Reklama

Geopolityka

Arktyka na celowniku Rosji. Jak NATO chce jej bronić?

Fot. NASA
Fot. NASA

Obecnie Arktyka pozostaje obszarem, którym w coraz większym stopniu interesują się różne kraje. Powoduje to stopniowe zaostrzenie się ich rywalizacji o zachowanie kontroli nad sporymi zasobami energetycznymi czy szlakami transportowymi leżącymi w strefie arktycznej.  W „grze” pozostają państwa należące do NATO, USA, Kanada, Norwegia i Dania a także Federacja Rosyjska oraz kilka państw spoza regionu - Chiny, Japonia, Republika Korei i inne. Które z nich udowodnią swoje prawa do tego bogatego regionu i będą czerpać z tego korzyści w przyszłości, pokażą najbliższe lata.

Reklama

Arktyka to położony na północny region polarny, obejmujący swoim zasięgiem północne krańce Eurazji i Ameryki Północnej (z wyjątkiem środkowej i południowej części Półwyspu Labrador), Grenlandię (z wyjątkiem części południowej), Oceanu Arktycznego (z wyjątkiem wschodniej i południowej części Morza Norweskiego) z wyspami, a także przyległe części Oceanu Atlantyckiego i Pacyfiku, Islandii i Norwegii.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama