Reklama

Geopolityka

17 września 1939 "akcją wyzwoleńczą"? IPN reaguje

Fot. Press Agency photographer/IWM (domena publiczna)
Fot. Press Agency photographer/IWM (domena publiczna)

Komunikat MSZ Rosji o realizowanej we wschodniej Polsce od 17 września 1939 r. „akcji wyzwoleńczej” jest kolejnym dowodem demagogicznego i wierutnego kłamstwa — podkreślił rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz. To także element kłamliwej polityki historycznej uprawianej przez władze Federacji Rosyjskiej — dodał.

W piątek mija 82. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę — w jej wyniku III Rzesza i ZSRS dokonały rozbioru osamotnionej przez zachodnich sojuszników Polski — rozbioru zgodnego z porozumieniem, które przeszło do historii pod nazwą pakt Ribbentrop-Mołotow.

Odnosząc się do tej rocznicy, MSZ Rosji opublikował w piątek na Twitterze informację, że 17 września 1939 r. Armia Czerwona rozpoczęła akcję wyzwoleńczą w Polsce, i że sowieckie wojska weszły na linię Curzona, nie pozwalając Wehrmachtowi zbliżyć się do Mińska. Rosyjski resort spraw zagranicznych dodał też, że narody Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy powitały z radością sowieckich żołnierzy.

"Instytut Pamięci Narodowej oficjalnie przypomina, że 17 września 1939 roku doszło do agresji Związku Sowieckiego na Polskę. To było wprost zrealizowanie zobowiązań, które Stalin wypełnił wobec Hitlera, a które były konsekwencją podpisanego kilka tygodni wcześniej paktu Ribbentrop-Mołotow" - powiedział PAP Leśkiewicz. "Był to akt agresji na państwo polskie, na samodzielny jego byt" - dodał rzecznik IPN. "W żaden sposób tego bezceremonialnego ataku Sowietów na państwo polskie nie można nazwać inaczej jak aktem wypowiedzenia wojny" - podkreślił.

"Komunikat MSZ Rosji — mówiąc wprost — jest kolejnym i rokrocznie powtarzanym dowodem kłamstwa władz Federacji Rosyjskiej. Kłamstwa, które jest mitem założycielskim Federacji Rosyjskiej i elementem kłamliwej polityki historycznej uprawianej przez władze Federacji Rosyjskiej. Myślę, że poważni historycy i naukowcy, a także trzeźwo myślący politycy powinni ten komunikat MSZ Rosji ocenić jako próbę demagogicznego i wierutnego kłamstwa" - dodał.

Rzecznik IPN przypomniał też o konsekwencjach agresji Związku Sowieckiego na Polskę takich jak zbrodnia katyńska, czyli zamordowanie przez NKWD ok. 22 tys. polskich obywateli — przedstawicieli elit przedwojennej Polski oraz masowe deportacje Polaków w głąb Związku Sowieckiego. "To była eksterminacja polskich obywateli mieszkających na ziemiach zagarniętych przez Związek Sowiecki, które później zostały określone mianem Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy" - wskazał.

W przeddzień 82. rocznicy agresji ZSRS na Polskę, po której na Kresach Wschodnich rozpoczęła się brutalna dla Polaków, a także dla innych narodowości m.in. ukraińskiej, okupacja sowiecka, prezes IPN Karol Nawrocki w artykule "Agresja 17 września 1939 r. - historyczne kłamstwo bieżącej polityki Kremla" oświadczył, że władze Rosji — mimo oczywistych faktów — próbują w nachalny sposób przedstawić zbrojną agresję ZSRS na Polskę w 1939 r. jako "akt wyzwolenia".

"W rzeczywistości był to akt zniewolenia i terroru, naznaczony setkami tysięcy ofiar spośród obywateli polskich wielu wyznań i narodowości" - podkreślił Nawrocki, również przypominając, że 17 września 1939 r. Stalin wypełnił wobec Hitlera zobowiązania wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow, a agresja Armii Czerwonej pozwoliła Rzeszy Niemieckiej na przyspieszenie podboju Polski.

