Reklama

Geopolityka

15 Polaków ewakuowanych z Aleppo

MSZ Polski i Ukrainy nadal pomagają wspólnie opuścić Syrię Polakom - graf. MSZ.
MSZ Polski i Ukrainy nadal pomagają wspólnie opuścić Syrię Polakom - graf. MSZ.

Polskie MSZ poinformowało, że 1 sierpnia br. piętnaścioro Polaków zostało ewakuowanych z ogarniętego ciężkimi walkami miasta Aleppo w północno-zachodniej Syrii.


Ewakuacja 15 Polaków odbyła się za pomocą ukraińskiego samolotu, który oprócz nich wziął na pokład 220 obywateli Ukrainy. Z tego powodu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wystosował specjalny list z podziękowaniami do swojego odpowiednika z Ukrainy Kostiantyna Hryszczenki.


Akcja, dzięki której 6 kobiet obywatelek RP i ich dziewięcioro dzieci w wieku od jednego roku do dwudziestu lat, została przeprowadzona przy współpracy Konsula Honorowego RP w Aleppo Emile Kattiego, polskich dyplomatów z amasad w Bejrucie, Kijowie i Damaszku (ewakuowanej 27 lipca br.) a także polskiego i ukraińskiego MSZ.


Rzecznik MSZ Marcin Bosacki oszacował liczbę Polaków przebywających obecnie w Syrii na nie większą od 400. Poinformował również, że polska placówka w Damaszku wydała ewakuowanym osobom paszporty w trybie przyspieszonym, dzięki którym mogli oni opuścić kraj.


(MMT)

Reklama

Komentarze

    Reklama