Reklama

Geopolityka

Armia izraelska rozpoczęła ewakuację palestyńskich cywilów z Rafah

Autor. idf.il

Izraelska armia rozpoczęła ewakuację palestyńskich cywilów z Rafah na południu Strefy Gazy przed możliwym atakiem na to miasto - poinformowało w poniedziałek izraelskie Radio Wojskowe. Siły zbrojne „zachęcają” ludność do przemieszczania się na wyznaczone tereny.

Reklama

Radio powiadomiło, że ewakuacja dotyczy obecnie kilku dzielnic leżących na obrzeżach Rafah. Ewakuowani mają być przetransportowani do miasteczek namiotowych w pobliskich miastach Chan Junus i Al-Mawasi.

Reklama

Izraelska armia przekazała, że do „zachęcenia” cywilów we wschodnim Rafah do „stopniowego przemieszczania się na wyznaczone tereny” wykorzystane będą plakaty, wiadomości tekstowe, telefony i ogłoszenia w mediach - podał Reuters.

Miasto, liczące we wrześniu ubiegłego roku około 275 tys. mieszkańców, może być obecnie domem dla nawet 1,4 miliona ludzi, gdyż schronili się w nim uchodźcy z innych terenów Strefy Gazy.

Reklama

Zdaniem wojsk izraelskich Rafah jest ostatnim dużym miastem, w którym Hamas ma nadal nienaruszone siły i środki. Izraelski wywiad sądzi, że znajdują się tam dowódcy tej organizacji terrorystycznej, a zapewne również pozostali przy życiu uprowadzeni w październiku z Izraela zakładnicy.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ostrzegł, że izraelski atak na Rafah spowoduje straty „nie do przyjęcia”. Według szefa amerykańskiej dyplomacji Izrael nie przedstawił żadnego planu ochrony ludności cywilnej podczas tego możliwego ataku.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Cziko

    kto by pomyślał ze tyle w nich chęci eliminacji cywili?? ale chyba wszystko im wisi kogo!! byle by wyczyścić sobie drogę do nowych terenów):

  2. Zam Bruder

    Kierunek Europa?

Reklama