Reklama

Geopolityka

Bez większego przełomu w Donbasie

Fot. UTR News/ Wikimedia Commons/CC BY 3.0
Fot. UTR News/ Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Rozmowy przedstawicieli „czwórki normandzkiej” na temat konfliktu w Donbasie, które odbyły się w piątek w Berlinie były trudne i nie można mówić o przełomie - powiedział przedstawiciel Rosji Dmitrij Kozak, wiceszef administracji prezydenta Władimira Putina.

"Nie ośmielę się powiedzieć, że doszło do przełomu. Odbyła się dzisiaj (w piątek) trudna i szczegółowa rozmowa na temat wszystkich aspektów uregulowania konfliktu zgodnie z porozumieniami mińskimi" - powiedział Kozak. Jego wypowiedź przekazał w sobotę po północy dziennik "Kommiersant". Rozmowy trwały dziesięć godzin.

Przedstawiciel Rosji powiedział, że próbowano na rozmowach ustalić datę spotkania na wyższym szczeblu w formacie normandzkim (Francja, Niemcy, Rosja, Ukraina), jednak "na razie jest zbyt wcześnie, by o tym mówić".

Stronom udało się natomiast przybliżyć stanowiska dotyczące przyjęcia "kompleksu dodatkowych działań w celu przerwania strzelanin" w Donbasie - relacjonował. Są pewne rozbieżności, jeśli chodzi o szczegóły. Dokument "będzie dalej uzgadniany telefonicznie" - zapowiedział Kozak.

W Berlinie spotkali się w piątek doradcy polityczni przywódców tzw. czwórki normandzkiej. Kozak został wiceszefem administracji (kancelarii) Putina na początku br. i wówczas oficjalnie zaczął zajmować się na Kremlu sprawami ukraińskimi.

Reklama

Komentarze (33)

 1. tyu

  Ja ci mogę podrzucić linki do filmików z młodymi Ukraińcami którzy przepraszają za Wołyń. Więc napewno to nie jest tak że tylko jedna narracja. Ale napewno są też i takie jak ty wspomniałeś. Co napewno wiem że jest to naprzykład postaci związane z Lwowem są często w Ukraińskich opracowaniach określane jako "Lwowianie" byle tylko nie napisać Polacy. No cóż. Ja jednak jestem optymistą i wierze że będzie lepiej.

 2. Sarmatta

  Tylko że ukraincy na YT ostrzegają się by broń Boże nie rozmawiac z Polakami o histori. Oni nie chcą rozmawiac. Obejrzyj troche filmów ukrainskich na YT. Młodzi ukraincy uważają że UPA w 1943 roku zrobiła dobrą robotę inaczej Polacy by się nie wyniesli z ukrainy.

 3. Keras

  Trza ruskom śrubę dokręcać i czekać. ZSRR miał być wieczny a zdechł szybciej niż ktokolwiek się tego spodziewał, z ruskimi włącznie.

  1. klucz nasadowy

   Rezun jak sie patrzy.Brawo.Przykręcaj śrubki u polskiego pana.Żeby z głodu nie zdechnąć.

  2. Plush'ak

   Bla bla bla bla bla

  3. Na Akademiku CZerskim juz srubki podokręcane? Kiedy kończycie NordStream?

 4. tylko pytam

  A co słychać u bohaterskiej lotniczki,Nadi?Swego czasu noszono ją w sejmie na rękach Nadal siedzi?

  1. No

   Zrobiła swoje. Głupich nie sieją. Teraz pewnie zrozumiała kto rzadzi Ukrainą

  2. odpowiadam

   Putinowi rurka zmiękła i ją "sąd" wypuścł. Spałeś?

 5. Bez zmian...??? Przecież się nie strzelają jak kilka lat temu...uważam że jest to postęp i to spory.

  1. Wawiak

   Ale Ukraina ciągle jest zdestabilizowana - a o to cały czas chodzi Moskwie... :-/

 6. Wilk

  Niech zajmą Ukrainę. Problem zniknie. Część z nich ucieknie tworząc tzw. opozycję na emigracji a większość odetchnie z ulgą. Nastanie pokój.

