Geopolityka

171 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie

Nocne strzelanie HIMARS-ów.
Fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, Twitter

171 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 13 sierpnia 2022 roku.

Odcinek charkowski: oddział rosyjski zaatakował pozycje SZU pod wsią Pytomnyk , ale został zmuszony do odwrotu na północ. SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Odcinek izjumski: oddziały ukraińskie nacierają z rejonu wsi Dowheńke , na zachód od szosy M-03 w kierunku wsi Kamianka , która jest położona zaledwie dwa kilometry od granicy terenu zabudowanego miasta Izjum. Rosjanie zaatakowali z kolei pozycje przeciwnika pod Dołyną , ale ponieśli porażkę. Niewielki oddział rosyjski, prawdopodobnie grupa rozpoznawczo-dywersyjna, został dostrzeżony na północny-wschód od wsi Nowa Dmytriwka , a więc na terenie od dawna wyzwolonym. W wyniku wymiany ognia Rosjanie wycofali się. SZ FR ostrzelały 8 miejscowości.

Odcinek łymański: artyleria rosyjska ostrzelała jedną wieś położoną nad Dońcem.

Odcinek siwersko-bachmucki: oddziały rosyjskie zaatakowały pozycje SZU pod Werchniokamianskim , Iwano-Dariwką , na wschód od Wyimki , pod Jakowliwką , w zachodniej części Werszyny , pod wsią Zajcewe i w Kodemie . Nie potwierdziły się informacje o możliwym zajęciu przez Rosjan miasta Zajcewe . SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: oddziały rosyjskie atakowały wieś Ołeksandropil , miasteczko Krasnohoriwka , Awdijiwkę , północno-zachodnie ruiny wsi Piski oraz Pawliwkę . Wszędzie najeźdźcy ponieśli porażki, poza Piskami, gdzie walki trwają nadal i możliwy jest odwrót SZU. SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Odcinek zaporoski: pomiędzy wsiami Nowosiłka i Storożewe SZU odparły atak rosyjski. SZ FR ostrzelały 9 miejscowości, w tym Zaporoże. W Enerhodarze znowu doszło do eksplozji. SZU zniszczyli za to skład w okupowanym Melitopolu oraz w Wasyliwce .

Odcinek chersoński: nie powiódł się poranny atak rosyjski na ukraińskie pozycje w rejonie wsi Suchyj Stawok i Łozowe oraz Szyroke (pod Snihuriwką ). SZU przeszły w tym rejonie do kontrataków. Ukraińcy odparli również ataki wroga na nadmorską wieś Ołeksandriwka . Artyleria SZU zniszczyła rosyjski magazyn amunicji w Chersoniu. W okupowanej wsi Czkalowe doszło do kilku dużych eksplozji, prawdopodobnie w wyniku ostrzału artylerii ukraińskiej zniszczone zostały składy amunicji. Do wybuchów na lotnisku pod miasteczkiem Czapłynka , w Nowej Kachowce (most na tamie jest już prawdopodobnie nie do użycia bez czasochłonnych napraw), Niżnych Sirohozach , w Nowotroickim oraz we wsiach Błahowiszczenka i Woznesenka . SZFR ostrzelały co najmniej 10 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

Na froncie w Donbasie SZ Ukrainy zestrzeliły w ciągu ostatniej doby 4 drony Orłan-10 oraz samolot szturmowy Su-25. Zniszczono je przy użyciu wyrzutni przeciwlotniczej Stormer HVM, która wykorzystuje pociski Starstreak lub Martlet.

Artyleria rosyjska ostrzelała cztery pograniczne miejscowości w obwodach sumskim i czernihowskim.

Komentarze