Przemysł Zbrojeniowy

Gdzie powstanie strategiczny bombowiec B-21?

Fot. USAF
Fot. USAF

Inwestycje koncernu Northrop Grumman wskazują, że wykonane w technologii stealth powłoki i poszycie przyszłego bombowca strategicznego B-21 będą wykonane w tych samych zakładach, w których znajduje się linia produkcyjna samolotów B-2.

Koncern Northrop Grumman otrzymał dodatkowych 35,8 milionów dolarów do poprzednio zawartego kontraktu, na zbudowanie nowej hali produkcyjnej o powierzchni 45 900 stóp kwadratowych w zakładach Air Force Plant 42 w Palmdale w Kalifornii.

W umowie nie zaznaczono, że nowa hala ma służyć specjalnie programowi samolotu bombowego przyszłości B-21. Ale zakłady w Pamdale od wielu lat są łączone z bombowcami strategicznymi i to właśnie tam znajdowała się końcowa linia produkcyjna samolotu B-2 oraz prowadzone są naprawy ich poszycia.

Jak na razie zakłada się, że nowy obiekt będzie gotowy 25 grudnia 2019 r. Kojarząc to z harmonogramem programu B-21 zakłada się, że produkcja serii próbnej bombowców przyszłości ruszy w 2020 r. a pierwszy statek powietrzny zejdzie z linii na początku 2021 r. Ostateczną datą, w której bombowce strategiczne B-21 osiągną gotowość operacyjną będzie 2025 rok.

Komentarze