Reklama

Geopolityka

Arabia Saudyjska: atak jemeńskich sił antyrządowych na stolicę kraju; Sprawa Skripala: USA wydalają 60 rosyjskich dyplomatów i zamykają konsulat w Seattle

FOT. ARMY.MIL
FOT. ARMY.MIL

Geopolityczne podsumowanie dnia w poniedziałek. 

Arabia Saudyjska: atak jemeńskich sił antyrządowych na stolicę kraju

W poniedziałek walczący przeciwko siłom rządowym w Jemenie Huti zagrozili wystrzeleniem większej liczby rakiet w kierunku Arabii Saudyjskiej, jeżeli Rijad nie zaprzestanie bombardowań ich pozycji. Oświadczenie ma związek z uderzeniem w nocy z niedzieli na poniedziałek jednego z wystrzelonych pocisków w stolicę Arabii Saudyjskiej. W jego wyniku zmarła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

Saudyjskie siły zbrojne poinformowały, że udało im się zestrzelić trzy pociski nad samym Rijadem, a także zapobiec bombardowaniu miast w południowej części kraju. Atak miał miejsce przed trzecią rocznicą włączenia się Arabii Saudyjskiej orasz innych państw arabskich w konflikt w Jemenie.


Sprawa Skripala: USA wydalają 60 rosyjskich dyplomatów i zamykają konsulat w Seattle

Prezydent USA podjął decyzje o wydaleniu 60 amerykańskich dyplomatów i zamknięciu konsulatu w Seattle. W skład personelu, który ma opuścić Stany Zjednoczone wchodzi 12 oficerów wywiadu działających w rosyjskim przedstawicielstwie przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Decyzja jest związana z próbą otrucia w brytyjskim Salisbury byłego agenta wywiadu GRU Siergieja Skripala oraz jego córki.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Davien

    A to właśnie nad Rjadem widać skuteczność amerykańskich antyrakiet przeciwko SCUDOm ;) Są zabici.

    1. vvv

      balistyk zostal zestrzelony. jedna pac-2 byla wadliwa i uderzyla w teren zurbanizowany i to ona jest przyczyna smieci. jakby balistyk o 500kg glowicy uderzyl w lotnisko to mialbys tysiace rannych i zabitych

Reklama