Reklama

Geopolityka

Amerykańsko-rosyjska "utarczka" wozów opancerzonych w Syrii

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W północno-wschodniej Syrii doszło do incydentu z udziałem amerykańskiego opancerzonego samochodu minoodpornego M-ATV i rosyjskiego opancerzonego samochodu terenowego Tigr. Oba wozy jadące w dwóch kolumnach „obtarły” się o siebie w czasie próby nagłej próby wyprzedzania ze strony rosyjskiego pojazdu.

Sytuacja ta miała miejsce 19 lutego br., na drodze nr 23 na wschód od miejscowości Al-Kamiszli w prowincji Al-Hasaka w pobliżu granicy z syryjsko-tureckiej na terenach znajdujących się pod kontrolą kurdyjskich Syryjskich Sił Demokratycznych.

Na dostępnym materiale wideo dokumentującym całe zajście z cywilnego samochodu widać rosyjską i amerykańską kolumnę pojazdów opancerzonych poruszających się po drodze w zbieżnym kierunku. W rosyjskiej kolumnie kolejno od końca poruszały się: kołowy transporter opancerzony BTR-80, opancerzony pojazd minoodporny KamAZ-63968 Tajfun-K i opancerzony samochód patrolowy GAZ-2330/2331 Tigr. W amerykańskiej kolumnie analogicznie poruszały się po dwa opancerzone pojazdy minoodporne typu MRAP dwóch typów: International MaxxPro i M-ATV.

Do incydentu doszło w czasie dynamicznej próby wyprzedzenia amerykańskich pojazdów przez rosyjskiego Tigra. Po wyminięciu pojazdu MaxxPro, jadąc z dużą prędkością poboczem z jego prawej strony, wjechał na drogę pomiędzy oba amerykańskie wozy. W odpowiedzi znajdujący się z przodu pojazd M-ATV zaczął manewrować, po czym załoga Tigra podjęła drugą próbę wyprzedzania w takim samym sposób jak wcześniej. Załoga amerykańskiego M-ATV odpowiedziała zjazdem na pobocze i próbą zepchnięcia z drogi rosyjskiego odpowiednika, w wyniku czego doszło do zrównania i otarcia się obu pojazdów. Rosyjski wóz został zepchnięty na przylegające do drogi pole, a chwilę później do zatrzymania obu pojazdów.

Tydzień temu doszło do wymiany ognia między wojskami amerykańskimi a syryjskimi siłami prorządowymi i lokalną ludnością w tym samym regionie. Jedna osoba zginęła, a druga została ranna. W konfrontacji szybko pojawił się znajdujący się w pobliżu patrol rosyjskich sił specjalnych i żandarmerii wojskowej, którzy rozmieścili swoje wozy jako bufor pomiędzy obiema stronami. Następnie Rosjanie opuścili je, bezpośrednio osłaniając amerykańskie wozy w celu powstrzymania wymiany ognia, co zakończyło się sukcesem.

Obecnie w syryjskim Kurdystanie w północno-wschodniej Syrii w bezpośrednim ciągłym kontakcie znajdują się różne, często skonfliktowane ze sobą pododdziały wojskowe poszczególnych stron syryjskiej wojny domowej oraz ich zagraniczni sojusznicy. W rejonie tym operują m.in. kurdyjskie Syryjskie Siły Demokratyczne, reżimowa Syryjska Armia Arabska i wspierające je bojówki, protureckie bojówki rebelianckie, a także patrole amerykańskiej, rosyjskiej i tureckiej armii. Mimo oficjalnego zawieszenia broni pomiędzy wszystkimi stronami konfliktu w kurdyjskiej Rożawie sytuacja jest jednak bardzo napięta, a w trakcie spotkań różnych patroli wojskowych często dochodzi do mniejszych lub większych incydentów, włącznie z wymianą ognia.

Reklama

Komentarze (40)

 1. spoko

  Co widac na video Rosyjski pojazd wyprzedza po prawej stronie Potem chce wyprzedzac z lewej strony Amerykanski kierowca zdaje sobie sprawe \naprzeciwko jedzie osobowy samochod \ ze jesli pusci rosyjski pojazd to bedzie czolowe zderzenie i i dlatego deb........ka przyblokowal Ot i cala sprawa

 2. awawas

  Amerykanin jechał za wolno i spowalniał kolumnę. Ruski wyskoczył żeby go pogonić i doszło do niewiadomo czego. Cała tajemnica incydentu.

