Reklama

Geopolityka

450 Belgów wśród dżihadystów. Zatrzymania podejrzanych o planowanie ataku

Fot. politie.be
Fot. politie.be

W ramach dochodzenia antyterrorystycznego belgijska policja zatrzymała dwóch braci podejrzanych o planowanie zamachu w Belgii. Według MSW 457 obywateli belgijskich wyruszyło walczyć w szeregach dżihadystów Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku, albo ma taki zamiar. 

Nourredine H. i Hamza H. zostali zatrzymani w piątek wieczorem odpowiednio w regionie Mons na zachodzie kraju i w Liege na wschodzie, i doprowadzeni na przesłuchanie. W ciągu dnia sędzia śledczy ma wydać decyzję o ich ewentualnym aresztowaniu.

"Na podstawie dotychczasowych wyników śledztwa wydaje się, że mogły mieć miejsce plany zamachów w Belgii" - podała prokuratura w komunikacie.

W sumie w operacji policyjnej przeszukano osiem domów. Na razie nie wykazano żadnych związków zatrzymanych braci z dżihadystycznymi zamachami z 22 marca w Brukseli, w których zginęły 32 osoby. Nie znaleziono ani broni, ani materiałów wybuchowych. 

W Belgii obowiązuje trzeci w czterostopniowej skali stopień zagrożenia terrorystycznego, co oznacza, że zdaniem władz zamachy są "możliwe i prawdopodobne". W ochronie terytorium kraju uczestniczą żołnierze z regularnych jednostek sił zbrojnych

Według belgijskiego MSW 457 obywateli belgijskich wyruszyło walczyć w szeregach dżihadystów Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku, albo ma taki zamiar. Blisko jedną trzecią z tej grupy stanowią kobiety i nieletni. 

PAP - mini

Reklama

Komentarze (1)

  1. Kulfon

    Belgów ? Tych Belgów którzy żyją tam od pokoleń ? Tych Belgów którzy szanują wartości swojego kraju ? A może tych których nazywa się Belgiem jak przyjedzie z nie wiadomo skąd i nada mu się sztucznie obywatelstwo ? Swoją drogą Belg który pochodzi z drugiego pokolenia, urodzonego na terenie kraju a nie utożsamia się z państwem w którym mieszka też chyba ciężko nazwać Belgiem. Szaleństwo naszych czasów dopiero się zaczyna to szaleństwo pozbawiło państwa europy rozsądku i twardego spojrzenia na świat. Dzisiejsza klasa polityczna Europy to miernota bez pomysłu i marzeń, bez wartości, bez instynktu samozachowawczego. Co dzisiaj daje Europa obywatelom poza promowaniem dewiacji. My jako Polska siedzimy w pierwszym miejscu tego spektaklu, nic tylko popcorn i cole w rękę. Aha może warto zbudować bunkru na granicy zachodniej :)

    1. Gmen

      Bardzo trafny komentarz. Popieram

Reklama