Reklama

Geopolityka

Aktualizacja Planu Modernizacji Technicznej do września. Prezentacja na MSPO?

Szef IU gen. bryg. dr Adam Duda. Fot. Defence24.pl
Szef IU gen. bryg. dr Adam Duda. Fot. Defence24.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada, że zaktualizowany program modernizacji technicznej zostanie przygotowany do września 2016 roku. Z nieoficjalnych informacji wynika, że główne założenia mogą zostać zaprezentowane podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki poinformował, że redefinicja planu modernizacji technicznej będzie opierała się na trzech podstawowych założeniach: ocenie potrzeb Sił Zbrojnych, czasu – okresu w którym sprzęt może zostać dostarczony oraz wykorzystania udziału polskiego przemysłu.

Powołany został zespół zadaniowy, który ma przedstawić założenia na najbliższe trzy lata. Rezultaty jego prac będą mogły zostać przedstawione w połowie września. Z nieoficjalnych informacji wynika, że główne założenia będą przedstawione podczas MSPO.

Wśród priorytetów wiceminister Kownacki wymienił system obrony powietrznej, cyberbezpieczeństwo, modernizację marynarki wojennej, wojsk pancernych i obrony terytorialnej. Zaznaczył, że koszt programu Narew wynosi ponad 20 mld zł, a Wisła – około 40 mld zł. Dlatego konieczna będzie ocena, który z nich będzie bardziej przydatny w pierwszej kolejności. Ma ona również dotyczyć zakresu wykorzystania polskiego przemysłu.

Bartosz Kownacki zaznaczył jednocześnie, że zdolności, jakie zostały wymienione w przyjętych przez poprzedników planach modernizacyjnych, są potrzebne armii. Z przytoczonego przez ministra podsumowania kosztów poszczególnych programów wynika, że znacznie przekraczają one dostępne fundusze. Dlatego konieczne stanie się wyznaczenie priorytetów.

Bartosz Kownacki poinformował, że do 2019 roku w budżecie na modernizację techniczną przeznaczonych jest około 32 mld złotych. Zaznaczył, że około połowa tej kwoty ma być wydatkowana w związku z umowami, które już zostały podpisane.

W latach 2017-2019 kierownictwo MON będzie więc swobodnie dysponować na modernizację kwotą rzędu 16 mld zł. 2 miliardy mają być wydatkowane na program operacyjny, związany z wyposażeniem Obrony Terytorialnej. Zakres modernizacji będzie oczywiście większy, jeżeli w budżecie znajdą się dodatkowe środki.

Istotne znaczenie przy realizacji zredefiniowanego PMT będzie mieć również ocena możliwości wykorzystania własnego potencjału przemysłowego, ze szczególnym uwzględnieniem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zgodnie z zapewnieniami sekretarza stanu w MON ten element będzie uwzględniony w znacznie większym stopniu, niż w działaniach poprzedniego kierownictwa resortu.

Szef Inspektoratu Uzbrojenia generał Adam Duda uściślił, że aktualizacja Planu Modernizacji Technicznej opracowywana jest na lata 2016-2022 zgodnie z decyzją szefa MON z 24 czerwca 2016 roku. Uwzględnia ona wymienione wcześniej przez Bartosza Kownackiego pięć obszarów priorytetowych. Celem prac, realizowanych pod kierownictwem szefa Sztabu Generalnego jest opracowanie i przedstawienia do zatwierdzenia szefowi MON projektu na lata 2017-2022, ze szczególnym uwzględnieniem lat 2017-2019.

 

Reklama

Komentarze (11)

 1. robertpk

  MON działa jak delegatura wrogiego nam państwa: osiągnięcia : - pozbawianie polskiej artylerii dalekiego zasięgu systemów rozpoznawczych (odwołanie przetargu + wykluczenie dysponujących kompetencjami firm prywatnych) - zahamowanie wdrażania systemów zarządzania walką na szczeblu batalionu (odwołanie przetarg + wykluczenie firm prywatnych) - wstrzymanie modernizacji lotnictwa wojsk lądowych (brak decyzji - Caracale, redefinicja "Kruka" ) - sparaliżowanie modernizacji marynarki wojennej ( z zasady niewydolne konsorcjum stoczni - czapla, miecznik) - brak jakiejkolwiek decyzji ws. syst. obrony przeciwlotniczej bliskiego i średniego zasięgu nasz ewentualny przeciwnik - może być pewny, że żaden z kluczowych celów modernizacji armii nie zostanie osiągnięty w całości, przykładowo: - nawet jeśli będziemy dysponować silną artylerią, to będzie ona "ślepa" - systemy dowodzenia i łączności nie zostaną zintegrowane w jedną całość -.......