  1. Wilk1

   Widać że koledze z Rosji odpowiada niewolenie innych narodów.

  2. Palmel

   Trzeba zrobić to co powiedział Żyrinowski w 2014 roku w programie u Sołowiowa Polska do Kijowa i Rosja do Kijowa mówił też że jego ojciec uczył się Polskiego, Ruskiego i Francuskiego a Ukraiński nie był językiem uczonym w II RP

  3. Palmel

   oni znają historię i wiedzą gdzie i jaki naród był i na jakich terytoriach

 7. Orthodox

  Dlatego teraz, korzystając z okazji, że tyłu młodych Ukraińców przyjeżdża do Polski możnaby bez zbędnych animozji i emocji pogadać o wspólnej historii bez zafałszowań. Dobrze niech chociaż jakiś procent zrozumie racje drugiej strony przekaże je dalszym znajomym.

 8. wiktorek

  Co zaoferowało Rosji NATO, aby wycofała wsparcie dla separatystów? Nic! A właściwie bardzo dużo z czego korzysta Kreml: rozbudowywanie baz amerykańskich wokół Rosji ( oczywiście w imię pokoju i wolności po amerykańsku), włażenie NATO w rosyjską strefę wpływów, absolutne nie liczenie się z interesami rosyjskimi na świecie ( wg amerykańskiej zasady kto nie jest z nami jest przeciwko nam), nie kończące się sankcje które umacniają opór i ukazują zwykłemu Rosjaninowi jak zachód traktuje Rosję , która na tym punkcie jest szczególnie wrażliwa. Prowokacje NATO-wskie na Morzu Czarnym.Tyle lat sankcji nie zmieniło podejścia Rosji do sprawy Donbasu i nie zmieni na pewno... Tak to jest jak NATO chce z każdym rozmawiać tylko z pozycji siły.

  1. Plush'ak

   Ogólnie rzecz biorąc masz w pełni rację. USA a nie NATO w sensie państwa europejskie bo te są słabe poszły za daleko stąd mamy wydarzenia roku 2014. Ja tylko dodam że KRYM już nigdy do Ukrainy nie wróci. Donbas prawdopodobnie również. Czy zatem konflikt da się pokojowo rozwiązać?

  2. tyu

   Można to tak interpretować ale można też wyjść z innego rozumowania. Ukraina to niepodległy kraj. Prawda? Prawda. No i ten kraj za "rządów" Rosji był cały czas biedny i okradany. Wszystkie inne państwa będące częścią bloku wschodniego cały czas szły do przodu przez te wszystkie lata. A Ukraina stała. I przez te 25 lat mogła tylko patrzeć jak innym wychodzi a jej nie. Jak inni spełniają marzenia a ona nie. Aż w końcu powiedziała dość. Koniec Rosyjskiego modelu idziemy na zachód. Pojecie stref wpływów jest tu troche zwodnicze bo to oznacza sztuczne panowanie jednego nad drugim tylko dlatego że ten drugi jesrt słabszy. A co jeżeli pan jest marnotrawnym baranem jak Rosja? A no podwładni się buntują. Ok rozumiem że Rosji smutno tracić wpływy. Ale co poradzimy. Prawo dżungli. Nieudacznicy umierają. Tak jak w życiu kto ma problemy w relacjach ten dziewczyny nie znajdzie. I to właśnie czeka Rosję. Zawsze będzie tym mniej atrakcyjnym od którego wszyscy uciekają. No chyba że się zreformuje ale to nie realne. Oni wierzą w wodza. I tylko oni.

  3. :)

   To za czasow ZSRR byla jedna z bogatszych republik.Zjechaliscie na pysk jak się sami zaczeliscie rzadzic.

