Reklama

Geopolityka

Holandia wyśle uzbrojenie na Ukrainę

Autor. Ministerstwo obrody Holandii/defensie.nl/Facebook

Rząd Holandii podjął w piątek decyzję, iż zaopatrzy siły zbrojne Ukrainy m.in. w karabiny snajperskie z amunicją, hełmy, kamizelki kuloodporne, radary i detektory do wykrywania min lądowych oraz morskich. „Musimy dążyć do zapobieżenia wojnie” – powiedział minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Decyzja rządu premiera Marka Ruttego jest odpowiedzią na prośbę władz w Kijowie o wsparcie militarne ze względu na zagrożenie na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Jest to sygnał, ze nawet państwa o tak ugruntowanej tradycji neutralności i działań antywojennych uznają iż w zaistniałej sytuacji nie mogą stać z oboku.

Czytaj też

Z informacji przekazanej mediom wynika, iż na Ukrainę trafi m.in. 3 tys. hełmów, 2 tys. kamizelek, 30 wykrywaczy metalu oraz dwa roboty, które służą do wykrywania min. Dostarczone mają być również radary do działań lądowych (siedem sztuk) oraz 100 karabinów snajperskich z 30 tys. sztuk amunicji. Najprawdopodobniej chodzi o karabin HK417 kalibru 7,62 mm, które pod względem obsługi przypominają wprowadzone do ukraińskiej armii w 2018 roku karabiny UR-10 (produkowana na licencji odmiana AR-10).

Reklama

Czytaj też

„Ukraina musi być w stanie obronić się przed ewentualnym rosyjskim atakiem zbrojnym" – powiedział minister Hoekstra wyjaśniając dziennikarzom, dlaczego rząd zdecydował się dostarczyć broń i sprzęt wojskowy. Jest to diametralna zmiana stanowiska Holandii, która zwykle w tego typu kwestiach ściśle współdziała z Niemcami.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. Dzieju

  A wiadomo coś kiedy dotrze wsparcie z Polski? Jakoś nie widziałem jeszcze zdjęć piorunów czy amunicji artyleryjskiej...

  1. Buka

   Nie rozśmieszają mnie ważne że ruscy poznają skutki spotkania z pociskami z krabów grotów a lotnicy z pioronow. Również piechotą poznaje amunicję wystrzeloną z grotów. I to cieszy szkoda że nikt nie wpadł na wysłanie i sprzedaż liwców w pakiecie z krabami i flyeye.

 2. Buka

  Mogliby wysłać kilka m270mlrs z zapasem amunicji

 3. Rain Harper

  A niemieckie hełmy ponoć jeszcze nie dotarły...

  1. fifi

   Nie możesz się doczekać.

  2. Valdore

   Za to dotarła niemiecka decyzja o zdechnięciu NS-2, co mocniej uderza w Putina i jego faszystowską mafię niz 5 tyś hełmów.

 4. Adam S.

  Długo się zastanawiali. Ale lepiej później niż wcale. Im więcej krajów wyśle pomoc, tym większe koszty ewentualnej napaści dla Putina. No i coraz lepiej widać "cichych wspólników" Putina w Europie.

 5. Thorgal

  Co prawda gdyby Rosjanie zaatakowali to już by było po ptakach ale teraz Holendrzy robią dobry pijar i nikt nie będzie miał do nich pretensji. Może Niemcy im więcej czołgów za to wypożyczą 😏

  1. Rain Harper

   Byłoby - po Rosji. Dlatego wciąż ściągają wojska, aż do osiągnięcia podręcznikowej trzykrotnej przewagi. A na krytycznych kierunkach - pięciokrotnej. To powoduje, że każde wzmocnienie Ukrainy wymaga nieproporcjonalnie dużych nakładów po stronie agresora.

 6. Laky

  O i brawo👏😉

Reklama