"17 września 1939 był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy" - podkreślił prezes IPN. Dodał, że nim Władimir Putin lub Alaksandr Łukaszenka "ponownie skłamią na temat sowieckiej agresji z 17 września 1939 r., warto przypomnieć przyczyny, przebieg i skutki tej bezceremonialnej napaści na obywateli polskich". Więcej informacji o inicjatywie prezesa IPN, a także jego artykuł o historycznych kłamstwach Kremla — przygotowany również w językach angielskim, niemieckim i rosyjskim, znajduje się na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (19)

 1. Mam nadzieję, że Polska dzisiaj ma inny plan na obronę polski niż w 39. Mam nadzieję, że armia będzie stawiać opor do końca a rzad nie będzie uciekać.

  1. viper

   Rząd ewakuowano po agresji Sowietów na Polskę. Po pokonaniu wojsk polskich bratnie armie sowiecko-hitlerowskie maszerowały na wspólnej paradzie w Brześciu.

  2. jakoś blisko granicy był w momencie agresji.

  3. Mikroszkop

   Bo jakoś tam właśnie przewidywano ostatnią linię obrony.

 2. Jabadabadu

  Zarówno 1 września jak i 17 września to fakty i nie ma co nad tym deliberować ani tym bardziej negować tego co się wówczas i potem stało. Ale czy ktoś wreszcie odpowie na pytanie - dlaczego? Dlaczego to się stało? Czy Lord Curzon był bolszewikiem? Czy proponował granicę Polski według stanu sprzed rozbiorów czy też inną? Czy w Monachium nie podpisano układu o rozbiorze Czechosłowacji? Czy nie skierowano Hitlera na wschód? I na ostatnie pytanie: jak głupi byli Beck Rydz-Smigły oraz jaka była cena tej głupoty dla Polski? Odpowiedzi na te oraz inne pytania są absolutnie niiebędne, aby wreszcie przestać karmić się mitami i nie powielać straszliwie kosztownych błędów z przeszłości.

  1. I najważniejsze pytanie-jak głupi byli Ribbentrop i Mołotow rezygnując z bufora między sobą w postaci państwa polskiego?

  2. andys

   Postawienie tego pytania świadczy o totalnej nieznajomosci zasad polityki i ówczesnych wydarzeń.

 3. Golgotan

  22 czerwca 1941 roku armia niemiecka rozpoczeła wyzwoleńczy marsz na zsrr.

 4. Stara ruska onuca

  Polska 17 września byl juz trupem. Przegraliśmy w momencie bezrefleksyjnego rozmieszczenia wojska wzdłuż granicy dając niemcom inicjatywę operacyjna. Byliśmy widzem,który czasem coś zaczął w amoku krzyczeć jak pod bz(d)urą w 39. Na co miał stalin czekać? Az mu wehrmacht prawie pod kijów podprowadzi swoje oddzialy pancerne? Sowiety zyskały bufor,który w 41 uratował ich przed klęską. To,ze Polska mysli bezrefleksyjnie to nie znaczy ,że wszyscy tak muszą. Czesi tez widzieli ,że są sprzedani ,ugrali dla siebie tyle ile się dało. Jedyne co stracili to 500 czołgów skoda. Polska swoja lekkomyślnością i brakiem trzeźwego myślenia straciła miliony obywateli i dobr materialnych. Ale czas Anglii i Francji kupiliśmy. W 40 roku Polska powinna przejść na stronę niemiec ,gdy Francja i Anglia pół kraju oddala pod vichy zdradzajac nas po raz drugi. Nic,ale to nic Polska nie wyciągnęła z września 39 roku . Procz pustych dziecinnych ,infantylnych,dennych sloganów o jakiejś zdradzie Stalina czy Hitlera i inne farmazony pozbawione męskiej zdecydowanej postawy.

  1. Sowiety straciły bufor oddzielający ich od nazizmu i Niemcy straciły bufor oddzielający ich od komunizmu. A później była już tylko nieszczera gra dwóch totalitaryzmów pragnących sobie skoczyć do gardła :)

  2. SAS

   Chłopie jaki bufor? To był już prolog wojny i zajęcie pozycji w blokach. Hitler wiedział od lat trzydziestych, że albo on pogoni Stalina, albo Stalin wkrótce jego.

