Reklama

Geopolityka

Abramsy przeprawiają się przez Kwisę

 • Fot. szer. Natalia Wawrzyniak
  Fot. szer. Natalia Wawrzyniak

Żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej wspólnie z żołnierzami amerykańskimi wzięli udział w ćwiczeniach poligonowych. Ich celem było współdziałanie pododdziałów w forsowaniu rzeki Kwisa.

24 sierpnia w okolicach miejscowości Łozy pluton drogowo mostowy z kompanii saperów 10 BKPanc przygotował przeprawę rzeczną. Jak pisze szer. Natalia Wawrzyniak w komunikacie Dowództwa Generalnego, saperzy bardzo dokładnie zabezpieczyli miejsce przeprawy, sprawdzili szybkość nurtu, głębokość oraz szerokość rzeki.

Celem budowy przeprawy było zgrywanie oraz doskonalenie współpracy polskich żołnierzy z amerykańskimi sojusznikami. Ponadto, w czasie przeprawy żołnierze musieli zająć przyczółki, a także opanować teren za i przed mostem.

Czytaj także: Dzienno-nocne szkolenie ogniowe artylerzystów z Sulechowa

W sumie rzekę pokonało dziewięć pojazdów, w tym dwa Bradleye, trzy bojowe wozy piechoty BWP-1 oraz cztery czołgi M1 Abrams. Każda możliwość współpracy polsko-amerykańskiej to zdobywanie nowych doświadczeń, aby w przyszłości jeszcze lepiej odnaleźć się w środowisku międzynarodowym podczas ćwiczeń lub ewentualnych operacji wojskowych.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Plush

  Weźmy od nich BWP Bradley i Abramsy. Mają ich sporo. A jak nie to modernizujmy nasze Twarde i T72 do standardu Twardego i dalej bujajmy się na BWP-1. Wyjścia nie mamy.

  1. Aleksy

   Powinniśmy sprzedać im 9999 beryli w kalibrze 5.56

 2. panzerfaust39

  Czy ktoś wie w którym roku został wyprodukowany ten BWP ze zdjęcia ?

 3. castle25

  Te nasze BWP-1 na tle amerykańskiego sprzętu to porażka jakaś wiadomo że lepiej mieć nawet i takie aby coś ale to już jest wstyd dla naszej armii i niebezpieczne dla naszych żołnierzy w razie wojny . BWP-1 amerykanie powinni oglądać w muzeach a nie na poligonach w Polsce. Kiedy w końcu ten borsuk wejdzie na uzbrojenie. Wstyd !

  1. Skoczek

   Wojna ogólnie jest niebezpieczna a nawet przestarzały sprzęt umiejętnie użyty bywa skuteczny, dlatego martwiłbym się raczej o poziom wyszkolenia i morale naszych wojsk.

  2. ito

   Czego oczekujesz od sprzętu, który wygląda tak, jak w chwili, kiedy opuścił fabrykę czterdzieści lat temu- tylko jest skrajnie zużyty? W 1939 liczące sobie 20- 22 lata FT 17, które po drodze przeszły modernizację, traktowano jako cele- a rozwój techniki, w tym wojskowej, przyspiesza. To nie Rosja jest dla polskiej armii najgroźniejsza, a zaniedbania.

 4. GPAS

  Czy nie lepiej zlikwidować brygady poncerne , a w ich miejsce stworzyć brygady zmechanizowane. 1 batalion czołgów i 2 zmechanizowane ???

  1. rozczochrany

   I czemu by to miało służyć? Osłabieniu siły ognia i skuteczności?

  2. Generalissimus

   Oczywiście! Wyślemy odpowiednie rkozkazy! Czołem!

  3. ecik

   Może za wyjątkiem kapelanów, generałów, pułkowników, sekretarek i biurokracji niczego w Wojssku Polskim nie likwidujmy.

 5. TT

  Faktycznie wielkie halo, Kwisa w dolnym biegu na wysokości żagańskiego poligonu jest tak głęboka że żołnierz nawet jaj nie zamoczy. Jaki jest sens ćwiczyć przeprawę przez rzekę która nie wymaga przygotowań do przyprawy. Lepiej jak sprawdziliby możliwości przeprawowe Abramsów na Bobrze :))

 6. elKomendante

  Czy takie ćwiczenia i zestawienie niepływającego sprzętu USA z pływającym muzeum WP będzie miało wpływ na zmianę sposobu myślenia generalicji w kwestii zakupu nowego BWP i wymogu jego pływalności?

Reklama