  1. ktokolwiek

   "Działa jak...", albo nią po prostu jest. Tego nie wiemy, obserwujemy jedynie skutek.

 2. Odeus

  Olać Wisłę. To takie nie wiadomo co. System (każdy oferowany) pierwotnie stworzony do celów areodynamicznych, trochę przerobiony aby łapał rakiety balistyczne. Wystarczy nam NAREW o nieco większym zasięgu niż pierwotnie planowano + 2 baterie THAAD do obrony czysto antybalistycznej. Będzie taniej i efektywniej!

 3. citizen

  5-6 miliardów Kruk 3-4 miliardy pierwszy op Zostaje 6 miliardów. Za to nie idzie kupić żadnych OP. Kasa ta pójdzie pewnie na Kryle, pozostałe 90 Krabów itp. Borsuk, Miecznik, następca T-72 i następca Su-22 po 2019...

  1. dimitris

   Już to Państwu pisałem kilkakrotnie - za 3-4 miliardy ZŁOTYCH, to możecie nabyć co najwyżej pudłeko niemieckiego op, z napędem. Trenowaliśmy te koszty w Grecji, były negocjacje, sądy, wyroki i ponowne komisje, a koszty uzbrojonego i gotowego do walki op z Niemiec i tak są kilkakrotnie wyższe.

  2. mati

   citizen mylisz się, gdzieś niedawno wyczytałem, że budowa okrętu podwodnego w stoczni "będącej w temacie" to 5 lat, do tego dodaj ze 2-3 lata na dialogi techniczne, więc koszty by się rozłożyły po 700-800 mln zł na rok. podobnie z innym sprzętem, MON powinien wydzielić z tych 13 mld zł powiedzmy 6 mld zł na 6 nowych programów i później każdego roku 1 mld zł byłby wydawany na każdy z nich. Przecież my ostatnią ratę za f16 zapłaciliśmy może z 7-8 lat po otrzymaniu myśliwców. MON powinien zrobić plan na 10 lat, ustalić sztywny budżet na każdy program i to realizować. Naprawdę nie mam pojęcia na co idzie te 13 mld zł rocznie. wiadomo, że są koszty typu paliwo, ubranie, jakieś namioty, pontony, remonty, itd. no ale to jest 13 mld zł, a skoro nasze pkb ma rosnąć o 3-4% rocznie to przecież każdego roku budżet MON, będzie rósł o ok. 1-1.2 mld zł.

 4. Podbipięta

  Będzie pod koniec roku przetarg na Narew.Wisła potem. Gepard wejdzie do produkcji za 10 lat.Chyba rozsądnie.Szkoda tylko że upierają się przy tym Kruku.Za te pieniądze można by choćby kupić dziesiątki tysięcy granatników (np.NLAW ) tysiące ppk (również NLOS) czy Gromy a i lżejsze czy cięższe pojazdy ppanc czy Kusze w roli wysuniętych pułapek przeciwlotniczych.Te widziałbym chętnie ustawione na rozstawianych w lasach podnośnikach ( wzorem Finów)Szczególnie to ważne dla OT której tworzenie uważam za więcej niż zasadne!

  1. duży_drop

   twój wzór Finów pochodzi z 1940 roku... ogarnij się człowieku, współczesny TPW to nie rekonstrukcja historyczna, dzisiaj żadna tajna konstrukcja w lesie nie jest tajna, będzie tajna do pierwszego lotu BSL, przestańcie cofać Polskę !!!

 5. Wacek

  Wszyscy się mylicie. OT to kuźnia kadr na niski i średni szczebel zarządzania państwem. OT będzie miejscem gdzie się tych ludzi przetestuje i zobaczy co potrafią oraz znajdzie dla nich zadania w samorządzie. Potem to będzie pompa ssąco tłocząca. Ludzie widząc, że uczestnictwo w OT daje szansę na karierę będzie wstępowało do OT. 5 do 8 lat i leśne dziadki oraz rodzinne klany zostaną zastąpione młodymi patriotycznie nastawionymi ludźmi, którzy wytępią stare korupcyjne układy na których państwo traci miliardy. A te miliardy będzie można wykorzystać m.inn. na obronę, gdzie są na prawdę potrzebne. Byleśmy tylko mieli dość czasu.

