Reklama

Geopolityka

80 ton amunicji wylądowało w Kijowie. Reakcja na rosnące zagrożenie?

Fot. Ambasada USA w Kijowie
Fot. Ambasada USA w Kijowie

Jak poinformowała ambasada USA w Kijowie, na Ukrainie wylądował samolot Boeing 747-4B5F z ładunkiem 80 ton amunicji. Jest to czwarta w tym roku dostawa w ramach dodatkowego pakietu pomocy o wartości 60 mln dolarów przyznanego Ukrainie przez prezydenta Joe Bidena. W poprzedniej dostawie znalazły się m. in. pociski Javelin.

Samolot wylądował 14 listopada na lotnisku Kijów-Boryspol z ładunkiem amunicj i innych środków bojowych. Poprzednie ładunki wylądowały w Kijowie 24, 18 i 10 października b.r. Dostawy obejmują m. in. amunicję, sprzęt łączności, osobise środki ochrony baistycznej, środki medyczne i opatrunkowe, bezzałogowce, części do pojazdów i innych systemów uzbrojenia oraz kolejne wyrzutnie przeciwpancerne Javelin wraz z amunicją.

Intensyfikacja dostaw i dodatkowe fundusze na wsparcie Ukrainy powiązane są zarówno  z uzgodnieniami dwustronnymi, jak też narastającym od wielu miesięcy napięciem na linii Rosja-Ukraina. Obecnie ponownie obserwowane jest zwiększenie liczebności rosyjskich sił na wschodnich rubieżach Ukrainy oraz na Krymie. Przekaz Moskwy staje się coraz bardziej nerwowy w zakresie obecności sił USA i NATO w basenie Morza Czarnego. Wszystko to zdaniem ekspertów, wraz z działaniami na granicy polsko-białoruskiej, tworzy sprzyjające dla Moskwy okoliczności do działań zbrojnych na wschodzie Ukrainy.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (19)

 1. Palmel

  ile jej rozejdzie się na lewo zanim dojedzie do magazynu

  1. Davien

   Nic, to nie Rosja:)

 2. Jastrzębiec

  Należy bez zwłoki uznać stowarzyszenie Ukrainy z NATO, wyrazi to wolę tak Ukrainy jak i państw NATO. W wyniku tego Rosja straci sytuację dogodną do zaatakowanie Ukrainy, czyli zapewnimy sobie bezpieczeństwo.

  1. Fflyer

   Dobrze, tylko najpierw koniecznie trzeba wyczyścić tamtejszą armię i całą administrację publiczną z rosyjskiej agentury i lobbystów a to nie jest wcale takie proste ani szybkie do wykonania. Ponadto trzeba by było zmniejszyć korupcję w kręgach decyzyjnych administracji i wojska Ukrainy co również stanowi niemały problem. Dopiero po wykonaniu tych zadań można spokojnie działać ku stowarzyszeniu tego kraju z NATO. Pozdrawiam

  2. Xto

   Przydałoby się święto w polskim kalendarzu ku czci Bandery, to zjedna nam nowych przyjaciół z Ukrainy i dopiecze Rosji.

  3. Janek

   No to ladnie zbrojenie zbrodniarzy do niczego dobrego nie doprowadzi

 3. Wysłannik

  Amerykański przemysł zbrojeniowy nie znosi próżni. Rząd USA wycofał się z Afganistanu pozostawiając Talibom wystarczającą ilość uzbrojenia a nawet nadwyżkę , to teraz , aby produkcja w zbrojeniówce USA była opłacalna - systematycznie , w ramach pomocy finansowej, dostarcza uzbrojenie na Ukrainę, ogłaszając przedtem dużą koncentrację ruskich wojsk na granicy z tym krajem. Ukraińcy /w tym rosyjskiego pochodzenia/ zamiast gazu - mają pociski Javelin. Ciekawe ile z tego dolarów ma syn Prezydenta USA - Hunter i jego przyjaciel oraz wspólnik w interesach ex prezydent Polski.

  1. Olo

   Widać nerwy wam w Rosji puszczają.

 4. Rain Harper

  Dwa wagony, trochę mało. No chyba że to broń inteligentna, to już się robi ciekawie.

 5. drużba

  Bravo , bravo już niedługo będą mieli upowcy czym znów mordować Polaków , jak robili to już wielokrotnie...

  1. Jarek

   Tak jak Szwedzi Czesi Niemcy Rosjanie i z kim my tam mieliśmy jeszcze wojny

  2. Pawełek

   Wania, nadajesz z Olgino pod Petersburgiem czy z Moskwy?