 9. Ass

  Ukraina silna, która jest w stanie przeciwstawiać się latami Rosji to w konsekwencji taki sam problem dla Polski jak sąsiedztwo z nieobliczalną Rosją. Tak ogólnie żeby nie zniknąć z mapy musimy mieć pieniądze i technologie, a u nas tylko liczenie na opatrzność, która systematycznie nas opuszcza.

  1. tyu

   Nie zgadzam się. Lepszym scenariuszem jest Ukraina jaka już by ona nie była i Rosja niż Wielka Rosja (połączenie Ukrainy i Rosji). Docelowym i optymalnym scenariuszem jest zrobienie z Ukrainy państwa nowoczesnego i dobrze zorganizowanego jak wszystko w Europie. I tak jak Czesi nam nie zabierają terenów, Litwini nie napadają nas, Niemcy nie mordują nas tak i z Ukraińcami będzie dobrze w jednej Europie. Oczywiście jest to scenariusz odległy (10, 15 lat) i może się nie udać ale cel jest właśnie taki.

  2. Marcin

   Nieobliczalna? a Polska z Antonim jest obliczalna? może Słowaków zapytajmy?

  3. złośliwy

   Nie rób sobie jaj ,to nie zabranie ZUwP.

 10. Sarmata

  Tylko ze ci patrioci to jednoczesnie banderowcy niestety. Wychowani na kulcie Bandery i UPA.Żle to wrózy.

 11. mobilny

  .... Każde wielkie mocarstwo mataczy na świecie chcąc powiększać swoje strefy wpływów. Przodują Amerykanie a za nimi Rosja i Chiny. USA chciało za dużo więc wyszedł Majdan i stało się jak się stało. Rosja notabene się broni i nie różni ja w tym aspekcie nic od USA. Silna Ukraina dla Polski to problem większy lub mniejszy bo tam nadal nastroje antypolskie są silne. Milion w Polsce a Bandera tam to bohater! Równie dobrze Adolfa rozgrzeszcie. Rosja nam nie grozi ale poczucie zagrożenia w narodzie trzeba pielęgnować a komu to na rękę? No USA pod każdym względem. A to armia do Polski wejdzie a to Polska tam kupi co nie co sprzętu a i mienie bezspadkowe się odzyska itd. Obyśmy tylko teatrem działań wojennym się nie stali a trolli reprezentujących obie strony wielu....

  1. Anty-Che

   Nie wiedziałem że w Olgino wyrabiają w niedziele nadgodziny. Powtarzasz wszystkie możliwe kłamstwa Rosji. Majdan "wyszedł" bo Janukowicz anulował dekretami umowy zbliżające Ukrainę do Unii Europejskiej, i chciał skierować ją z powrotem na kurs ścisłej współpracy z Rosją. A ludzie tego nie chcieli , woleli Unię od Rosji, zaczeły sie protesty które w stylu rosyjskim Janukowicz próbował zdławić siłą ale mu na szczęscie nie wyszło. Rosja zagraża Polsce od 500 lat i raz za razem próbuję przejąć nad nią panowanie. Nad całością. I zniszczyć całkowicie. Ma do tego możliwości. Natomiast wolna i silna Ukraina jest dla nas gwarancją że Rosja tego nie zrobi. Sama Ukraina jest dla nas przyjazna, zależy jej na dobrych relacjach z Unią i powinnśsmy jej w tym pomagać. Także wiekszość Ukrainców jest do Polski przyjażnie nastawiona. To ze jest kilku historyków lub polityków odnoszących sie do Bandery jest dla nich równie obojętne jak dla wiekszości Polaków spory między Piłsudskim a Dmowskim . No i na koniec - obecność wojsk amerykańskich drastycznie zmniejsza możliwość napaści na nas przez Rosję i prawdopodobieństwo wojny, więc jest w naszym żywotnym interesie.

