Reklama

Geopolityka

B-52 nad Bałtykiem. "Niewidzialne" bombowce w Europie

Fot. Airman Ashlyn J. Correia/Air National Guard
Fot. Airman Ashlyn J. Correia/Air National Guard

W brytyjskiej bazie sił powietrznych w Fairford wylądowały trzy amerykańskie bombowce strategiczne B-52 Stratofortress z 5. Skrzydła Bombowego, stacjonujące na co dzień w bazie Minot w stanie Północna Dakota. Samoloty trafiły do Europy oficjalnie jako uczestnicy czerwcowej serii manewrów państw NATO, pełnią jednak też rolę demonstratora amerykańskich możliwości projekcji sił strategicznych. Siły USA przemieściły do Europy również bombowiec B-2, zbudowany w technologii obniżonej wykrywalności.

Amerykańskie bombowce strategiczne wezmą udział w lotach szkoleniowych w trakcie manewrów BALTOPS 2015 i SABER STRIKE 2015. Będą latać w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem, jak również nad terytorium państw bałtyckich i Polski.

W czasie lotów ćwiczebnych załogi B-52 zrealizują zadania szkoleniowe związane z przechwytywaniem celów powietrznych, symulowaną operacją minerską, wezmą udział w zrzucie bomb i w misji wsparcia oddziałów naziemnych (CAS).

Według słów adm. Cecila D. Haney’a, dowódcy Sił Strategicznych Stanów Zjednoczonych, przebazowanie samolotów do bazy RAF w Fairford zaplanowano tak, by możliwie najbardziej skutecznie wykorzystać szansę szkolenia dla załóg zarówno amerykańskich bombowców, jak i żołnierzy sił państw uczestniczących w ćwiczeniach BALTOPS i SABER STRIKE.

„Uczestnictwo B-52 w manewrach BALTOPS i SABER STRIKE pokazuje naszą niezmienną gotowość utrzymywania stabilności w regionie, wzmacniania współpracy i prowadzenia wspólnych działań, mających na celu realizację celów sojuszniczych państw”.

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych przemieściły do Europy również bombowiec B-2, wykonany w technologii obniżonej wykrywalności. Maszyna wylądowała w brytyjskiej bazie Fairford. Zgodnie z oficjalnym komunikatem maszyna miała wziąć udział w serii planowych ćwiczeń.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Talbot

  Autor wpisu nieco namieszał. Chcąc poruszyć w wpisie dwie informacje sprawił, że ktoś mylnie może zrozumieć że B-52 należy do rodziny 'niewidzialnych' bombowców. US Air Force dysponowało tylko dwoma typami maszyn, które można nazwać 'niewidzialnymi' był to bombowiec strategiczny B-2 Spirit, o którym wspomniano w tekście oraz myśliwiec bombardujący F-117 Nighthawk, który został wycofany ze służby w 2008r. Zaś jeśli chodzi o samą 'niewidzialność' dotyczy to specyfiki konstrukcji i wykorzystanych materiałów które utrudniają wykrycie lecącej maszyny przez stacje radarowe przeciwnika ( co jak wiemy z historii nie zawsze się sprawdza - dość powiedzieć, że swego czasu jeden F-117 został zestrzelony przez system kierowanych pocisków rakietowych ziemia-powietrze S-125 Newa )

  1. trycykl

   F-117 z myśliwca ma jedynie literę F w oznaczeniu.

 2. chorąży

  B-52 od 3 lat ćwiczą lądowanie/odtwarzanie/loty na cywilnym Lotnisku w Ostravie (Czechy) . Można je oglądać, zwiedzać w ramach corocznych Dni NATO

 3. Balrogg

  Pilot tankującego samolotu na zdjęciu powyżej ubrany jest w amerykańską flagę? Dziwne...

 4. jur73

  Od kiedy to B-52 zaliczane są do kategorii samolotów wykonanych w technologii " stealth " . To nie B-2 .

  1. cynik

   Umiejętność czytania ze zrozumiem jak widać przekracza możliwości niektórych...

 5. RMPL

  Do Europy przyleciały 2 szt. B2 o nazwach kodowych DEATH 11 i DEATH 12 do bazy RAF Fairford. Jęzeli chodzi o misje przechwytywania przez B-52 to zapewne one będą tu przechwytywane. Ćwiczenie przechwytywania na rosyjskich Tu-95/22M/160 może się źle skończyć więc raczej ćwiczy się na własnych bombowcach. Choć nie wykluczone że Rosjanie poćwiczą przechwytywanie B-52 ;-). Zresztą zrobili już sobie "low pass" bodaj Su-24 nad LPD San Antonio i DDG Jason Dunham wczoraj bodaj jak tylko te wyszły na wody międzynarodowe.

 6. Afgan

  "W czasie lotów ćwiczebnych załogi B-52 zrealizują zadania szkoleniowe związane z przechwytywaniem celów powietrznych, symulowaną operacją minerską, wezmą udział w zrzucie bomb i w misji wsparcia oddziałów naziemnych (CAS)." Od kiedy to B-52 przechwytuje cele powietrzne ?

  1. Tomasz

   ale mogę robić za cele do przechwycenia - myśl chłopie to nie boli

 7. pingwin

  Dziś już latały nad Polską. Dokładnie to nad Wałczem w woj. Zachodniopomorskim.

  1. J

   Jak go widziałeś jak są niewidzialne.

 8. olo

  no nareszcie, wreszcie będę mógł spokojnie spać, Wujek Sam będzie czuwał !

Reklama