  3. Władek

   Nie bójcie się towarzysze. Ten sprzęt jest na was. Żebyście wiedzieli cicho. Gruz 200 nie chcecie znowu u siebie. Te działania są w celu zachowania pokoju. Twoja Rosja boi się tylko tych, którzy zadadzą jej straty. Napada tylko na słabszych.

 6. GB

  Biorąc pod uwagę waleczność Ukraińców, to tak jakby amerykanie zawieźli tą amunicję do Moskwy i przekazali Rosjanom.

  1. vvv

   pomyliło ci się z afganistanem

  2. SOWA

   Ukraina z okresu zajęcia Krymu a obecnie to dwa różne państwa. Znacznie wzrosła świadomość społeczna, częściowo pozbyto się płatnych zdrajców z armii. Dzisiaj Ukraińcy wiedzą o co mają się bić. To, że są na przegranej pozycji? Cóż tylko czekać na reakcję Turcji a później Chin, gdyż po zajęciu Ukrainy, Rosjanie pójdą z marszu na Polskę i gdzieś na granicy niemieckiej skończy się pochód Sowietów, którzy w panice będą uciekać do Rosji aby walczyć z Chińczykami.

  3. GB

   Nieudana podróbko mnie. Jak na razie to Ukraina obroniła swoją niezależność przed agresją Rosji, która uważa się za mocarstwo militarne. Dziś poszło info przez runet że taka Szwecja jest gotowa wysłać swoje wojska na Ukrainę, Brytyjczycy też się szykują. Dziś Rosja pokazała że swojego formalnego sojusznika Armenię ma gdzieś i pozwoliła Azerą zająć kikadziesiąt km kwadratowych Armenii właściwej.

 7. Lokis

  Ja dodam tyle, że jeszcze 10-15 lat temu Rosja nawoływała aby NATO nie parło na wschód. Ale co tam. Nikt nie chciał słyszeć niczego. Nawet nie próbowano na zasadzie empatii wczuć się w emocje drugiej strony. Były kraje buforowe co zapewniało nienarastanie antagonizmu między siłami Nato a Rosją. Ale nie. Cały czas ta sama retoryka i celowe odwracanie faktów.

  1. yy

   A co nas uczucia Putina obchodzą?Niedługo to Rosja bedzie krajem buforowym miedzy Nato a Chinami.

  2. Extern

   Polska przez całe dziesięciolecia nie budowała swoich wpływów na wschodzie starając się właśnie w ten sposób postępować aby nie naruszyć tej równowagi. Tyle że przez to wyszliśmy na frajerów, bo Rosjanie w tym czasie skutecznie oplatali Białoruś i Ukrainę. Chyba nie trzeba dziś lupy by zobaczyć że Białoruś już prawie przejęliście a Ukrainę w 1/3ciej, więc o czym ty u licha piszesz, skoro sami i to pierwsi łamaliście tą zasadę?

  3. Fgggfdddff

   Co Rosja z tym NATO, to sojusz obronny, jeszcze nikogo nie zaatakował. Mnóstwo Państw graniczy z NATO i nikt niema z tym problemów.

 8. Dropik

  Za malo i za późno. Zachód mógłby dawno przekazywac uzbrojenie , my tez moglismy, oddać część goździków , a przede wszystkim zamówić więcej amunicji 152, 122 mm która można by pchnac natychmiast po wybuch tej wojny.

 9. historiaPL

  Nam USA każę słono płacić, innym daje ulgi, nawet 100 %. Tak to mieć takiego sojusznika, który za naszą pomoc wojskową (Irak, Afganistan) wyzywa nas od "faszystów" i współpracowników III Rzeszy niemieckiej z Hitlerem na czele. A swoją drogą, to coś z tymi fachowcami od propagandy w USA jest nie tak, nazywając nas "faszystami", a nie Włochy Mussoliniego. To tak, jak się nie chodziło do szkoły, a na kursy w ...Ba- coś nie mamy szczęścia do "sojuszników", a może mamy złych polityków od 1989 roku.

  1. To

   Bo w Niemczech byli naziści, a we Włoszech byli faszyści. My w Polsce podziwialiśmy Niemców czyli wypada nas nazwać nazistami. Paniał?

  2. Pytajnik

   "My w Polsce podziwialiśmy Niemców " Kiedy to było?