  2. Macorr

   Ukraincy są u nas jak wcześniej my na zachodzie, ja sam pracowałem w Irlandii, wcale nie zamierzałem tam żadnych akcji wywrotowych robić. Za zarobione pieniądze spłaciłem kredyt na mieszkanie. Teraz mieszkam gdzie indziej a mieszkanie wynajmuje m. In. Ukraincowi która tak jak ja 10 lat wcześniej wyjechał na zachód w poszukiwaniu lepszego życia. I wcale nie planuje, odrywania mojego miast do Ukrainy tylko zarobić na chatę u siebie. I teraz, widząc że u nas w spokoju można żyć pracować i dorabiać się wróci do siebie z sentymentem do Polski jak i ja mam do Irlandii i żadna przaśna propaganda tego nie zmieni.. A co może w tym samy czasie zaoferować Rosja? dziki nacjonalizm zbrojenia i pajdę słoniny? Słabo,a Ukraińcy wybrali już swoją drogę cywilizacyjna i żadna agresja już tego nie zmieni, może tylko pogorszyć sprawe

  3. tyu

   Rosja nam grozi nie wprost. Czasami słowami któregoś z generałów że do Atlantyku to dojadą w tydzień a Warszawę zajmą w 2 dni, a czasami przerzuczając "nadworne strachy na wróble" czyli Iskandery do Kaliningradu. Co do tego że każdy kraj gra o swoje. No tak każdy tylko nie każdy już ma coś do zaoferowania. ZSRR był nie bez przyczyny nazywany imperium zła. Zabór Rosyjski był najgorszy ze wszystkich trzech. Krzyżacy mieli dużo lepsze zamki niż Moskwianie itp. itd. Po prostu zwycięstwo Rosji nikomu się poza Rosją nie opłaca. Pax Americana to spokój i stabilny rozwój (o ile jesteś demokracją). Amerykanie nigdy nas nie napadli. Nie napadli też Kanady ani Australii. Ukraińcy zaś przez Rosję są maltretowani regularnie. Co do Ukrainy i nastrojów anty Polskich. Nie sądzę by były one większe niż w Rosji. Zresztą w ogóle żaden to problem. Nie dochodzi do pobić czy rozbojów a jest ich 2 miliony więc w czym problem. Rosja się broni powiadasz? Tak, ale Rosja jest też szują. Ostatni artykuł Putina który zwala wine za 2 wojnę na nas jest żałosny i haniebny. Zwycięstwo Polski w trybunale Arbitrażowym i wypłata 1.5 MILIARDA dolarów kary przez Gazprom pokazuje jak głeboko w nosie Rosja ma zasady i wartości. Rosja to szuja która do każdego podchodzi tak samo cynicznie nieważne czy nazywa go bratem czy wrogiem i czy deklaruje że się broni czy atakuje.

 12. My nadal etap pochyłej.

 13. Z tymże że oni od razu się poddali a wszystko uratowali ochotnicy patrioci. Ukraina to dno i wodorosty Historii się doucz to potomkowie no to sobie sprawdź i odpowiedZ

 14. stalowowolanin

  a dlaczego informacje, jakie otrzymujemy na temat tego spotkania, pochodzą jedynie od Rosji ??? wszak to czwórka, więc powinny być 4 komentarze,,,,

  1. Ruski A2/AD

   RT KOLEGO ma,wyłączność informacyjną

  2. Plush'ak

   A więc dalej wierzysz w naszych europejskich sojuszników?

 15. Orthodox

  O żadnym przełomie nie może być mowy, skoro trzem na czterech członków tej grupy normandzkiej jak najbardziej pasuje obecna sytuacja. Rosja, to sprawa oczywista, by trzymać Ukrainę na dystans od Europy. Niemcy i Francuzi nie będą zbytnio się wychylać i naciskać, mając na uwadze interesy z Rosją, gdyż sankcje nie będą trwały wiecznie. Sytuacja ruszy gdy Rosja poczuje potrzebę zrobienia pół kroku w tył. Być może ze względów ekonomicznych.

  1. Plush'ak

   Zgoda pełna. To komu był ten konflikt na rękę? Na pewno nie Europie zachodniej więc?

 16. sża

  Donbas jest "gorącym kartoflem" dla obu stron i żadna tak naprawdę go nie chce. Dla Rosji to tylko problem i ewentualnie gigantyczne koszty na odbudowę w przyszłości, ale nie może zostawić prorosyjskiej ludności samej sobie, bo by stracili twarz. Dla Ukrainy podobnie, bo odzyskanie Donbasu wiązałoby się z gigantycznymi kosztami odbudowy, a do tego mieliby problem z ludnością wrogo nastawioną do władz w Kijowie. A tak to Ukraina ma przynajmniej pretekst do występowania o międzynarodową pomoc, bo są ofiarą rosyjskiej agresji. I koło się zamyka.

  1. spoko

   Raz sie z toba zgodze Na miejscu Kremla zrobilbym wszystko zeby te tereny weszly z powrotem do Ukrainy Wtedy do wladzy w Kijowie nigdy by juz nie doszli zwolennicy kursu na zachod

  2. dim

   Tylko nie wiem czemu zakładasz, że ludność Donbasu zawsze chciałaby na Wschód ? A zapytaj dziś młodzież z Kaliningradu, dokąd by woleli ? Natomiast Donbas (dodatkowo) był to teren zawsze bezlitośnie eksploatowany, niebudżetowy (jak jest Kaliningrad). Czyli faktycznie wszędzie będzie im bardzo źle i biednie. Prostej ludności, tym spoza estalishmentu.

  3. No

   Płacimy im za węgiel. Więc, to my ponosimy koszty. Nie Rosjanie

 17. No

  Zadłużenie?

 18. europa

  Ukraina jaka by nie byla, biedna czy bogata ma prawo istniec a Rosja nie ma prawa jej niszczyc.

  1. Życzę jej żeby była bogata. Zrobi się luźniej nad Wisłą.

  2. dim

   Właśnie nie zrobi się luźniej, tylko bardziej islamsko. I będziesz mieć 100 czy 500 nielegalnych meczetów w piwnicach Warszawy. A policja będzie je musiała dyskretnie ochraniać. I wtedy oczywiście wspomnisz, jak to było fajnie z młodzieżą z Ukrainy.

  3. No

   Majdan wszystko zmienił. Kto go zorganizował. To tak wygląda wasza demokracja?

 19. Acan

  Polska wstanie z kolan jak w formacie normandzkim to my będziemy decydowali kogo dopuścić do rozmów. Tylko ze nasi obecnie panujący poświęcają sprawy międzynarodowe na potrzeby wewnętrznej polityki. K...a przecież to nasze podwórko a jacyś Niemcy i Francuzi dogadują się Za naszymi plecami i układają nam nasze boisko

  1. Właśnie....Czy PO czy PIS....Wysłać ich na kurs do Bartosiaka

 20. tyu

  Nie zgadzam się. U nas też była równia pochyła przez pierwsze kilka lat po zmianie systemu. Ja tylko przypomnę, że w Polsce w 2013 bezrobocie było 20 procent, teraz 5 procent (przed koroną oczywiście). Więc widzisz że procesy długofalowe są czasami jak sinusoida. Jeżeli Ukraińcom reformy się udadzą to powoli, powoli będzie u nich coraz lepiej i lepiej. A pożyczki się spłaci, bo zdrowa gospodarka ma z czego spłacać. Polska gospodarka przez ostatnie 30 lat wzrosła 10 krotnie. Bogactwo zaś 5 krotnie (bo inflacja itp). Tak więc kolego będzie z czego spłacać. Dobrze zaciągnięta pożyczka pomaga bo dobry biznesmen wie jak spłacić dług gdyż inwestuje w przyszły zysk.