  1. Phi

   No proszę już kolega przyszłą juntę wojskową opracowuje. Młodzi patriotyczni kraść nie będą, oni tylko będą odbierać należne za wcześniejsze zasługi dla społeczeństw "wynagrodzenie" ( oczywiście obok pensji i od społeczeństwa ma się rozumieć. No i tylko w ładnej białej kopercie!). No i to "znajdzie się zadanie" w kontekście usuwania klanów i kast :) To ja koledze ( dopuszczam jednak myśl, że to tylko troll) podpowiem, że taka junta zawsze potrzebuje tajnej policji i świetnie się tacy młodzi, uniesieni patriotycznym wzruszeniem osobnicy/czki na szwadrony reedukacyjne dla "niepatriotycznie nastawionej części społeczeństwa" ( czyt. wichrzycieli odmawiających należnego szacunku dla łapow....., o przepraszam, "bojowników o państwo") nadadzą. Może i mocno przesadzam z tym powyżej ale jednak skończmy z taką naiwnością, że jak ktoś się wydziera o dumie narodowej to od razu chodzący z niego ideał i przykładny obywatel, który to nigdy ale to nigdy prawa nie złamie.

 6. myk

  "Zaznaczył, że koszt programu Narew wynosi ponad 20 mld zł, a Wisła – około 40 mld zł. Dlatego konieczna będzie ocena, który z nich będzie bardziej przydatny w pierwszej kolejności." To jak zapytać się czy bardziej jest potrzebne prawe czy lewe oko? Poczekamy na targi w Kielcach a czas leci...

 7. Autor komentarza

  A co z przetargiem na śmigłowce wielozadaniowe? Przecież było hucznie zapowiadane, że zostanie sfinalizowany podczas Szczytu NATO w Wawie!!! Ile już od szczytu minęło i cisza na ten temat...

  1. dst

   12 lutego 2016r. Macierewicz powiedział, że decyzje podejmie w ciągu najbliższych dni. D24 o tym pisał. Zdaje się, że stanowisko go przerosło i sobie nie radzi. przez 8 miesięcy wystarczyło użyć słowa "narodowy", "polski przemysł", "patriotyczny" i ludzie to łapali. Teraz okazuje się, że Macierewicz całkowicie sobie nie radzi. PS. W Rosji 5 lat temu media huczały przez tydzień, że Rosja z Chinami wybudują most na rzece Amur. Rosjanie chodzili dumni. Dziś most stoi do połowy rzeki wybudowany przez Chińczyków po stronie Rosji stoi plastikowy namiot a mostu nie ma. Wczoraj media w Rosji znowu pieją z zachwytu bo Rosja zamierza wybudować drugi most na rzece Amur, ludzie się cieszą...

 8. Afgan

  TO JEST WEDŁUG MNIE NAJBARDZIEJ ISTOTNE............. "Wśród priorytetów wiceminister Kownacki wymienił system obrony powietrznej, cyberbezpieczeństwo, modernizację marynarki wojennej, wojsk pancernych i obrony terytorialnej. Zaznaczył, że koszt programu Narew wynosi ponad 20 mld zł, a Wisła – około 40 mld zł. >>>Dlatego konieczna będzie ocena, który z nich będzie bardziej przydatny w pierwszej kolejności.<<< Ma ona również dotyczyć zakresu wykorzystania polskiego przemysłu." Zatem powiadam wam, że OBYDWA programy są potrzebne "NA WCZORAJ"! A skąd pieniądze? ......... Uwalcie programy Miecznik, Czapla, Gepard, wspólny MRTT, bo to jest nam PO NIC, zlikwidujcie orkiestry wojskowe, wojskowe zespoły teatralne, ordynariaty polowe i tak dalej i się kasa znajdzie i na "Wisłę" i na "Narew".

 9. fiodor

  Nie ma pieniędzy na moderację techniczna ale i tak można zabrać 2 mld na OT. Z czym ci biedni ludzie będą latać na czołgi i artylerię o zasięgu 60 km?

  1. Apollo

   Przypomnij spbie Faludze Czy Nadzaf i zobacz co biedni irakijczycy zrobili z amerykanami i ich technika. Fakt straty irakijczykow ogromne ale ile ameryksnow w cynkowych trumnach wracalo i jak to sie odbilo na amerykanskiej opinii publicznej? 35 tys wyszlolonego dodatkowo chlopa, ludzi bardziej z pasja niz nastawionych na wojskowa emeryturke to duza sila warta wsparcia

 10. rththr

  wychodzi 5 mld za jedną baterię Wisły i 1 mld za baterię Narwi. Dywizjon Krabów to też ok. 1 mld, a w kolejce stoją Kryle, Borsuki i okręty, z których połowa (Czaple) będzie służyła ogólnie do niczego. Jeśli nic się nie zmieni w finansach państwa (zwłaszcza na gorsze) to o Wiśle na razie można zapomnieć.

 11. citizen

  Na OPR i OPL w tej dekadzie oczywiście też nie ma szans...

Reklama