  3. Pawełek

   Tak to jest jak politykę wobec Trumpka prowadziło się na kolanach. Swoją droga nasza obecna władza praktycznie niczym nie różni się od władzy Mussoliniego. Nawet PAD robi identyczne miny, identycznie zaciska usta i kiwa głową jak Mussolini.

 10. afgan

  Przekaz Waszyngtonu staje się coraz bardziej nerwowy w zakresie obecności sił rosyjskich w basenie Morza Czarnego. Wszystko to zdaniem ekspertów, wraz z działaniami na granicy polsko-białoruskiej, tworzy sprzyjające dla Waszyngtonu okoliczności do działań zbrojnych na wschodzie Ukrainy. USA chce zaczac nowa wojne w europie? Niech zaczyna wojny na swoim terytorium

  1. Fiodor Fiodorowicz

   Zdaniem ekspertów? Jedynie niezdrowa ciekawość, każe mi odpowiedzieć na Twój post i zapytać: jakich ekspertów? Bo Król Julian miał na przykład eksperta, który nazywał się Moris.

  2. Inżynier

   To niech ruskie onuce trzymają się swojego terytorium a nie tylko potrafią mordować i napadać słabszych

  3. Obserwator

   Czy USA zaatakowały kogoś w Europie i zajęły jego terytorium? Nie! To Rosja zaatakowała Ukrainę i zajęła jej terytorium, tj. Krym i Donbas. Myślisz, że ludzie sa głupi i dadzą się nabrać na waszą kacapską propagandę?

 11. obserwator

  I bardzo dobrze. IM silniejsze Ukraina , tym Rosja słabsza. Im więcej amerykańskiego uzbrojenia na Ukrainie , tym bardziej zniechęci się Putina do ataku na jakiegokolwiek członka NATO I tym bardziej bliżej do Moskwy .

  1. Strateg

   Dokładnie

 12. amerykański stek bzdur

  80 ton złomu, tylko na tyle już stać światowego bankruta i terrorystę :) No cóż, jak Rosjanie przejadą w dwa tygodnie całą Ukrainę, to sie będziemy śmiali jaki to bezwartościowy jest amerykański złom, to będzie duży cios dla USraela - Ukraina wojowała amerykańskim szajsem i przegrała, o ile rzecz jasna będzie w ogóle wojować, bo ja bym np. gdybym był Ukraińcem, to o ten reżim pomajdanowy nawet kropli krwi bym nie oddał :)

  1. Rosyjski stek bzdur

   Kolega to się za dużo rosyjskiej prasy naczytał

  2. yy

   Tylko taka jest w kiosku pod domem,pytanie czy amerykanski stek bzdur odda zycie za putina miliardera i jego bogatych lokaji?

  3. amator

   " o ten reżim " na tak by Polak nie napisał

 13. viper

  Trochę tych ATGM-ów w ukraińskiej armii się zebrało. Z kolejnymi amerykańskimi dostawami to już chyba ok. pięćset javelinów. A mają jeszcze produkty swojego Łucza.

 14. Rusek

  Bardzo dobrze ! NATO też powinno dostarczy sprzęt i amunicje. W końcu Ukraina walczy z największym wrogiem.

 15. Obserwator

  Jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, to tym razem tak łatwo im nie pójdzie jak w 2014 r. Wówczas ukraińskie wojsko było w rozsypce, zdemoralizowane przez politykę Janukowycza. Obecnie morale ukraińskiego wojska jest zdecydowanie wyższe, są bardziej zdeterminowani, więc Rosja poniosłaby duże straty. Pewnie, że Ukraina nie ma szans z rosyjską armią, ale zada im duże straty, więc Putin musi się zastanowić, czy stać go na takie straty.

  1. f2

   Jezeli u?a cos ma , to wstap do u?a .

  2. Hanys

   Jeżeli liczycie na takie długie i krwawe bitwy jak w 1943 r., to sie przeliczycie. To będzie szybki mecz do jednej bramki, a straty rosyjskie będą znikome.

  3. Pamiętaj v kolumna

 16. droma

  brawo usa ,fakt żeda amunicja pięknie lutuje azjatyckich bandytów z rosji-kaput ...

  1. HeHe

   Tak samo jak na Krymie :))

  2. Wysłali jakąś amunicję na Krym?

 17. Słowianin

  O i super!

 18. IRYTUJĄCY

  To prawda że oni nie produkują amunicji do karabinów rodziny AK??????????????????????????????????

 19. POLAK

  O i brawo

Reklama