Reklama

Geopolityka

Będzie zgoda na rozmieszczenie armii poza granicami Turcji? Zwołano nadzwyczajne posiedzenie tureckiego parlamentu w tej sprawie

Tureckie dylematy- fot. turkeymacedonia.wordpress.com
Tureckie dylematy- fot. turkeymacedonia.wordpress.com

Turecki parlament zwołał zamknięte, nadzwyczajne posiedzenie w sprawie syryjskiego incydentu.Jest to spowodowane odezwą tureckiego rządu, który wezwał Parlament do przegłosowania decyzji o rozmieszczeniu armii tureckiej poza granicami Turcji w związku z ostrzelaniem jej terytorium przez Syrię. Po tym wydarzeniu zebrali się także w trybie pilnym przedstawiciele NATO, a cały Sojusz zażądał w oświadczeniu, by Syria zaprzestała agresywnych zachowań w stosunku do Turcji.

Sytuację podgrzewają dodatkowo informacje dotyczące rosyjskiego udziału w zestrzeleniu tureckiego samolotu rozpoznawczego F-4 (w wersji RF-4E ). Wydarzenie to doprowadziło w czerwcu br. do eskalacji napięcia na granicy syryjsko- tureckiej. Zebrała się wtedy Rada NATO, a Ankara zaczęła rozmieszczać wojsko na granicy z Syrią.

Spoglądając na relacje Ankary i reżimu al-Assada z perspektywy całego roku warto dodać, że Turcja od dłuższego czasu zachowuje się nieprzyjaźnie w stosunku do niego. Turcja jeszcze w styczniu br. zarządziła mobilizację nad granicą z Syrią. W trakcie długotrwałych walk toczących się u swojego południowego sąsiada przyjęła na swoim terytorium rzesze uchodźców infiltrowanych przez agentów reżimu al-Asada. Kilkakrotnie wgłąb jej granic zapuszczały się regularne oddziały syryjskiej armii rządowej udające się w pogoń za cywilami. Tuż przed szczytem NATO w Chicago mówiło się  o tym, że Turcja będzie chciała wykorzystać 5 punkt Traktatu Północnoatlantyckiego powołując się na te wydarzenia. W lipcu kontrolę nad terenami północnej Syrii przejęli Kurdowie, co dodatkowo podgrzało sytuację. Uzyskali oni wsparcie z autonomicznego Kurdystanu w Iraku, co dla Turcji kontrolującej część terytorium zamieszkanego przez Kurdów stanowiło wielkie zagrożenie.

Edit, 13:56: Turecki parlament wydał zgodę na rozmieszczenie armii poza granicami Turcji.

(PAM)
Reklama

Komentarze

    Reklama