Reklama

Geopolityka

Amerykańskie F-15 przechwyciły rosyjski samolot szpiegowski nad Bałtykiem

Ćwiczebny start alarmowy samolotu F-15 pełniącego służbę w ramach misji Baltic Air Policing. Fot. Airman 1st Dana J. Butler/USAF.
Ćwiczebny start alarmowy samolotu F-15 pełniącego służbę w ramach misji Baltic Air Policing. Fot. Airman 1st Dana J. Butler/USAF.

Myśliwce F-15 amerykańskich sił powietrznych chroniące przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20 podczas lotu nad Morzem Bałtyckim.

Jak podały na Twitterze siły zbrojne Łotwy, samoloty F-15C należące do USAF zostały w poniedziałek 28 kwietnia poderwane w celu przechwycenia samolotu rozpoznawczego Ił-20 lotnictwa wojskowego Rosji, wykonującego lot nad Bałtykiem. Amerykańskie myśliwce pełnią służbę w litewskiej bazie w Szawlach w ramach misji Baltic Air Policing.

Samoloty typu Ił-20 są wyposażone między innymi w sprzęt do prowadzenia rozpoznania radioelektronicznego (ELINT) i stacje radiolokacyjne. Są one często wykorzystywane przez Rosjan do lotów w pobliżu granic innych państw, w tym Japonii, Szwecji czy Turcji, podobnie jak miało to miejsce w czasach Zimnej Wojny.

NATO zdecydowało o wzmocnieniu ochrony przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii, biorąc pod uwagę także ryzyko zwiększonej aktywności rosyjskiego lotnictwa wojskowego. Obecnie w bazie w Szawlach służbę pełni 10 amerykańskich samolotów F-15, choć jeszcze przed wybuchem kryzysu na Ukrainie były tam zwykle obecne jedynie 4 myśliwce NATO. Od 1 maja bieżącego roku w misji Baltic Air Policing będą brać udział samoloty duńskich, polskich i brytyjskich sił powietrznych, operujące najprawdopodobniej z dwóch baz na Litwie i w Estonii.

(JP)

Reklama

Komentarze (5)

 1. pyra

  Proponowałbym aby przypadkiem NATOWSKI dron wpadł na ruski samolot(kolizja powietrzna)NATO powiedziałoby że dron stracił kontakt z pilotem(oczywiście w momencie zderzenia)ups.. wypadek ale ruskie dostałyby sygnał ostrzegawczy.

 2. wk

  Co to znaczy przechwyciły samolot Ił-20,który leciał w przestrzeni międzynarodowej.A nie można tam latać chyba NATO jeszcze na to wpływu nie ma.W tym DEFENCE24 coraz więcej tendencyjnych artykułów.

 3. ?

  co oznacza że przechwyciły? zmusiły do lądowania?

  1. Racjonalista

   http://pl.wikipedia.org/wiki/My%C5%9Bliwiec_przechwytuj%C4%85cy

 4. janek teleranek

  Czemu dziada nie zestrzelili----szkoda?

  1. Darek S.

   Wbrew pozorom słuszny komentarz. Zestrzelenie ruskiego wojskowego samolotu na bałtykiem przez Amerykanów to dobry ruch taktyczny. To postawiłoby Rosję wbrew pozorom w zupełnie innej sytuacji przed ewentualnym konfliktem na Ukrainie. Ukraìńcom dodałoby to trochę otuchy i wiary w to co robią. Konfliktem żadnym to nie groziło. Dało by to do myślenia ruskim kacapom. Bo teraz idą na żywioł i wpychają ten bagnet póki nie czują oporu.

 5. Wojtekus

  Czyli jak nasze Migi nad Litwa zestrzela ruskiego to Putler nas zaatakuje gdyz byl atak na Rosje.Po to te prowokacje?

Reklama