Reklama

Geopolityka

Arabia Saudyjska uzna Izrael?; Grecki premier broni żołnierzy więzionych przez Turcję

Książę Muhammad ibn Salman fot. kremlin.ru
Książę Muhammad ibn Salman fot. kremlin.ru

Geopolityczne podsumowanie dnia we wtorek.

Saudyjski następca tronu: Izraelczycy maja prawo do swojego państwa

Następca tronu Arabii Saudyjskiej, książe Muhammad ibn Salman w wywiadzie dla magazynu "The Atlantic" oświadczył, że "Izraelczycy mają prawo do pokojowego życia w swoim państwie". Światowe media oceniają to jako zaskakującą deklarację, gdyż Rijad oficjalnie nie uznaje Izraela.

Książe podkreślił, że zarówno Izraelczycy jak i Palestyńczycy mają prawo do własnego kraju. Według saudyjskiego następcy tronu poprzedzić to musi zawarcie pokoju gwarantującego "normalność i stabilne stosunki". W odpowiedzi na słowa swojego syna, król Arabii Saudyjskiej Salman powiedział we wtorek, że Rijad nadal "popiera prawo Palestyńczyków do niepodległego państwa ze stolicą w Jerozolimie".


Grecja: Premier Cipras domaga się zwolnienia żołnierzy uwięzionych przez Turcję

Premier Grecji Aleksis Cipras wezwał we wtorek władze Turcji, by w ramach gestu dobrej woli uwolniły dwóch greckich żołnierzy zatrzymanych na początku marca. Greckich wojskowych zatrzymano, gdy patrolując granicę z Turcją przypadkowo weszli na terytorium tego kraju, gubiąc drogę z powodu złych warunków atmosferycznych. Grozi im kara pięciu lat pozbawienia wolności.

Zdaniem Ciprasa "proces sądowy powinien zostać przyspieszony, by tych dwóch żołnierzy, którzy jedynie pełnili swoje obowiązki, wróciło do domu". Jednocześnie premier dodał, że Turcja ostatnio stara się eskalować napięcie pomiędzy dwoma krajami.

Reklama

Komentarze (1)

  1. dim

    Kilkadzieści tureckich do kilkudziesięciu wtargnięć na niebo nad wyspami i wody terytorialne - codziennie. Po których następnie tureckie władze informują swe społeczeństwo, że \"nasze samoloty, patrolujące nasze niebo i morze, znów były niepokojone przez maszyny naszego złego sąsiada\". Według mapy z tureckiej Rady Bezpieczeństwa (odpowiednik polskiego BBN), do roku 2050 Turcja planuje \"odzyskać\" ziemie od wszystkich, bez wyjątku swych sąsiadów, w tym pół Egejskiego i całą grecką i bułgarską Trację i wschodnią część Macedonii (Macedonia to region geograficzno-historyczny, zamieszkały przez wiele narodów).

Reklama