  1. Podsumujmy

   Sprawa jest całkowicie jasna!! Ruski bandyta nie zna przepisów, ruski bandyta nawet jak zna, to je łamie. Bo ruski bandyta to nawet jak ubrać go w mundur, bandytą zostaje. Cała tajemnica wyjaśniona. Agresywne przeloty z dopalaczami przy innych samolotach, agresywne "naloty" na okręty, notoryczne loty z wyłączonymi transponderami czego n i k t nie robi poza ruskimi bandytami, taranowanie okrętów ukraińskich, agresywny okręt rosyjski doprowadzający niemal do kolizji morskiej. Cała "tajemnica" wszystkich kolizji i incydentów z udziałem ruskich bandytów wyjaśniona!!

  2. Prawda

   Wszystko w temacie.

  3. Marek

   A trzeba ci wojska, samolotów i pojazdów wojskowych? Coby zobaczyć co na swoich drogach wyrabiają rosyjscy cywile wystarczy wejść na YouTube żeby pooglądać to i owo. Czołgi, które przejeżdżają w poprzek autostradę znajdziemy tam też.

 3. Paweł

  Równie dobrze by wyglądała ta sprzeczka gdyby dotyczyła dwóch amerykańskich wozów. Współpraca Amerylanów i Ruskich ma się dobrze. Nas natomiast propaganda uczy jak to "walczą" ze sobą.

 4. block

  Z jednej strony 'kozaczenie', a z drugiej 'szeryfowanie' w efekcie mógł zginąć pieszy na poboczu, który cudem umknął spod kół Tigr'a.

 5. MTB

  Czy naprawdę tak mało osób dostrzega, że to nie była sytuacja, w której miał miejsce „konflikt”, lecz te pojazdy „współpracowały”? Amerykanie współpracują wojskowo z Rosjanami w Syrii, na polskim forum tworzy się narrację, „nieustającego konfliktu”. Trochę to infantylne.

 6. easyrider

  Nie bawić się z Ruskimi. Oni nie rozumieją niczego poza siłą.

  1. Olo

   i dlatego powinni użyć BTRa

  2. Davien

   Biorac pod uwage żę M-ATV jest cięższy od BTR-82....

 7. Marek

  Jankesy są tam aby walczyć z państwem islamskim a nie innym utrudniać ich cos w dekiel wali albo już oni ani nie wiedza czego tam są

  1. Dudley

   Amerykański, rosyjski i chiński żołnierz, jest zawsze po to by walczyć o wolność, demokracje, prawa człowieka i pokój na świecie. I to wszystko przy pomocy karabinów i bomb. Legenda do w.w##wolność- pieniądze## prawa człowieka- wpływy##pokój na świecie- zasoby naturalne.

  2. Dobre

   Tak a do IRaku przybyli zniszczyc bron chemiczna... i dalej jej szukaja ;)

  3. Davien

   No popatrz a w takim Amarah znależli kilkaset pocisków i bomb z sarinem:)

 8. Scenarzysta

  Czego się spodziewać po ruskich?? YouTube jest pełen setek filmów "takie rzeczy tylko w Rosji"!! Niby czemu w rosyjskim wojsku "zasady łamania ruchu drogowego" miałyby n i e działać??

  1. Trzcina

   Wyprzedzal poboczem jednak nikomu w tym nie wyrzadzajac szkody wiec dzialanie amerykanina bylo nie potrzebne ale jak widze rusolowirus ma sie dobrze

 9. Pojednanie

  Rosjanie ciągle prowokują. Możliwe, że są pijani i niedożywieni.

  1. biały

   no kurka widziałeś filmik , to amerykański samochód próbował zblokować rosyjski samochód , co prawda pomysł z mijaniem z prawej strony ? no ale ewidętnie amerykanie blokują

  2. fifi

   Napisz coś o kanalizacji w Rosji. Kilka zdań. Ku pokrzepieniu serc :).

  3. Tomo

   Sprawdz sobie co to jest 'mijanie' a co to jest 'wyprzedzanie' w jezyku polskim. A co do samego 'zajscia' gdyby zamiast ruskiego Tigra wystąpił powiedzmy pickup Toyoty to prawdopodobnie nie został by zablokowany a ostrzelany.

 10. Trzcina

  Panowie jakby nie było to amerykanin jednak wyraźnie przesadził i takie są fakty.

 11. bryxx

  Teraz juz widomo skad taka ilość wypadków drogowych, w tym ze skutkiem smiertelnym, powodowana przez amerykańskich bohaterów na naszych drogach. Przez bohaterstwo amerykańskiego kowboja o mało co nie zginoł kolejny cywil, widac to wyraźnie na filmie.

