Reklama

Siły zbrojne

Gen. Wojciechowski nowym Dowódcą Operacyjnym RSZ. Soloch: Wkrótce decyzja ws. Szefa Sztabu Generalnego

Fot. ppłk Piotr Walatek
Fot. ppłk Piotr Walatek

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o mianowaniu gen. bryg. Sławomira Wojciechowskiego na stanowisko dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego poinformował, że  prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o mianowaniu gen. bryg. Sławomira Wojciechowskiego na stanowisko dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. Ponadto prezydent zdecydował także o mianowaniu gen. bryg. Wiesława Kukuły na dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jak powiedział Soloch, "podpisanie decyzji jest kwestią najbliższych godzin"

Generał brygady Sławomir Wojciechowski zastąpi na stanowisku Dowódcy Operacyjnego gen. broni Marka Tomaszyckiego, który pełnił to stanowisko od 2014 roku, czyli momentu wprowadzenie reformy dowodzenia.

Gen. bryg. Sławomir Wojciechowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie (1987), Akademii Obrony Narodowej (1995), Joint Services Staff College w Shrivenham w Wielkiej Brytanii (2001), Kursu Połączonego Centrum Operacji w Oberammergau w Niemczech (2002) oraz Studium Polityki Obronnej w US Army War College w Carlisle (2008).

W latach 2009-2010 stworzył i dowodził pierwszą w kraju Grupą Bojową UE, a w trakcie IV Zmiany PKW w Iraku w 2005  r. kierował Sztabem Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. W 2011 r. Dowodził IX Zmianą PKW w Afganistanie, a wcześniej 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną i 4 Zielonogórskiem Pułkiem Przeciwlotniczym, które w tym czasie uhonorowane zostały przyznaniem przez Ministra Obrony Narodowej tytułu „Przodujący Oddział Wojska Polskiego”.

Od 2013 roku był Dyrektorem Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON. Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 1703 z 11 sierpnia 2015 roku został wyznaczony na stanowisko służbowe Zastępcy Dowódcy Operacyjnego RSZ  z dniem 1 listopada 2015 roku.

"Nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja w kwestii zmiany na stanowisku dowódcy generalnego RSZ w związku ze złożeniem wypowiedzenia stosunku służbowego przez generała Mirosława Różańskiego" - powiedział szef BBN. Przypomniał, że gen. Różański formalnie pozostaje dowódcą generalnym, jest na urlopie, a zastępuje go gen. broni Leszek Surawski.

Soloch zapowiedział także, ze w najbliższym czasie prezydent podejmie decyzję w sprawie zmiany na stanowisku szefa Sztabu Generalnego. Potwierdził, że gen. Mieczysław Gocuł złożył rezygnację z końcem stycznia przyszłego roku.

(PAP/RS)

Reklama

Komentarze (7)

 1. ppp

  spotkanie z prezydentem w budynkach sztabowych w mundurze polowym? Generałowie poza ćwiczeniami i poligonami powinni pracować w wyjsciowkach.

  1. wilke

   Taka moda, można powiedzieć, że to jest trendy ostatnio wśród generałów. Na MSPO widziałem masę oficerów w mundurach polowych, i tylko jednego żołnierza w mundurze wyjściowym - a był to... szeregowy.

 2. Dropik

  Coz genetalicja nie chce realizowac pomyslow monu. To wiele o nich mowi tj o pomyslach. Zawsze jednak znajda sie chetni w mysl zasady BMW. General brygady na takie stanowsisko to mizeria. Domysalm sie że szybko wasansuje po wekenedowych kursach na ASW.

 3. df

  Gratulacje dla gen. Wojciechowskiego! Nie należy szukać sensacji. Obecna ustawa na to pozwala. A co do gen. Tomaszyckiego to ze względu na doświadczenie, wiedzę i predyspozycje jak najbardziej powinien być brany pod uwagę jako kandydat na Szefa SG WP. Co do ustępujących generałów to na pewno jest to bolesna strata dla SZ RP ale są to ich decyzje i na pewno zostały głęboko przemyślane. Należy im podziękować godnie za ofiarną służbę i lata w mundurze dla Ojczyzny.

 4. M

  Generał brygady ma dowodzić całą armią? Żarty?

 5. zzz

  Gratulacje !!!

 6. Obserwator

  Na 99% nowym szefem SG WP zostanie w takim razie gen. Marek Tomaszycki! Ciekawy obrót wydarzeń...

  1. duży_drop

   Tomaszycki złożył dymisję zaraz po Różańskim i oddał się do dyspozycji MON

 7. Dropik

  Gen. Brg.? Powaznie? To nie 1kwietnia!

Reklama