 21. Rhotax

  Rozmowy z FR to strata czasu i pieniędzy . Trzeba robić to co FR robi w Gruzji -- po trochu przesuwać posterunki zajmując teren i jednocześnie rajdy " zielonych ludzików Donbasu pragnących przyłączenia do Ukrainy " . Atak FR i tak nastąpi --może już w Sierpniu . Co za różnica skoro i tak Kreml ogłosi że był sprowokowany i agresja jest usprawiedliwiona .

  1. proste pytanie

   Kto by was chciał wziąść na garnuszek?Bankrut.

  2. Istotnie kto by chciał takiego bankruta jak Rosja brać sobie na utrzymanie?:)

  3. .

   Probujsz być dowcipny?Śmiech przez łzy?

 22. bobry w Montanie są bystrzejsze

  Za 10-15 lat misiu kolorowy to z Ukrainy-przy tych realiach- nie zostanie nic. Ona aktualnie funkcjonuje tylko dzięki pożyczkom z UE, MFW i USA (niekoniecznie w tej kolejności). Jeżeli choć jeden z tych :darczyńców" się zawaha padną na przysłowiowy pysk. A okres upadku już się zaczął: trzeba spłacać długi zaciągnięte w latach 2015-2019 wraz z odsetkami a że nie ma z czego to na to Ukraina zaciąga .....kolejne kredyty. To równia pochyła.

 23. Zbigniew

  Podobno polskie obecne władze mają spore aspiracje polityczne i jest to zrozumiałe jako polska racja stanu. Ale nie jest zrozumiałym czemu potulnie daliśmy się wyeliminować z tematu agresji na sąsiedniej Ukrainie? Francja ma prawa do działania na Ukrainie, a my, sąsiedzi i sojusznicy tego bratniego narodu już nie?

  1. Ukraińcy nas nie chcieli. Teraz żałują...

  2. tyu

   Niewiem kto ustalał skład ale domyślam się Rosja by pewnie i tak oprotestowała naszą obecność.

  3. Byc może żałują tych Majdanow,po kazdym gorzej i gorzej.

 24. Trele morele

  Ruscy nie powinni się wtrącać w wewnętrzne sprawy innych krajów i tyle wszelkie rozmowy z nimi są bez sensu. Tylko sankcje .

  1. T72B3

   Oczywiście wolno to tylko robić Amerykanom

  2. tyu

   Ale Amerykanie nie wtrącają się w nasze sprawy i Pax Americana to okres rozwoju dla Polski. Nie wiem czego trole nie możecie pojąć. Z perspektywy Polski to Rosja jest tym złym. Jakbyś zapytał Irańczyka to pewnie by powiedział że USA. Ale nas w Polsce to Rosja napadała 20 razy. To przeciw niej mieliśmy 6 powstań. To z Rosją sądzimy się i wygrywamy w sądach o jej oszustwa na gazie. To z Rosją kłócimy się i obrażamy gdy oczekują niewiadomo jakich honorów za "wyzwolenie". To Rosja atakuje nas historycznie zmyślając że byliśmy sympatykami nazizmu. To Rosja a nie USA pomniejsza naszą rolę w drugiej wojnie chamsko pomijając udział dywizjonu 303 w bitwie o Anglię. To Rosja a nie USA straszy nas cały czas Iskanderami. To Rosja zaserwowała nam 50 lat marnotrawnego komunizmu który jak ktoś nie pamieta jakim był absurdem polecam obejżeć "Alternatywy 4". To Rosja a nie USA zamordowała wielu polskich bohaterów pokroju Pileckiego. Mam wymieniać dalej dlaczego lubimy USA a nie lubimy Rosji?

  3. autor?

   Fragmenty różnych komentarzy na d24. Zapewne z tego samego źródełka.

 25. ?

  Zanim gruby schudnie,chudy...znasz to polskie powiedzenie?

Reklama