Reklama

Polityka obronna

Fabryka Broni dostarczy tysiąc pistoletów dla policji

Fot. Fabryka Broni Łucznik w Radomiu
Fot. Fabryka Broni Łucznik w Radomiu

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. i Komenda Główna Policji zawarły kontrakt na dostawę 1000 pistoletów samopowtarzalnych P99 kaliber 9x19 mm Parabellum. Wartość umowy, która ma być zrealizowana do 30 listopada 2016 r., wynosi ponad 1,6 mln zł.

22 września 2016 r. w siedzibie Fabryki Broni w Radomiu odbyło się podpisanie kontraktu na dostawę tysiąca sztuk pistoletów samopowtarzalnych P99. Umowę ze strony Komendy Głównej Policji podpisała inspektor dr Małgorzata Borowik, dyrektor Biura Logistyki Policji KGP, Fabrykę Broni natomiast reprezentował prezes zarządu Adam Suliga – prezes zarządu.

Inspektor dr Małgorzata Borowik przypomniała, że pozyskanie P-99 umożliwia wycofywanie z policyjnych arsenałów przestarzałych pistoletów na amunicję 9x18 mm Makarow - typu P-83 i P-64. Zaznaczyła, że obecnie powstające na w Radomiu P-99 stanowią "podstawowe wyposażenie polskich policjantów."

Prezes zarządu Fabryki Broni Adam Suliga zwrócił uwagę, że proces przezbrajania polskiej policji w P99 budowane w Radomiu trwa już od 2002 roku. Zaznaczył jednocześnie, że niedawno zawarto inny kontrakt na dostawę broni tego typu. Prawdopodobnie nawiązał w ten sposób do umowy na dostawę P99, sygnowanej w sierpniu.

Pistolet samopowtarzalny P99, kal. 9 x 19 mm Parabellum przeznaczony jest zarówno dla policji oraz innych służb mundurowych, jak i do ochrony osobistej. Pistolet można bezpiecznie nosić z nabojem w komorze nabojowej, co zapewnia możliwość natychmiastowego oddania pierwszego strzału. P99 jest dostosowany dla strzelców prawo i leworęcznych. Wykonany z polimeru szkielet pistoletu posiada szynę Picatinny, co umożliwia zamontowanie oświetlenia taktycznego lub laserowego wskaźnika celu.

Czytaj także: Policja kupuje pistolety oraz kamizelki kuloodporne dla antyterrorystów

Właścicielem licencji P99 jest firma Carl Walther GmbH, z którą Fabryka Broni współpracuje od 1998 roku. W pierwszym etapie współpracy pomiędzy firmą Walther a Zakładami Metalowymi Łucznik, została podpisana umowa na montaż 50 sztuk pilotażowej serii pistoletów P99 w wersji AS. Następnie dalsze etapy realizacji przedmiotu umowy przejął spadkobierca Zakładów Metalowych – obecna Fabryka Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o.

Największym odbiorcą radomskiego pistoletu P99 jest polska policja. Oprócz niej z P99 korzystają także funkcjonariusze innych służb mundurowych – Straży Granicznej, Służby Celnej i Służby Więziennej.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Nikt

  Szkoda mi policjantów. W SW mamy te składaki niemiecko-polsko-włoskie i już przynajmniej 30% w mojej jednostce się nie nadaje do użytku, a my strzelamy RAZ w roku i korzystamy w konwojach. Sorry wolałem archaicznego MAG-a.

 2. prometeus

  P99 Walther z FB Radom to złom. Zresztą licencyjna produkcja tej broni w Polsce miała tylko wymiar polityczny i gospodarczy dla Niemiec. Lepiej by było gdyby przezbroić całą policję i wszystkie służby państwowe, w tym armię w pistolety Glock 17 to są dziesiątki tysięcy o ile nie setki tysięcy sztuk. Dogadać się z Glockiem i uruchomić produkcję / montaż w Polsce. Glock-owi na pewno będzie się to opłacało. A broń ta jest na rynku od 30 lat, sprawdzona, ceniona, prosta i bezawaryjna do tego tania i tanie do niej są akcesoria a ilość producentów dodatkowych rzeczy na rynku wręcz nieskończona. Pistolety Glock to taki kbk AK wśród pistoletów.

  1. Extern

   Armia po nieudanym romansie z plastikowym bez kurkowym WISTem woli teraz bardziej tradycyjne metalowe pistolety kurkowe więc u nas w armii będzie RAGUN czyli odświeżony MAG. Zaletą pistoletów z kurkiem jest też to że są bardziej tolerancyjne na podlejszą amunicję o co nie trudno w czasie wojny..

 3. szyderca

  Jak pod każdym tego typu artykułem o zakupie Beryli pojawiają się pytania o MSBS, tak tutaj wypada zapytać: co się tak właściwie dzieje z PR-15?

  1. SLAW69

   :))) Pewno ponownie przechodzi testy bo IU nakazał odchudzenie muszki. :)

  2. wolfgang

   Zapewne kupią tylko dla kompanii reprezentacyjnej i nieco przekrojów.

  3. Qba

   PR-15 jest tak archaiczny, że nie spełnia wymagań Policji.

 4. marcin

  Dobra wiadomość, świetne pistolety, mam taki.

  1. Qba

   Kiepskie, bo niskiej jakości

 5. frog

  To już nawet produkcja własnego Polskiego pistoletu przerasta nasze możliwości . Co z naszym rodzimym Wistem?

  1. Gall Anonim

   Okazał się po prostu mało udany.

  2. cjdjddj

   jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o

  3. Qba

   Wist jest tak udany jak Honker, Głuszec i Gawron

 6. plpl

  Czego nigdzie nie mówią że dzis w Katowicach podczas strzelania z p99 iglica zranila policjanta i w całej Polsce wstrzymano strzelania z p99 ? Nigdzie o tym słowa nie pisza

  1. TT

   Bo to wiadomość z 2012 roku...

Reklama