Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Forum Bezpieczeństwa Morskiego o wyzwaniach przed Polską

fot. MON
fot. MON

- Dziś dyskutujemy o Marynarce Wojennej RP w szerokim gronie. To bardzo cenne, ponieważ wypracowane wnioski pomogą w podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących Marynarki Wojennej RP – powiedział w czwartek wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski podczas Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2016.

W Warszawie w ramach Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2016 odbyła się pierwsza  z cyklu konferencji dedykowanych planom, wyposażeniu, technologiom i rozwiązaniom na rzecz obronności morskiej. W uroczystym otwarciu forum, które objęte zostało patronatem honorowym ministra obrony narodowej, uczestniczył podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski.

Odbywające się w Warszawie forum to jednodniowe wydarzenie w formule konferencji, której celem jest promowanie roli i znaczenia Marynarki Wojennej w wymiarze nie tylko stricte wojennym, ale także w odniesieniu do różnorodnych zadań, które są powierzane Marynarce Wojennej RP w czasie pokoju, konfliktu asymetrycznego czy tzw. wojny hybrydowej.

Tematyka Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa obejmuje m.in. prezentację pierwszych wyników prac nad projektem Strategii Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, postępów planów modernizacji technicznej Marynarki Wojennej RP oraz możliwości polskiego przemysłu i jego zagranicznych kooperantów w realizowaniu prac serwisowych, modernizacji oraz budowy nowych okrętów.

– Dzisiaj, dyskutując o wyzwaniach jakie stoją przed wojskiem, przed Marynarką Wojenną RP, musimy uwzględniać środowisko bezpieczeństwa wokół naszych granic – mówił wiceminister Tomasz Szatkowski. – Mamy świadomość tego, że ten stan w ostatnim czasie się pogorszył. Musimy myśleć o tym bezpieczeństwie przede wszystkim w wymiarze obrony terytorium naszego kraju. Musimy pamiętać także o zdolnościach dotyczących udzielania wsparcia naszym partnerom – podkreślił wiceminister.

– Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa przyniesie istotny wkład do debaty nad założeniami doktrynalnymi i założeniami dotyczącymi programu rozwoju Marynarki Wojennej RP. Zwiększanie potencjału naszej floty może przynieść istotny impuls dla rozwoju polskiego sektora stoczniowego – zaznaczył wiceminister. Mówiąc o zadaniach Marynarki Wojennej RP Tomasz Szatkowski podkreślił, że należy pamiętać także o wymiarze sojuszniczym.

W konferencji uczestniczą m.in. zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jarosław Brysiewicz, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach oraz parlamentarzyści i przedstawiciele przemysłu obronnego.

Organizatorem Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2016 jest Akademia Marynarki Wojennej oraz Zarząd Targów Warszawskich SA.

MON

Reklama

Komentarze (3)

  1. Edmund

    Tylu "ekspertów" i prowadzicie dyskusje akademickie ... ??? Nam potrzeba PRAWDZIWYCH EKSPERTÓW z KNOW-HOW, którzy JUŻ WIEDZĄ,a nie dopiero będą prowadzić dyskusje. "Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa przyniesie istotny wkład do debaty nad założeniami doktrynalnymi i założeniami dotyczącymi programu rozwoju Marynarki Wojennej RP" - czyli debata nad założeniami do kolejnej debaty ???. "Zwiększanie potencjału naszej floty może przynieść istotny impuls dla rozwoju polskiego sektora stoczniowego". A cóż to za banał ? Do głoszenia takich tez potrzebna jest konferencja ? ROZWÓJ SIŁ ZBROJNYCH W TYM MARYNARKI WOJENNEJ TO DOMENA PRAWDZIWYCH EKSPERTÓW, KTÓRZY J-U-Ż W-I-E-D-Z-Ą, A NIE DYSKUSJA HOBBYSTYCZNA OSÓB MOŻE DECYZYJNYCH, ALE KTÓRZY TEJ WIEDZY NIE POSIADAJĄ I SIĘ DOPIERO UCZĄ. Niech zmienią nazwę MON na Ministerstwo Dialogów i Konferencji (MDK). MON powinien być od podejmowania decyzji, wytyczania kierunków rozwoju sił zbrojnych a nie dyskutowania o założeniach do kolejnej dyskusji.

  2. zxxc

    Po konferencji o śmigłowcach: niezbędne 270 sztuk w tym ciężkie. Po konferencji o marynarce: niezbędna flota oceaniczna (a może lotniskowce?). Boję się kolejnych konferencji i założeń typu: 2000 czołgów Leo 3, 85 samolotów F-35, czy 42 GlobalHawki. Rozumiem potrzeby i dotychczasowe zaniechania. Ale czy nas na to wszystko stać? Zacznijmy od wysypania na stół wszystkich pieniędzy, przeliczmy je. Dopiero wtedy pójdźmy do sklepu i zobaczmy na co nas stać. Tak całościowo patrząc na potrzeby obronności Polski. Dostosujmy zakupy do naszych możliwości finansowych.

  3. Luke

    No i co wyszlo ztego forum? Ze niema i nie bedzie w bliszym czasie marynarka miala nowych okrentuw, OPL i smiglowcuw? Czy budujemy tylko na papierku i przy piwie!

Reklama