Reklama

Geopolityka

Balon czy dron? Co tak naprawdę wysłali Chińczycy nad Stany Zjednoczone?

Moment wydobycia płachty chińskiego balonu przez marynarzy z grypy przeciwminowej EODGRU 2 (Explosive Ordnance Disposal Group 2) 5 lutego 2023 roku
Autor. US Navy/ Tyler Thompson

Według większości agencji prasowych Amerykanie zestrzelili nad Stanami Zjednoczonymi „balon szpiegowski”. Problem polega na tym, że ten obiekt powietrzny w czasie lotu potrafił zmieniać trasę i „zatrzymywać się” (a w rzeczywistości zwalniać) nad konkretnymi obiektami. A tak nie zachowują się typowe balony, ale drony.

Reklama

W całej awanturze związanej z przelotem i zestrzeleniem „balonu powietrznego" powinno się stawiać nie tylko pytanie, po co Chińczycy wysłali go nad Stany Zjednoczone, ale również, jak to zrobili. Ta pierwsza odpowiedź będzie bardzo trudna, ponieważ chińscy inżynierowie na pewno zadbali, by ich intencje na podstawie zestrzelonych szczątków nie mogły zostać odczytane. Nie można też mieć nadziei, że Chińczycy się sami przyznają do szpiegowania amerykańskich instalacji wojskowych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama