przez nich używane i wykorzystywane jak by co i że o tym się nie mówi !!!. Czy ktoś coś o tym wie więcej , czy to prawda? o co tu chodzi !!!

 5. jhgjkhgkjhk

  Być może Białoruś mogłaby przysłać obserwatorów.

 6. Ja66

  Po co jakieś tam konsultacje? Przecież Kornel Morawiecki powiedział, że w sprawie Fort Trump dogadać powinny się USA i Rosja bez udziału Polski! A dzięki polityce zagranicznej rządu i tak jesteśmy na kolanach i nikt z nami się nie liczy więc jaka różnica...

 7. Prawda ekranu

  A jak Bialorus robila " Zapad " z ruskimi to czy Polska powinna adekwatnie reagowac? Chyba powinna pocwiczyc symulowane naloty z bronia atomowa NATO.

 8. fortuna kołem się toczy...

  Sytuacja na szachownicy coraz ciekawsza. Zaraz może się okazać, że sami nie chcemy komornika roszczeń eskimoskich.

 9. sased

  nie wiem po co ta szopka z pytaniem

 10. Wojciech

  Białorusini byliby przeszczęśliwi gdyby mogli przejść spod buta Moskwy do obozu europejskiego.

 11. Arzesz

  Trochę szkoda mi Łukaszenki. Wie że nic do niego nie mamy i mógłby mieć z Polską wzorowe stosunki to musi szczekać pod komendę Putina.

 12. df

  Czy Białoruś konsultowała z Polską swoje plany dot. rozmieszczania rosyjskich baz lotniczych ? Czy będzie konsultować rozmieszczanie rosyjskich systemów rakietowych (w związku z zerwaniem traktatu INF przez Rosję ?)

 13. As

  Czy nie taniej byłoby mieć wyrzutnie rakiet 500+km niż ten cały fort Tramp, którego jako takiego jak chce Polska i tak nie będzie ?

 14. Skskskskd

  Jak polityk kraju który przecież kocha demokrację może obawiać się bazy państwa demokratycznego ??? Wtf ?

 15. Fanklub Daviena

  Drodzy Białorusini! Amerykański okupant w Polsce jest nie przeciwko Wam, tylko przeciwko Polsce - celem wyduszenia 300 mld USD haraczu na Izrael od Polski!

Reklama