Reklama

Geopolityka

170 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [PODSUMOWANIE]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

170 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 12 sierpnia 2022 roku.

Reklama

Odcinek charkowski: oddział charkowskiej Obrony Terytorialnej zniszczył rosyjski kompleks WRE „RLK-MC-A", przeznaczony do zwalczania dronów – unieszkodliwiono go przy użyciu drona. Brak informacji o większych działaniach zaczepnych obu stron. SZFR ostrzelały 13 miejscowości.

Reklama

Odcinek izjumski: prawdopodobnie oddziały rosyjskie odzyskały kontrolę nad wsią Pasika i uderzyła następnie w kierunku ruin miasteczka Bohorodyszcze. Ukraińcy odparli przeciwnika na terenie rezerwatu krajobrazowego „Sosna". Nie powiódł się również rosyjski atak na wieś Dołyna, położoną przy szosie M-03, prowadzącej z Izjumu do Słowiańska. Na zachód od Izjumu nadal toczone są, z różną intensywnością, walki leśne. SZFR ostrzelały 11 miejscowości.

Odcinek łymański: prawdopodobnie SZFR przerzuciły część rezerw z tego odcinka w rejon Izjumu i Bałakliji, co wskazuje na to, że raczej nie podejmą kolejnych prób forsowania Dońca i ograniczą się do nękających ostrzałów. Artyleria rosyjska ostrzelała jedną miejscowość.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: nie powiodły się rosyjskie ataki na Hryhoriwkę, Werchniokamianskie, Wyimkę, Iwano-Dariwkę, Jakowliwkę, Sołedar, Bachmut, Wesełą Dołynę, Zajcewe, zachodnia część Werszyny, Daczę i Kodemę. Najeźdźcy jednak pewne postępy. Prawdopodobnie zajęli Spirne i Berestowe, lub też obie wsie znajdują się na tzw. „ziemi niczyjej", zapewne z powodu planowego odwrotu SZU. Rosjanie przesunęli się nieznacznie do przodu pod Sołedarem (za cenę wielu poległych i rannych). Mozolnie i za cenę dużych strat udało im się zająć pozycje pod skrzyżowaniem M-03 z H-32 i C-05-03-20 na wschód od Bachmutu. Choć oddziałom rosyjskim nie udało się zdobyć szturmem Zajcewe, to jednak byli w stanie przesunąć linię frontu pod wieś.

Co ciekawe, Rosjanie odnieśli prawdopodobnie sukces pod miastem... Zajcewe, położonym na północ od okupowanej od 8 lat Horliwki. Być może SZU opuściły je i wycofały się do pobliskiej wsi Bachmutka. Powyższe nie oznacza jednak przełamanie pozycji oddziałów ukraińskich, które w razie potrzeby wycofują się na kolejne umocnione stanowiska. Interesująco wygląda sytuacja pod wsią Hryhoriwka, która jest obecnie bliska osaczeniu z trzech stron. Broniący jej Ukraińcy muszą odpierać ataki ze wschodu, a także są narażeni na strzał z północy, zza rzeki Doniec. Rosjanie próbują wbić klin na południe od niej, prawdopodobnie w nadziei na to, że groźba otoczenia skłoni oddział SZU do odwrotu do Serebianki. SZFR ostrzelały 14 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: ataki oddziałów rosyjskich pod Awdijiwką i Marinką zakończyły się niepowodzeniem. W Piskach trwają walki o północną część ruin wioski. Na południe od Wuhłedaru SZU odparły rosyjski atak na wieś Pawliwka. SZFR ostrzelały 9 miejscowości. Tymczasem w wyniku ukraińskiego ostrzału artyleryjskiego trafiono w skład rosyjski amunicji stworzony na wysypisku obok budynku zakładu „Perfopres" w okupowanej Makijewce. W Doniecku artyleria ukraińska trafiła w magazyn przy ul. Sigowa oraz zespół garaży „Horniak-2" położony przy kopalni im. Kalinina. Ukraińcy trafili również skład amunicji w okupowanej Horliwce.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZFR ostrzelały 13 miejscowości, w tym Zaporoże. Z kolei w okupowanym Melitopolu doszło do eksplozji. Wydarzenie ma prawdopodobnie związek z zamachem na kolaboranta Olega Szostaka.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZFR ostrzelały 15 miejscowości. SZU ostrzelały z kolei w nocy z 11 na 12 sierpnia magazyny amunicji we wsi Wesełe, która jest położona zaraz obok tamy i mostu pod Nową Kachowką. Prawdopodobnie we wsi, jak i w sąsiednim miasteczku Kozackie gromadzone jest zaopatrzenie przerzucane mozolnie przez Dniepr dla zgrupowania SZFR walczącego na Prawobrzeżu. Dzisiaj po południu doszło też do kolejnego ataku rakietowego na most w Nowej Kachowce. W Liubymiwce, miasteczku położonym nad Dnieprem zaraz obok Kachowki, doszło do pożaru.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

W Starobielsku, w okupowanym obwodzie łuhańskim, doszło do zamachu na jednego z miejscowych kolaborantów.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Był czas_3 dekady

    Wojna/okupacja Ukrainy potrwa... kilka lat albo i dłużej.

Reklama