Reklama

Geopolityka

Amerykańska misja w krajach Zatoki Perskiej. Dojdzie do zawieszenia broni w Gazie?

Spotkanie A.Blinkena z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej, Kataru, Egiptu, Jordanii, ZEA oraz Organizacji Wyzwolenia Palestyny, kwiecień 2024
Spotkanie A.Blinkena z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej, Kataru, Egiptu, Jordanii, ZEA oraz Organizacji Wyzwolenia Palestyny, kwiecień 2024
Autor. @SecBlinken/X

W poniedziałek 29 kwietnia doszło do spotkania sekretarza stanu USA, Antony’ego Blinkena z przedstawicielami kilku krajów Zatoki Perskiej. Czy misja amerykańskiego polityka przyniesie realne skutki w postaci zawieszenia broni w Strefie Gazy?

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken chciałby, aby doszło do zacieśniania współpracy obronnej krajów Zatoki Perskiej. To m.in. efekt irańskiego ataku rakietowego na Izrael, do którego doszło 14 kwietnia br. W najbliższych tygodniach Blinken ma też przeprowadzić rozmowy z przedstawicielami sześciu krajów Zatoki Perskiej na temat integracji systemów obrony przeciwrakietowej oraz zwiększenia bezpieczeństwa morskiego w regionie - donosi „The Manila Times”.

Reklama

Przy okazji uczestnictwa w Światowym Forum Ekonomicznym odbywającym się w Rijadzie, a także spotkania w ramach partnerstwa USA - Rada Współpracy Zatoki Perskiej, Bliken przeprowadził rozmowy z władzami Arabii Saudyjskiej (spotkanie z księciem Mohammedem bin Salmanem oraz ministrem spraw zagranicznych Faisalbinem Farhanem), z premierem Kataru, Mohammedem Al Thanim oraz tureckim ministrem spraw zagranicznych, Hakanem Fidanem.

Jak nie trudno się domyślić, głównym tematem poruszanym podczas powyższych rozmów była sytuacja w Strefie Gazy. „Najkrótsza droga do zakończenia obecnej sytuacji to zawieszenie broni i wypuszczenie zakładników” – powiedział Bliken, który miał też powiedzieć, że jedynym czynnikiem utrudniającym zawieszenie broni w Strefie Gazy jest Hamas. „Hamas powinien przystać na propozycję Izraela” – mówił Bliken, nazywając ofertę „niezwykle szczodrą”.

Czytaj też

Przypomnijmy, Hamas otrzymał propozycję 40-dniowego zawieszenia broni w Gazie. Na ten moment (wtorek 30 kwietnia – red.) do zawieszenia broni nie doszło, a w niedzielę izraelskie siły powietrzne przeprowadziły atak na miasto Rafah na południu Strefy Gazy.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama