Gdańsk: nurkowie Marynarki Wojennej będą neutralizować miny zalegające w kanale Wisły Śmiałej

11 września 2020, 10:12
q5nb48_nurki23
Fot. 8 FOW
Reklama

Grupa Nurków Minerów 8. Flotylii Obrony Wybrzeża będzie holować, a następnie neutralizować miny z II wojny światowej zalegające w kanale Wisły Śmiałej. Operację zaplanowano w dniach 14-15 września w godzinach 8 - 15.

Jak powiedziała rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, w dniach 14 i 15 września br. w rejonie kanału Wisły Śmiałej w Gdańsku przeprowadzona zostanie operacja przemieszczenia (holowania) i następnie neutralizacji dwóch obiektów niebezpiecznych – niemieckich min morskich typu GC, pochodzących z okresu II wojny światowej.

"Operacja będzie prowadzona przez Grupę Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Usunięcie min jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie. Operacja przewidziana jest na dwa dni i w zależności od warunków pogodowych odbędzie się 14 i 15 września br." - dodała Kierzkowska.

Jednocześnie Urząd Morski przewidział termin zapasowy na 21-25 września br., gdyby pogorszyły się warunki pogodowe. Mając na uwadze moc ładunku wybuchowego znajdującego się w minach, wyznaczono strefę bezpieczeństwa, w której okresowo obowiązywać będą ograniczenia i zakazy:

10730 m dla kapiących się — zakaz kąpieli (obszar wzdłuż linii brzegowej Zatoki Gdańskiej na odcinku: od Gdańsk Brzeźno — Park Brzeźnieński im. J.J. Haffnera do miejscowości Mikoszewo gmina Stegna — Rezerwat "Mewia Łacha" włącznie; 1400 m dla urządzeń precyzyjnych, aparatury pomiarowe; 2100 m dla nurków w wodzie — zakaz prowadzenia wszelkich prac podwodnych; 1000 m dla statków — zakaz przepływu, kotwiczenia i uprawiania rybołówstwa; 500 m dla ludzi i zwierząt gospodarczych: strefa rażenia odłamkami — zakaz przebywania ludzi i zwierząt gospodarczych poza pomieszczeniami zamkniętymi (na lądzie i wodzie, wzdłuż biegu kanału Wisły Śmiałej).

Powyższa strefa bezpieczeństwa znajduje się wokół pozycji zalegania miny nr 1 (obrotnica na rozgałęzieniu Wisły Martwej i Wisły Śmiałej); pozycji zalegania miny nr 2 (południowy kraniec grobli na Wiśle Śmiałej); pozycji neutralizacji obiektów niebezpiecznych — trasy holowania obiektów niebezpiecznych w kanale Wisły Śmiałej, od pozycji zalegania w kierunku ujścia do Zatoki Gdańskiej, do wyznaczonej pozycji neutralizacji.

Dokładne dni przeprowadzenia operacji uzależnione są od warunków pogodowych. Operację koordynuje Urząd Morski w Gdyni w zakresie działań na morzu oraz Pomorski Urząd Wojewódzki w zakresie działań w strefie brzegowej. Bezpośrednim wykonawcą przedsięwzięcia jest wyspecjalizowana jednostka Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża – Grupa Nurków Minerów 13 dTR.

Miny zostały zlokalizowane podczas kontrolnych pomiarów hydrograficznych wykonywanych przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni (Wydział Pomiarów Morskich). Są to niekontaktowe niemieckie miny morskie z okresu II wojny światowej. Długość takiego obiektu to ok. 220 cm, średnica 70 cm, masa ok. 1000 kg, a zawarty w niej materiał wybuchowy to heksanit. Jeden obiekt zalega na głębokości 7,7 m, drugi na głębokości 4,1 m.

Obecnie planowana akcja będzie drugą w tym roku przeprowadzaną na wodach Zatoki Gdańskiej. Pierwsza odbyła się w czerwcu. "W trosce o bezpieczeństwo, apelujemy o zastosowanie się do obostrzeń, które będą obowiązywały w dniu przeprowadzania neutralizacji min oraz stosowania się do poleceń służb, biorących udział w zabezpieczeniu przebiegu operacji ich neutralizacji" - dodała rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
daca
sobota, 12 września 2020, 14:56

Nie lepiej wysadzic to na miejscu zamiast ryzykować życie nurków?

ito
poniedziałek, 14 września 2020, 06:33

Pytanie o możliwe zniszczenia wokół. Takie akcje dowodzą, że rozwój robotów, niekoniecznie bojowych, powinien być priorytetem.

Buba
piątek, 11 września 2020, 21:11

Pytanie kto za to placi

Leo
sobota, 12 września 2020, 21:22

Ci żołnierze za wykonywanie swojej pracy mają płacone wynagrodzenie. W czasach wojny za walkę w czasach pokoju za ćwiczenia i tego typu zadania.

Księgowy
sobota, 12 września 2020, 11:37

Niemcy. To przecież logiczne, to ich śmieci.

Monkey
piątek, 11 września 2020, 16:01

Powodzenia panowie. Wracajcie cało i zdrowo.

Cat
piątek, 11 września 2020, 12:19

Powodzenia Panowie.

Tweets Defence24