  3. ????

   Brawo, prawie wszystkie przecinki na miejscu.Kierunek Polski to już na stałe?

 5. Nikt wazny

  Jasnowidz Nazar - swietne omowienie rzeczywistosci.

 6. Ktos

  Jasnowidz Nazar i wszystko jasne. Facet logicznie prawi. Zamiast polemiki wezmy sie do roboty i zapewmy spokoj potomnym.

 7. Palmel

  Komunikat MSZ Rosji - możemy tylko mówić ale z nami nie będą się liczyć bo liczą się tylko wielkim i silnymi, jakie ZSRS - co to za potworek na mapach w literaturze zawsze było i będzie ZSRR, od pewnego czasu IPN próbuje bezskutecznie zmienić nazwę i nie uda im się tego zrobić w ilu egzemplarzach w bibliotece miejskiej poprawiłem nazwę na ZSRR

  1. Super napisz jeszcze PW gdzieś na rosyjskim samochodzie

 8. Tedi

  Nie mieliśmy szans. Oszukani przez Anglię Francję i napadnieci przez ZSRR. Nie lubimy Niemców ale niestety najlepszym wyjściem była współpraca z III Rzeszą.

  1. BUBA

   Nie lubimy Niemców- co to znaczy. Tak na sucho Niemcy w 39 wygrali ale nas nigdy nie oklamali i nie zostawili. To Anglia i Francja wpakowaly nas w to bagno i pozniej zostawili ale przedtem niezle na WP zarobili. A po wojnie kazali nawet sobie za obrone Angli zaplacic. Bek wierzac w gwarancje wrzeszczal ze nie oddamy nawet guzika. On nie oddal ale Polska oddala i nie tylko guziki. Pilsudzki napewno by sie dogadal z niemcami.

  2. Tedi

   Zgadza się a najlepsze ze jeszcze my musieliśmy zapłacić za utrzymanie i wyposażenie polskich jednostek które walczyły w obronie Angli. Smutna prawda wszyscy na nas zarobili.

  3. Paweł

   Nie okłamali powiadasz. I paktu Ribbentrop-Molotow też nigdy nie było pewnie.

 9. i tyle w temacie.

  Niemcy z Rosją WSPÓLNIE atakiem na Polskę rozpętały II wojnę światową. A wszyscy nasi sojusznicy wiedzieli przed wybuchem wojny o pakcie Ribbentrop Mołotow

  1. Jacy sojusznicy? Nie było takich a przynajmniej czynnych. Pogadać każdy moze

  2. SAS

   Szkoda, że polski wywiad tego nie wiedział, ani nawet nie znał pierwszej daty ataku 25. sierpnia, bo końcową mobilizacje zakładano na 29. sierpnia, którą zresztą przesunięto.

  3. Dropik

   Skończyło by się aktualna granicą na wschodzie i ówczesna na zachodzie.

 10. easyrider

  Tupet Moskwy raczej nie dziwi. Gdyby III Rzesza wygrała kampanię 1941 r. i zawarła w końcu rozejm z aliantami, to wkroczenie jej wojsk na te tereny byłoby tak samo przedstawiane.

 11. Piękne rumuniatko

  Powiem tak w 1938 roku w Polsce było 40 tysięcy samochodów a w Szwecji 200 tysięcy to pokazuje zacofanie, jestem pewien że ziemię odzyskane miały wieksza wartość niż cała Polska przedwojenna!!!

  1. A ile samochodów było w tym czasie w USA i jak to pokazuje zacofanie Szwecji?

  2. easyrider

   Polska jako państwo napadnięte przez dwóch agresorów nie powinna stracić ziem na Wschodzie a zyskać nowe na Zachodzie. Liczba aut w Szwecji nie ma tu nic do rzeczy.

