Siły zbrojne

Francuskie Rafale zbombardowały sztab Daesh [WIDEO]

Francuskie samoloty zniszczyły centrum dowodzenia Daesh na przedmieściach Mosulu. W misji wzięły udział 3 maszyny wielozadaniowe Dassault Rafale i 6 innych samolotów sojuszu. Był to 1105 atak powietrzny Armee de l’Air zrealizowany w ramach operacji „Chammal” w Syrii i Iraku. 

Misja została zrealizowana 16 stycznia przez samoloty operujące z bazy na Bliskim Wschodzie. Celem ataku francuskich maszyn było otoczone przez bojowników i artylerię centrum dowodzenia islamistów na południowych przedmieściach Mosulu. Trzy samoloty Rafale, każdy z jednotonową bombą kierowana laserowo, zrealizowały zadanie w ramach szerszej operacji sojuszniczego lotnictwa, której celem było zniszczenie ośrodka dowodzenia, stanowisk artylerii, pojazdów z amunicja i materiałami wybuchowymi oraz zgrupowań bojowników w tym rejonie.

Jak poinformowało dowództwo Armee de l’Air, operacja zakończyła się całkowitym sukcesem i była to 1105 misja francuskiego lotnictwa w ramach działań związanych ze zwalczaniem Daesh w Iraku i Syrii. Brały w nich udział nie tylko samoloty lotnictwa wojskowego, ale też marynarki wojennej, w tym maszyny startujące z pokładu lotniskowca Charles de Gaulle. 

Komentarze