Reklama

Geopolityka

Amerykańskie Patrioty w Rumunii

Fot. US Army
Fot. US Army

W Rumunii trwają ćwiczenia amerykańskiego 5. Batalionu 7. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej (5-7th ADA) pod kryptonimem Patriot Shock. Jej celem jest sprawdzenie procesu synchronizacji systemu antyrakietowego.

26 października amerykańscy żołnierze z 5th Battalion 7th Air Defense Artillery Regiment stacjonującego w Niemczech zostali wybrani do przeprowadzenia ćwiczeń Patriot Shock. Wraz z baterią delta wyposażoną w rakiety Patriot do Rumunii zostało przetransportowanych koleją 100 amerykańskich żołnierzy. Ich zadaniem będzie podniesienie interoperacyjności żołnierzy rumuńskich podczas ćwiczeń obrony powietrznej Sojuszu. 

Głównym celem ćwiczenia Patriot Shock jest sprawdzenie możliwości szybkiego przerzutu (w czasie mniejszym niż 72 godziny) baterii rakiet Patriot z Niemiec do Rumunii oraz szybkie osiągnięcie jej sprawności bojowej. Następnie bateria, stacjonując w pobliżu Capu Midia, weźmie udział w międzynarodowych ćwiczeniach obrony przeciwpowietrznej, które potrwają do 10 listopada. 

Jednostki 5-7th ADA US Army wyposażone w zestawy Patriot brały również udział w rotacyjnych szkoleniach w Polsce w latach 2010-2012 oraz na początku bieżącego roku.

Czytaj także: Tarcza antyrakietowa NATO w gotowości. Następny krok - Redzikowo

Reklama

Komentarze (2)

 1. Afgan

  Sensownym byłoby pozyskanie przez Polskę na zasadzie dzierżawy kilku baterii Patriot w starszych wariantach, na okres przejściowy, znaczy od teraz do wprowadzenia systemu Patriot-PL w docelowej konfiguracji. My potrzebujemy system nowoczesnej obrony powietrznej na teraz. Po wprowadzeniu docelowych baterii, te wypożyczone (tymczasowe) zostałyby zwrócone USA. Oczywiście za leasing byśmy też coś musieli zapłacić, ale system byśmy mogli pozyskać nawet jeszcze w tym roku i do czasu wprowadzenia zestawów docelowych nasi żołnierze by mogli się trochę obyć z tym systemem, a w razie ewentualnego kryzysu byśmy mieli czym bronić naszej przestrzeni powietrznej. Nawet stary Patriot PAC-2 jest o wiele skuteczniejszy niż Newy i Wegi, które teraz posiadamy, bo te to teraz nadają się do zestrzelenia samolotu pasażerskiego co najwyżej. Myślę że Amerykanie by bez problemu poszli na taki układ, wiedząc że i tak zrobimy u nich zakupy. Podobnie można by zrobić z tymczasowym wprowadzeniem na przykład AH-1W Super Cobra, w zamian za zobowiązanie zakupu AH-1Z Viper.

  1. Red Bulldog

   No jakoś tak się składa że sojusznicy nasi zza oceanu się z tym nie spieszą mimo tego że w Europie coś kombinują. Byle regionu nie zapalili bo jak to oni lubią innymi rękoma swe interesy prowadzić.

 2. Pepe

  A tak naprawdę weźmie udział w ćwiczeniu strzelania do celi wskazywanych przez Aegis Ashore i odwrotnie. Taka synchronizacja bedzie sprawdzana i bardzo dobrze. Patriot u nas również został wybrany z tego powodu.

Reklama