  3. viper

   Polska po wojnie dopłaciła Sowietom różnicę tej wartości. Notabene liczonej odgórnie przez Stalina, bez szans na jakiekolwiek negocjacje. Czyli Stalin dostał za darmo polskie ziemie wschodnie plus kontrybucję za Ziemie zachodnie Polski, a także odszkodowania niemieckie, z których 15% miało przypaść Polsce a które zostały ordynarnie przez Sowiety zajumane.

 12. MI6

  Narody Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy powitały z radością radzieckich żołnierzy…prawda…bo jeszcze te narody nie wiedziały co to dla nich oznacza ale się wkrótce przekonały i w 1941 z radością witały Wehrmacht

  1. Izydor

   Polacy w 1939 r. też...

  2. Nie Polacy tylko mniejszość niemiecka.

 13. Rzymianin

  Byli tacy co bramy dla wkraczającego wojska stawiali

 14. Smiechow

  Zapytajcie Białorusinów ,Ukraińców i Litwinów czy chcą na nowo przyłączenia do Polski . Będzie to odpowiedż na nurtujące was pytanie : Czy było to wtedy dla nich wyzwolenie ,czy odłączenie od macierzy..hehe.

  1. Autor Komentarza

   Odpowiedzią na to pytanie jest rok 1991.

  2. Qwest

   Zapytaj ich lepiej, czy chcą do Rosji. Będzie to odpowiedź czy było to wyzwolenie.

  3. Zastanów się

   Można zapytać też czy chcą przyłączenia do FR... A jak zapytasz oba naraz to jednak wybiorą zachód

 15. ok

  A te wyzwolenei Cieszyna? Bylo czy nie?

  1. Cesarok

   Po odzyskaniu niepodległości na Śląsku Cieszyńskim miał odbyć się plebiscyt dotyczący podziału między Czechosłowację a Polskę. Była tam już komisja międzynarodowa która miała go przeprowadzić. Nigdy nie został wykonany, czym skazano Polaków na życie poza granicami. Wkroczenie w 1938 roku było skutkiem uległej postawy samej Czechosłowacji.

  2. SAS

   Tak, wyzwoliliśmy Polaków przed Niemcami.

  3. Tomcat

   zapytaj Czechów o Zaolzie w roku 1919, będziesz wiedział

 16. Eee tam

  Co to za fejk na tej focie przecież w II RP w 1939 nie było już wojskowych dwupłatów?

  1. Autor Komentarza

   szkolny PWS 26

  2. Szwejk 85/87

   To jest PWS, wojskowy samolot szkolny polskiej produkcji.

  3. Antex

   były, były ... to akurat jest szkolno treningowy PWS-26

 17. x

  MSZ Rosji wysłał wiadomość i ...IPN zareagował - i pewnie oto chodziło (oczywiście MSZtowi)

 18. Darek

  Pomijając gwalty, rabunki, aresztowania, sfałszowanie wyborów, zainstalowanie marionetkowego rządu i politykę terroru od zakończenia wojny do co najmniej 1956 roku to poza tymi ,,szczegółami” zapewne było to wyzwolenie. Ale nawet dzisiaj, znając dokładnie historie, trafiają się ignoranci i ślepi miłośnicy armii czerwonej, twierdząc ze powinnismy być wdzięczni.

  1. dropik

   Ale wolałbyś ruski czy niemiecki bat? Bo ja w sumie cieszę się, że nie stanęli na Bugu i nie powiedzieli: dobra Niemcy, co nasze odebralismy , robicie z Polakami co tam wam się chce. Ja wiem to nie są proste sprawy i ruską współczesna narracja jest nieakceptowalna.

  2. Prawda

   Brawo. 100% racji.

  3. Stary i mądry

   Wyobraź sobie że w ciągu 3-4 lat Niemcy wyprodukowali by bombę atomowa i zredukowali by ludność rosyjska o 90%

 19. Gorol

  A Rosjanie wspomnieli coś o współpracy między NKWD a Gestapo co do zwalczania polskiej inteligencji ?

  1. dropik

   Nie m tradycyjnie wpomnieli, że wyswal8,i Białoruś i Ukrainę i wszyscy byli szczęśliwi i mieli łzy w oczach.

Reklama