  1. Prawdziwy Fan p.Davien'a(?)

   Jak do tej pory nie doszlo do wypadku z rannymi badz zabitymi w wyniku wypadkow drogowych.W znanej mi sytuacji , gdzie ciagnik USArmii uszkodzil (skrecajac)plot ,wlasciciel odmowil przyjecia zadosc uczynienia za szkody od MP.

  2. Następny Davien od razu broni wszystkiego amerykańskiego. Owszem był wypadek śmiertelny spowodowany przez kowboja. Były także inne wypadki z poszkodowanymi i jakoś tak dziwnie to zawsze kowboje nie przestrzegają przepisów, a cierpią cywile, polacy. O zwykłych kolizjach to szkod liczyć ile ich było jak i przypadków gdzie sami wpadali do rowu czy ze soba się stukali. Naprawdę litości. Aż takiej cenzury nie dało sie u nas wprowadzić.

  3. bender

   Mówisz o Polsce? To kiedy był ten wypadek śmiertelny z winy amerykańskich wojsk? Przy okazji warto sobie uświadomić, że każdego roku na drogach w Polsce jest ponad 400 tys wypadków, w których ginie prawie 3 tys osób.

 12. Fgu

  Za wyprzedzanie poboczem powinni gnoje wysadzić i obić mu twarz, zwłaszcza że widać że jakiś człowiek tam ucieka. Wniosek jest jeden i pokazuje podejście ruskich do wartości życia ludzkiego - czyli zero. I dlatego powinniśmy się ich obawiać, żadnych interesów żadnego ocieplania stosunków!!!

  1. fifi

   No.To są argumenty.Żadnych.

 13. Kapustin

  Ruskie na duzym gazie Hahahaha Po polu po ludziach po prawej Dawaj Zajac

  1. fifi

   Ty to pewnie jeszcze sporo pamiętasz z tych bajek.

 14. NomiS

  Coś mi tutaj nie gra. Jechali w jednej kolumnie ( amerykanie i rosjanie), wszystkie cywilne pojazdy trzymały się za nimi z wyjątkiem "tych dwóch"... Na filmie widać że "drugi cywil" wjechał przed Tigra który ruszył poboczem "za pierwszym cywilem" poboczem w odpowiednim momencie zmieniając pas na lewy. W tym momencie droga została mu zajechana przez M-ATV którego de fakto ochronił go przed czołowym zderzeniem. Kierowca Tigra wykonał gwałtowny skręt w prawo ; podejrzewam że ze względu na brak widoczności sytuacji sprzed M-ATV . Teoretycznie mógł przypuszczać że nastąpił atak na drodze z "pierwszego cywila". Potem nastąpiło nieporozumienie pomiędzy kierowcami M-ATV i Tigra i doszło do obcierki. Moim zdaniem Tigr - jako najszybszy w kolumnie , ruszył w pościg za wyprzedzającymi kolumnę cywilnymi pojazdami. Nie ma co tutaj szukać drugiego dna. Są regiony świata gdzie Amerykanie i Rosjanie współpracują ze sobą dla wspólnego bezpieczeństwa...I tyle !!!

  1. Czytator

   w końcu ktoś sensownie to wytłumaczył spekulantom

 15. Jatta

  To była jawna prowokacja po przez przerwanie kolumny wojskowej w dodatku pojazdem uzbeojanym...każde oddziały cywilizowanego świata by tak zareagowały..a ruscy jak wiadomo lubią takie prowokacje nie od dziś.

 16. Niuniu

  Żołnierze sił specjalnych to młodzi naładowani adrenaliną chłopcy. Amerykańscy specjalsi pozostali w Syrii do tego są głęboko sfrustrowani. Przez kilka lat siedzieli tam w fatalnych warunkach na co dzień ryzykując życiem. Aby skutecznie wykonywać swą robotę musieli wierzyć, że to co tam robią jest ważne i ma głęboki sens. Byli poddawani indoktrynacji i tzw. "praniu mózgu". Normalka. W 2018/19 r zaczęli w końcu osiągać znaczące sukces - rozbicie Państwa Islamskiego, wyzwolenie obszarów północnej Syrii i de facto utworzenie przy ich wsparciu i ochronie "państwa" kurdyjskiego a sami Kurdowie wydawali się dużo bardziej "amerykańscy" od pozostałych mieszkańców tych obszarów. I nagle ich Prezydent z dnia nagle wydaję rozkaz pozostawienia tego całeo interesu i ewakuacji - praktycznie z dnia na dzień. W chwilę po tym oglądają w CNN jak jeszcze "ciepłe" ich bazy w północnej Syrii zajmują rosyjscy żołnierze. To strasznie frustruje i budzi instynktowną agresję. Nic dziwnego, że odreagowują tak jak mogą i sytuacja im pozwala. Ważne, że przy okazji jeszcze do siebie nie strzelają. A przy okazji - powoływanie się na przepisy ruchu drogowego w kraju w którym trwa wojna i w którym odbywa się bojowy patrol to jakiś obłęd. Jeśli o coś ożna mieć uwagę do rosyjskiego kierowcy wymijającego poboczem amerykański wóz to o to, że to pobocze mogło być zaminowane i było to bardziej ryzykowne niż jazda po utwardzonej drodze. Przepis zakazu wyprzedzania z lewej i jazdy poboczem nie jest przestrzegany nawet w Polsce a co tu mówić o pustynnej drodze w północnej Syrii.

