Reklama

Geopolityka

Amerykanie testują miniaturowe Czarne Szerszenie

PD-100 Black Hornet. Fot. Prox Dynamics.
PD-100 Black Hornet. Fot. Prox Dynamics.

Armia amerykańska rozpoczęła testy miniaturowych systemów latających PD-100 Black Hornet. Drony o wielkości dłoni wyposażone są w kamery wideo działające w paśmie światła widzialnego i w podczerwieni. Wojsko zainteresowane jest wykorzystaniem tych urządzeń do prowadzenia rozpoznania taktycznego.

Reklama

Miniaturowy pojazd latający PD-100 to produkt norweskiej firmy Prox Dynamics. Masa drona wynosi zaledwie 18 g, jednak urządzenie zapewnia do 25 minut ciągłego przekazu wideo o zasięgu 1500 metrów lub większym przy wykorzystaniu łącza cyfrowego. Kontrolujący je żołnierz może kierować manualnie lub poprzez wyznaczenie planu lotu na ekranie niewielkiego tabletu – dron kieruje się wówczas koordynatami GPS.

Dodatkowo możliwe jest też niezależne sterowanie samymi kamerami obserwacyjnymi, przekazującymi strumień wideo lub zdjęcia. Przygotowanie systemu do lotu trwa zaledwie minutę, a do przenoszenia służy zasobnik mieszczący się w kieszeni lub plecaku.

Drony tego typu wykorzystywane są już w warunkach bojowych przez oddziały brytyjskie w Afganistanie. Służą tam do prowadzenia rozpoznania taktycznego podczas przeszukiwania potencjalnych kryjówek bojowników – w takich sytuacjach ogromną zaletą tych miniaturowych „latających zwiadowców” jest możliwość wlatywania do wnętrza budynków.

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

 1. M D

  Wstęp do realizacji przepowiedni Stanisława Lema: Przyszłe wojny będą toczone przy wykorzystaniu mikrorobotów.

 2. 1234

  czekam an sztuczne pszczoły ;)

 3. Jajec

  Ciekawy jestem kiedy wyprodukują takie drony z małymi ładunkami wybuchowymi zdolne do rozpoznawania swój wróg. Wystarczyło by wypuścić taką chmarę nad terenem kontrolowanym przez wroga i poczekać.

  1. tomek

   Produkują. Polacy opracowują dwa takie systemy, jeden z nich to np. http://wb.com.pl/warmate/ a drugi to 'pszczoła' dla Rosomaka.

 4. stiv

  fajna sprawa w walkach w miescie i wioskach do penetracji budynku

 5. morgul

  no i obrona PLOT nie zadziała na takiego małego urwisa donosiciela :) można jeszcze dołożyć sprzęt transmitujący audio i podsłuchiwać to i owo

 6. Funky Koval

  Przecież Brytole używali tego w Afganistanie już dawno.

 7. wed

  Raport mniejszości. To było do przewidzenia...

 8. wladcamuch

  No to teraz czas na taktyczną łapkę na muchy.

Reklama