Reklama

Geopolityka

Arabia Saudyjska skarży się na Iran do ONZ

Ambasador Arabii Saudyjskiej przy ONZ - Abdullah Yahya A. al-Muallimi - fot. UN Photo/Paulo Filgueiras
Ambasador Arabii Saudyjskiej przy ONZ - Abdullah Yahya A. al-Muallimi - fot. UN Photo/Paulo Filgueiras

9 listopada arabski serwis internetowy Gulf Times napisał, że ambasador Arabii Saudyjskiej przy ONZ wystosował oficjalną skargę do Sekretarza Generalnego na naruszenia saudyjskiej przestrzeni powietrznej i wód terytorialnych przez Iran. Saudowie grożą Teheranowi odwetem.Według kuwejckiej agencji prasowej KUNA, Abdullah al-Muallimi napisał list do Ban Ki Muna, w którym ostrzegł, że Arabia Saudyjska rezerwuje sobie prawo do odpowiedzi na naruszenie jej terytorium – konkretnie o przestrzeń nad i w pobliżu saudyjskich przybrzeżnych pól naftowych.

Rząd Królestwa Arabii Saudyjskiej rezerwuje sobie prawo do podjęcia wszelkich działań, które uzna za stosowne dla ochrony swoich wód i instalacji naftowych jak również uznaje władze irańskie odpowiedzialnymi za wszystkie potencjalne konsekwencje tych działań – głosi treść listu cytowana przez KUNA.

Przedstawiciel Arabii Saudyjskiej wśród naruszeń rzekomo dokonanych przez Iran wymienia, m.in. kilkukrotny przelot irańskich śmigłowców nad platformami ulokowanymi na polu naftowym Hasba, a także zatrzymanie saudyjskiego okrętu przez irańską marynarkę w rejonie pola Arabia.

Minister spraw zagranicznych królestwa zwrócił się również w tej sprawie do swojego irańskiego odpowiednika, jednak, podobnie jak w przypadku ONZ, nie otrzymał dotąd odpowiedzi.

Powyższa informacja zbiega się w czasie z ujawnieniem incydentu w Zatoce polegającego na ostrzelaniu amerykańskiego aparatu bezzałogowego przez irańskie lotnictwo.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama