Reklama

Polityka obronna

Funkcjonariusze otrzymają więcej za długoletnią służbę

fot. MSW
fot. MSW

Jak podaje biuro prasowe MSW funkcjonariusze otrzymają większe dodatki za wysługę lat. Minister Teresa Piotrowska podpisała rozporządzenia, zmieniające zasady naliczania dodatku stażowego. 

Policjanci i strażnicy graniczni po 20 latach służby za każde dwa lata pracy otrzymają dodatek w wysokości 2 proc. uposażenia zasadniczego; do wysokości 32 proc. (taka wysokość dodatku będzie przeznaczona dla funkcjonariuszy po 32 latach służby). Zyskają również funkcjonariusze, którzy zdecydują się pozostać w służbie jeszcze dłużej. Po 35. roku pracy dostaną dodatek w wysokości 35 proc. uposażenia zasadniczego (do tej pory po ukończeniu 30. roku służby mieli maks. 25-proc. dodatek) - informuje MSW.

Celem zmian jest zachęcenie wykwalifikowanych funkcjonariuszy z doświadczeniem do pozostania w formacji. Dzięki temu będzie można korzystać z ich wiedzy i umiejętności. Dłuższe pełnienie służby wpłynie również na ograniczenie odejść na emeryturę, a tym samym zmniejszy wydatki na świadczenia emerytalne oraz szkolenia nowo przyjętych kandydatów.

Co więcej, Minister Teresa Piotrowska złoży w tym tygodniu podpis na rozporządzeniu zwiększającym dodatki dla funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Wyższe świadczenia otrzymają również strażacy – wymaga to jednak zmiany ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, w której określono zasady wypłacania dodatku stażowego. Niezależnie od czasu wprowadzenia zmian w życie, wszyscy funkcjonariusze, którym przysługuje dodatek stażowy, otrzymają dodatki należne od 1 stycznia 2015 r - podaje MSW.

Reklama

Komentarze (4)

 1. wollny

  Czyli postulat by zwiększyć wiek emerytalny dla mundurówki jest jak najbardziej sensowny - w innych krajach pracują mundurowi co najmniej do 60 tki i nikt nie pisze idiotycznych komentarzy w rodzaju " czy chcesz żeby 60 letni policjant/strażnik biegał za przestępcami?". Zastanawia mnie tylko jedno dlaczego ciągle "podsypuje się " do koryta tym mundurowym ?, czyżby decydenci boją się mundurówki tak jak to było za czasów komuny?, czy szastają naszymi pieniędzmi bez opamiętania bo nie ma żadnej kontroli?

 2. mundurowy

  dodatki dodatki i jeszcze raz dodatki a jak odejdziesz na emeryturę 1500 zł z podstawy, my podziękujemy za te dodatki i poprosimy podwyżkę

  1. GTS

   Prawda jest taka że to pieniądze dla poustawianych cwaniaków z wyższego szczebla. Dzisiaj młody to może liczyć na pensje jak w biedronce na kasie. Wszystkie dodatki i tak nie wchodzą w emeryturę. Zatrudniają się obiecuje awanse i nagrody, dodatki itp a po 10 latach okazuje się że siedzą z tym samym co mięli bez awansów i bez podwyżek. Wolą zwolnić się w połowie żeby ratować jeszcze cokolwiek co zostało z ich wiedzy, chęci i kompetencji i poszukać sobie normalnej pracy, choćby za granicą. Ciągłe ograniczenia, dyspozycyjność 24/7, no i oczywiście brak podwyżek i inflacyjne nie wypłacane od 8 lat!!! Kierują nimi ludzie albo bez kompetencji albo "swoi" rozdzielając pieniądze (awanse i premie) "swoim" albo wg klucza koleżeńskiego. Kompetencje, wiedzą wykształcenie zaangażowanie sprowadzają się tylko i wyłącznie do tego że góra wie kim orać i trzymać za mordę. No ciekawe panie Cywil zapytaj ilu to mundurowych ma Rosja, Niemcy, USA w przeliczeniu na mieszkańca? U nas to się ich traktuje jak darmozjadów a jak przychodzi co do czego to wszyscy się pytają gdzie wojsko, gdzie straż pożarna (a propos mizernej akcji źle opłacanych strażaków bez sprzętu na moście w Warszawie.) gdzie policja gdzie kontrwywiad i wywiad dlaczego na onecie tyle ruskich trolli? Najlepiej to nikomu nie płacić i wymagać? Wojsko niech robi za miskę ryżu. Mundurowi mają za dobrze? Dlaczego? Pensja mundurowego w Niemczech zaczyna się od 3000 Euro, przy średniej krajowej na poziomie 2300 euro. Pokaż mi formację mundurową w Polsce w której pensje zaczynają się od 1,5 naszej średniej krajowej. Uwielbiam pacyfistów w rurkach o mentalności psa ogrodnika patrzącego na księżyc. Nic nie wie, ale innym zabrać bo mają za dużo. Właśnie takie myślenie Polaków sprawia że nikt nas nie szanuje. Nie powinniśmy myśleć że ja mam za mało, ale nie dlatego że uważam że ktoś ma za dużo, gówno przy tym wiedząc o tym co robi i ile zarabia znając sytuacje tylko z TVN. Polak ma za mało bo nie walczy żeby miał więcej tylko walczy żeby inni mięli mniej. i to cała prawda, a rząd to radośnie rozgrywa pomiędzy poszczególnymi nienawidzącymi się grupami społecznymi. Lekarze, nauczyciele, kierowcy, zawsze się znajdzie grupa która okrada społeczeństwo, tylko nikt się nie zastanawia skąd ministerstwa mają pieniądze żeby co roku wymieniać flotę limuzyn z VW Passatów na Audi A8, mebli z płyty na meble z hebanu, ściany z karton-gipsu na marmur i wypłacać sobie i znanym sobie biznesmenom setki milionów z budżetu państwa.

 3. Cywil

  Jak dla mnie ta banda w mundurach i tak ma zbyt dobrze - 40-letni emaryci. A kto na tych pracuje. P.S. wiem że z punktu bezpieczeństwa częśc służb mundurowych powinna liczyć nawet na więcej ale żeby dla wszystkich to przesada.

  1. AnonimGall

   Pokaż mi gdzie na świecie mundurowi i żołnierze pracują do 60- czy 65-go roku życie. Z drugiej strony minimum 25 lat służby i wtedy dopiero 40% emerytury jest jak najbardzie uzasadnione. No i trzeba wypracować rozsądne mechanizmy wykorzystania wiedzy i umiejętności tych ludzi.

 4. Nikt

  A Służba Więzienna jak zwykle dostaje po tyłku. MSW dba o swoich, MS tylko o tych pracujących w sądach.

Reklama