  1. Ali

   Głąbie kapuściany przepisy ruchu drogowego obowiązują wszędzie gdzie poruszają się pojazdy... Zapomniałeś dodać do tych frustracji amerykanów, jeszcze przemielenia setek wagnerowców, zapewne mają teraz straszne poczucie winy :) :) :)

  2. "Żołnierze sił specjalnych to młodzi naładowani adrenaliną chłopcy" Jakich sił specjalnych? Takich chłopców to się wysyła na pierwsza line jako mięso armatnie a nie do sił specjalnych. Siły specjalne dlatego są między innymi specjalne że adrenalna to musza umiec opanowac i nie ona ma nimi kierować tylko głowa.

  3. STOP CHAM

   No to znowu poczyniłeś referat, a wniosek nasuwa mi się tylko jeden: po co Rosjanom drogi skoro mają tyle adrenaliny, powinni mieć zakaz używania dróg utwardzonych i cały czas ćwiczyć offroad ! To by było coś !

 17. klawiatura

  No to już się nie dziwię, że nasi najnowsi przyjaciele na naszych drogach zmieścić się nie mogą. Biedne nasze drzewa i pobocza.

  1. Wadim

   Jak do was przyjadą to drzewa będą najmniejszym problemem, módl się żeby wam toalet na podwórkach nie poprzewracali...

  2. Laba

   Hehe. Czasami już żal się śmiać z Rosjan. Mają problemy z żywnością i alkoholizmem i HIV. Kanalizacja to najmniejszy problem.

  3. Piotr

   Wy nie macie asfaltu na przedmieściach... kto by tam do was chciał jechać... ! Polecam ciasny sektor na YT :)

 18. Andrzej

  Kolejny przykład jak amerykańcy pchają się do konfliktu,może wreszcie ktoś im natrze nosa.

  1. pol

   To sprowadź imperium w Waderem na czele, bo ruskie to se mogą...

 19. Rzyt

  Naszych to by staranowali...Honker rządzi a innych tyle co na defiladę zwycięstwa partii słusznej rządzącej

  1. laboba

   My Polacy byśmy mieli hummery. A Wy to macie biedę i zacofanie.

 20. Dominik

  Tak każdy tu broni Amerykanów ale to Rosjanie są tam na zaproszenie sił rządowych legalnie panującego tam rządu. To że Amerykanie nie dają się wyprzedzić i zajeżdżają drogę to zwykły idiotyzm, gadanie że nie wyprzedza się kolumny aut to głupota. Rosjanie są tam legalnie i jak chcieli jechać szybciej to mieli prawo. Droga jest dla wszystkich. Takie pokazywanie siły a jakby mieli walczyć z ruskimi wręcz to by się posrali...

  1. Cynik

   Zasada jest taka, że poboczem się nie wyprzedza i to nam kończy dyskusję.

 21. WAL

  Następnych razem pierwszy pojedzie 20tonowy Kamaz Tajfun i nakręci się wiele scen do nowego MadMaxa

 22. Roco

  eeee.. napiszą sobie oświadczenie i po sprawie

 23. armia

  jadącą kolumnę wojskową nie można wyprzedzać kiedyś chciałem wyprzedzić żandarmeria zjechała na środek drogi.

  1. No

   Inne samochody cywilne ich wyprzedzaly.

 24. ktos

  Hmmm no tak patrzac z punktu widzenia kierowcy to: 1. Nie pwyprzedza sie poboczem, 2. Nie wjezdza sie pomiedzy pojazdy jadace w konwoju. Widac w Rosji inna kultura, co nie zmienia faktu ze jakby Amerykanin po prostu pozwolil sie wyprzedzic to by sie nic nie stalo.

  1. T7g

   Zasady ruchu drogowego po 0,5l ...

 25. Anty-Che

  Wojskowy pojazd wrogich sił zbrojnych w niebezpieczny sposób, wyprzedzając z prawej strony, zajeżdża drogę amerykanom. Dobrze że go z ckm nie potraktowali.

Reklama