Reklama

Geopolityka

Afganistan: kobieta wiceministrem obrony

Wiceminister obrony Afganistanu Munera Jusufzada. Fot. twitter.com/munerayousuf
Wiceminister obrony Afganistanu Munera Jusufzada. Fot. twitter.com/munerayousuf

Munera Jusufzada została mianowana wiceministrem obrony Afganistanu jako pierwsza kobieta na tym stanowisku - poinformowały w poniedziałek afgańskie media.

Do tej pory pełniła ona funkcję dyrektora do spraw koordynowania programów dotyczących zagadnień kulturalnych, politycznych i społecznych w urzędzie prezydenta państwa. W resorcie obrony będzie odpowiadać za sprawy personalne i szkoleniowe.

Przemawiając na uroczystości wprowadzenia nowej wiceminister na jej urząd, pełniący obowiązki ministra obrony Asadullah Chalid zaznaczył, że w różnych departamentach resortu pracuje kilka kobiet, ale jest to pierwszy przypadek objęcia przez kobietę stanowiska na szczeblu kierowniczym.

Chalid wyraził pełne zaufanie do kwalifikacji nowej wiceminister oraz przekonanie, że będzie ona pomyślnie rozwiązywać problemy żołnierzy pełniących służbę i rodzin żołnierzy poległych. Jusufzada zadeklarowała, że jej priorytetami będą pomoc dla rodzin poległych oraz opracowanie planów zmniejszenia strat w ludziach, jakie ponoszą siły zbrojne.

Według afgańskich środków masowego przekazu mianowanie Jusufzady wywołało wśród Afgańczyków mieszane reakcje, czego odzwierciedleniem są wpisy w mediach społecznościowych. Na swym koncie na Facebooku nowa wiceminister zadeklarowała, że niektóre wypowiedzi mężczyzn w mediach społecznościowych budzą skojarzenia z okrzykami, jakie wznoszono w Kabulu w marcu 2015 w trakcie linczowania oskarżonej o spalenie Koranu 27-letniej Farchondy Malekzady.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. egon81

  Ciekawe co na ten temat myślą afgańskie kobiety?

 2. Marek

  Współczuję serdecznie tej sympatycznej z wyglądu pani.

 3. Smuteczek

  Amerykanie uciekaja, nikt rozsadny widac nie chciał tego stanowiska. Zycze tej pani duzo szczescia bo jak niedługo zabraknie zachodnich wojsk to Talibowie w ciagu paru miesiecy zapukaja do jej drzwi

 4. Olender

  Powodzenia...

Reklama