Geopolityka

Amerykanie przechwycili irańską broń dla Jemenu

  • Fot.: www.lrp.lt

Okręt patrolowy USS „Sirocco” przechwycił na Morzu Arabskim duży transport irańskiej broni, którą próbowano przerzucić do ogarniętego wojną domową Jemenu.

Amerykanie przejęli ponad 1500 karabinków szturmowych AK, ponad 200 granatników przeciwpancernych RPG oraz 21 ciężkich karabinów maszynowych kalibru 12,7 mm. Przemyt wykryto na pokładzie niewielkiej jednostki pływającej należącej do Iranu..

Irańczycy oficjalnie wypierają się wspierania szyickich rebeliantów w Jemenie. W konflikcie tym uczestniczy Arabia Saudyjska, która interweniując zbrojnie na czele międzynarodowej koalicji próbuje zakończyć wojnę domową, korzystając przy tym z pomocy amerykańskiej.

Amerykanie skonfiskowali uzbrojenie, które przeniesiono na niszczyciel USS „Gravely” (DDG 107), jednak marynarzy i kuter irański wypuścili wolno.

Komentarze (7)

  1. Szwejjakobyły

    USA nie lubi konkurencji... wiadomo, do kogo trafi teraz ta broń - już utworzyli przyczółek na południu Syrii przy granicy z Jordanią - nagle "znikąd" ruszyła tam mała ofensywa ISIL, póki co leją się z inną "umiarkowaną opozycją", bo nie dotarli jeszcze do terenów kontrolowanych przez syryjski rząd.

  2. Cynik

    Przekażą ja "umiarkowanej" opozycji w Syrii?

    1. LL

      Dokładnie, swoją drogą artykuł mało obiektywny. AS próbuje zakończyć wojnę domową zabijając Houthich. Równie dobrze można powiedzieć, że Houthi też próbują zakończyć wojnę domową.

  3. Dana

    Broń do broni podobna...

  4. antyUSA

    Skandal! A jakby Iran przechwytywał uzbrojenie amerykańskie dla Arabii Saudyjskie?

  5. wolf

    zarekwirowali bo nie była wyprodukowana u nich

  6. sergio

    Wielki czas na powrot do koncepcji Krow Mlecznych. Moze ladownosc i sposob przeladunku bedzie skomplikowany, za to bezpieczenstwo wyzsze. Nie trzeba nawet bezposrednio ladowac do lodzi. Bojowy okret jest w stanie holowac kontener, nastepnie w ustalonym punkcie zakotwiczyc go do dna i spokojnie odplynac. Niemcy holowali tak (podobno) rakiety przez Atlantyk.

  7. Arzesz

    Dla przypomnienia Sunnici - ISIS, Alkaida, Arabia Saudyjska, Kuwejt i inne państwa od których USA i Europa kupują ropę. Broń została zarekwirowana Szyitom którzy są prześladowani i mordowani przez wyżej wymienionych, ISIS wpierane przez Arabię Saudyjską praktycznie wyczyściło podbite terytoria z Szyitów.